РСЗВ БМ-21 Град – яку має дальність стрільби, ціну та технічні характеристики

Близько 60 років тому РСЗВ Град була прийнята на озброєння в СРСР. Вона швидко стала популярною у всьому світі завдяки потужності, простоті у використанні та відносно невеликій вартості. Саме «Гради» відіграли вирішальну роль у низці військових конфліктів, забезпечивши перевагу тій стороні, яка їх мала. В чому ж полягає успіх самої масової у світі РСЗВ?

Система залпового вогню БМ-21 град

Що являє собою РСЗВ Град

Реактивні системи залпового вогню (РСЗВ) – важлива складова артилерії. Обстріл з таких систем знищує як живу силу, так і техніку. Тому коли РСЗВ Град працює по противнику, то створює потужний психологічний вплив на особовий склад ворога. 122-мм система БМ-21 «Град» є наразі найпоширенішою РСЗВ у світі. Низка країн їх виготовляє за ліцензією, інші – використовують як платформу для власних розробок аналогічної зброї.

Ця РСЗВ почала розроблятись у другій половині 1950 р. У 1963 «Гради» буди прийняті на озброєння в СРСР, а з 1971 купити РСЗВ Град могли вже й інші країни. До складу РСЗВ «Град» входять: бойова машина БМ-21, транспортна машина (ТМ) та реактивні снаряди (РС). У перших розробках пускова установка розміщалась на базі автомобіля Урал-375Д і містила 40 реактивних снарядів.

РСЗВ БМ-21

Ця РСЗВ має такі значні переваги як мобільність та час, необхідний для запуску повного залпу (лише 20 с.). Тому найпоширеніший принцип роботи РСЗВ Град – це вийти на позиції, зробити повний залп та максимально швидко залишити вогневу позицію. Таким чином забезпечується максимальна безпека особового складу, оскільки при  контрбатарейній боротьбі вогонь у відповідь відкривається за лічені хвилини.

Технічні характеристики Градів

  • калібр – 122 мм;
  • час повного залпу – 20 с;
  • кількість направляючих – 40;
  • дальність стрільби: мінімальна – 5 км, максимальна – 40 км;
  • маса БМ – 13,7 т;
  • маса основного ракетного снаряду (РС) – 66,6 кг;
  • максимальна швидкість снаряду — 690 м/с;
  • бойовий розрахунок – 3 чоловіка;
  • площа враження одним залпом – 14,5 Га;
  • час заряджання – 7 хв.;
  • час від зайняття непідготовленої позиції до початку вогню – 3 хв.;
  • час на залишання позиції після залпу – 1 хв.;
  • кількість перевізних РС – 60 шт.

Ціна БМ-21 Град

Українська модифікація БМ-21К – є першою національною системою залпового реактивного вогню і зібрана повністю з деталей вітчизняного виробництва. В цій системі російська автомобільна база УРАЛ-375 змінено на українську КРАЗ-260 з 4-х дверною кабіною підвищеного комфорту. Відомо, що станом на 2008 рік експертна оцінка одного зразка озброєння складала близько 1 млн. грн.

«Залп з «Граду» – це 40 снарядів. Є різні модифікації снарядів, з різною ступеню складності, вони мають різну швидкість ракети, але умовно можна стверджувати, що середня ціна однієї одиниці – 1 тис. дол., тобто вартість одного залпу – це 40 тис. дол.», – розповідає екс-депутат Андрій Сенченко.

Як працює

Слід зазначити, що всі можливості системи «Град», як і будь-якої іншої РСЗВ, залежать в першу чергу від реактивного снаряду. Саме він головним чином визначає дальність вогню та вогневі можливості цього виду озброєння. Тому й зрозуміло, чому для цієї 122-мм РСЗВ створено з півсотні різних снарядів.

Найпопулярніший снаряд Граду – осколково-фугасний М-210Ф. Згодом була розроблена серія боєприпасів: хімічні, керовані, касетні, освітлювальні, запалювальні, агітаційні, постановщики перешкод.

Снаряди заряджаються в пакет із 40 трубчастих направляючих, по 10 у кожному ряду. Кожна труба несе один снаряд та має 3 м завдовжки. Пакет труб як наводиться: можна вручну або за допомогою електричного приводу. Також слід пам’ятати, що це РСЗВ, а отже мови про «вибіркове ураження» тут не може бути.

Боєкомплект град БМ-21

При використанні М-210Ф, максимальна дальність вогню складає 20,4 км. Розсіювання снарядів по відстані становить 130 м, а бокове – 200 м, тому місце влучання виглядає як витягнутий еліпс. Найбільшою буде концентрація снарядів до центру еліпса ураження і буде мати значення 2,4 Га для живої сили та 1,75 Га для техніки. Слід зазначити, що ефективність «Граду» різко знижується, якщо противник окопався.

Також доволі розповсюдженими боєприпасами є ЗМ16 касетні та 9М22С  запалювальні снаряди у РСЗВ Град. ЗМ16 використовують для дистанційного встановлення протипіхотних мін – кожний реактивний снаряд несе 5 таких мін, а одна міна має радіус суцільного ураження до 16 м. Запальний снаряд 9М22С часто плутають із «фосфорною бомбою», але у ньому немає білого фосфору. Бойова частина цієї ракети складається з 180 запальних бойових елементів, що виготовляються з магнієвого сплаву МЛ5 та наповнених піротехнічним складом.

Аналоги

У 2019 ЗСУ прийняли на озброєння РСЗВ «Верба» на базі вантажівки КрАЗ-6322 і бойової частина БМ-21 «Град». Завдяки новій системі стабілізації платформи значно підвищилась точність стрільби. Боєкомплект бойової машини містить 40 реактивних 120-мм снарядів, максимальна дальність ураження цілі становить до 40 км. Для перезарядження розробили автоматизовану транспортно-заряджальну машину, що перевозить 80 снарядів і дозволяє перезарядити повний комплект за 10 хвилин.

Також в ЗСУ на озброєнні є РСЗВ «Бастіон-2». Цю систему можна назвати рідкісною модернізацією БМ-21 «Град». Головні відмінності – «пересадка» на КрАЗ та встановлення системи автоматичного перезарядження реактивних снарядів, що дозволяє відкрити вогонь за 120 секунд після перезарядки (при умові ручного заряджання – за 7 хв.).

БМ-21УМ «Берест» – перспективна РСЗВ на базі вантажного шасі КрАЗ-5401НЕ та модернізованої пускової установки БМ-21 «Град». На відміну від класичного радянського «Граду» БМ-21УМ має пусковий пакет з додатковим горизонтальним рядом направляючих, в результаті пускова установка має 50 ракет замість 40.

В ЗС Росії застаріла система Град замінюється на сучасні «Торнадо-Г». В цих системах, завдяки позиціюванню бойової машини за сигналами ГЛОНАСС та застосуванню БЛА для розвідки, збільшується влучність, а отже й ефективність зростає більше ніж у 4 рази.

Кількість «Градів» на озброєнні різних країн

Загалом було випущено від 8500 одиниць до приблизно 100 тис., якщо враховувати всі ліцензійні та неліцензійні копії, а також на машини на базі. Завдяки поліпшенню характеристик ці системи залпового вогню й досі залишаються на озброєнні багатьох країн.

БМ-21 Град

З часом для «Градів» розроблялись нові снаряди та відбувалось удосконалення самої системи. Так, дальність влучень збільшилась до 40 км, а площа поразки стала порівнянною з розмірами декількох футбольних полів. Ця зброя, не дивлячись на свій вік, продовжує модернізуватись та застосовуватись у більшості конфліктів. На даний час «Гради» перебувають на озброєнні понад 30 країн.

Підсумки

Реактивна система залпового вогню БМ-21 «Град» регулярно зустрічається у зведеннях з передової російсько-української війни. Яким чином РСЗВ «Град» зарекомендувала себе у війні в Україні, скільки снарядів було випущено і наскільки ця система є конкурентною в порівнянні з більш сучасними аналогами поки не відомо. Але ця стаття буде оновлюватись і як тільки з’явиться нова інформація, ми вам про це обов’язково розкажемо.

Рекомендуємо також переглянути відео про російські РСЗВ від каналу BIHUS info:

Натисніть, щоб оцінити нашу статтю!
[Загалом оцінок: 4 Середня: 5]

Супротив
Додати коментар