Реактивна система залпового вогню M142 HIMARS: ціна, дальність стрільби

Дедалі частіше українцям доводиться чути про зброю М142 HIMARS, якою поповнився арсенал ЗСУ. Але далеко не всі знають її призначення, характеристики, та не розуміють ефективності цієї зброї. У цій статті ви знайдете відповіді на найпоширеніші питання стосовно HIMARS з США. Дізнайтесь яка у неї дальність стрільби та інші технічні характеристики, які ворожі позиції може знищити М142 і як саме дана артилерія може допомогти українським військовим зберігати спокійний сон українців.

M142 HIMARS

Короткий опис M142 HIMARS

HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) – американська високомобільна ракетно-артилерійська система оперативно-тактичного призначення. Вона являється полегшеною реактивною системою залпового вогню.

M142 HIMARS була створена на базі триколесного шасі. Вона може запускати одразу шість реактивних снарядів, або одну оперативно-тактичну балістичну ракету ATACMS. M142 HIMARS виробляється американською компанією BAE Systems Mobility & Protection Systems, а ракетна частина компанією Lockheed Martin. Дана система може бути транспортована лише на літаку C-130.

РСЗВ HIMARS використовує різні боєприпаси:

  • Некерований реактивний снаряд з касетною головною частиною;
  • Тактичну ракету з касетною головною частиною на 950 бойових елементів, дальністю до 165 км та інерційною системою управління;
  • Тактичну ракету з фугасною бойовою частиною, інерційною системою управління, комплексною з приймачем GPS та дальністю стрільби до 270 км та інші.

Американські HIMARS вважаються високомобільними системами, які призначені для ураження районних зосереджень засобів ППО, артилерійських систем, бронетранспортерів, вантажного транспорту та для вогневої підтримки власних бойових машин та підрозділів піхоти.

Як виглядає M142 HIMARS
Як виглядає M142 HIMARS

Звернувшись до історії, стає відомо, що HIMARS вперше з’явився у 1994 році. А У 2002 році Корпус морської піхоти США домовився з Сухопутними військами США про придбання 40 систем HIMARS. Їхнє розгортання почалося у 2005 році. У липні 2007 року морські піхотинці з батареї Фокс 2-го батальйону 14 полку морської піхоти були розміщені в іракській провінції Аль-Анбар. Це перший підрозділ морської піхоти, який використовував HIMARS у бойових діях.

Технічні характеристики

Ракетні комплекси М142 характерні тим, що вони поєднуються з усіма видами ракет, як вже було зазначено у тексті. Ще однією характеристикою HIMARS є наявність уніфікованих контейнерів, які встановлюються на пускову установку разом з різними типами боєприпасів й можуть використовуватись для знищення ворога на відносно близькій відстані.

Інші характеристики М142 зібрано у таблицю:

Вага16,25 т.
Ширина2,4 м.
Висота3,2 м.
Довжина7 м.
Калібр227 мм.
Екіпаж3 людини.
Дальність стрільби480 км.
Максимальна швидкість85 км/год.
Темп стрільби18 пострілів за хвилину
Кількість ракет6×227 мм, або 1×MGM-140 ATACMS.
Ефективна дальність стрільби32-70 км (ракети калібру 227 мм), до 300 км (MGM-140 ATACMS), до 499 км (Precision Strike Missile)

Порівняння з аналогами

РСЗВ HIMARS порівнюють з російськими аналогами і називають “Суміш Смерчу з Іскандером”. На сьогоднішній день для РСЗВ M142 HIMARS основним аналогом є РСЗО “Смерч”. Однак, американська бойова машина може використовуватися не тільки як реактивна система залпового вогню, але і як оперативно-тактичний ракетний комплекс, майже як російський «Іскандер».

Американський HIMARS перевершує російський “Смерч” більш високою точністю. Ця система додасть більшої влучності ударам ЗСУ по ворожим військових об’єктах, а це дуже необхідно обороні країні.

РСЗВ 9к58 «смерч»
РСЗВ 9к58 «Смерч»

В дійсності HIMARS займає місце посередині між російськими “Ураганами” і “Смерчами”. За своїм калібром (227 мм) М142 більша за “Ураган” (220 мм), але менша ніж “Смерч” (300 мм). Також у американської РСЗВ, в порівнянні з російськими, боєкомплект вважається не великим, бо він містить шість ракет, коли російські системи мають змогу за один раз випустити в супротивника в три рази більше снарядів.

Часто стверджується, що дальність стрільби HIMARS складає 300 км, але це досягається за рахунок використання оперативно-тактичної ракети ATACMS, завдяки якій HIMARS перетворюється на певний аналог російського ОТРК “Іскандер”.

Порівняння з аналогами, звісно ж, являється важливою складовою, тому що це допомагає пізнати власну бойову готовність, та бойову готовність ворога. Але яка РСЗВ виявиться сильнішою: HIMARS чи Смерч – ми дізнаємось вже на практиці

Бойова ефективність

Дальність снарядів HIMARS дозволяє ЗСУ стріляти аж на 80 кілометрів. Це дає змогу високоточними снарядами бити по стратегічних військових цілях супротивника.

РСЗВ HIMARS також була випробувана як універсальна пускова установка. Вона підходить як для пуску ракет типу «земля-земля», так і для пуску зенітних ракет AIM-120 AMRAAM у варіанті наземного базування.

Вперше бойову ефективність М142 показав у 2010 році під час однієї з операцій в Афганістані. Було зроблено два пуски ракет, які відхилились від необхідної траєкторії, внаслідок чого жертвами опинилися мирні жителі. Під час розслідування експлуатацію систем HIMARS було припинено. Надалі повідомлялося, що проблеми РСЗВ було вирішено.

Комплекси M142 HIMARS

Починаючи з 2015 року, М142 HIMARS застосовували у бойових діях в Іраку. Цього разу було виконано кілька сотень успішних пусків ракет різних типів по різних об’єктах супротивника. А вже у 2018 році систему застосували проти батальйонної групи сирійських військ.

Що стосується бойової ефективності реактивної системи залпового вогню HIMARS у війні Росії проти України, можна зазначити, що Українські війська вже встигли отримати деякі значні результати завдяки М142:

  • Вночі 24 червня 2022 року завдяки HIMARS по позиціях ворожих військ було випущено в цілому дванадцять ракет, по шість з кожної системи М142.
  • 28 червня коригованим реактивним снарядом з установки HIMARS було уражено російську базу, в котрій перебували самі окупанти.
Цікавий факт: з невеликим екіпажем HIMARS може замінити відпрацьовану секцію ракет і завантажити нову за лічені хвилини, без допомоги інших транспортних засобів. Екіпаж лише має бути правильно підготовлений. Українські військові регулярно навчаються поводженню з даною РСЗВ у американських інструкторів в Європі.

Особливе значення для України є те, що система дає можливість вражати такі військові об’єкти:

  • Аеродроми;
  • Військові штаби;
  • Вузли зв’язку, які знаходяться поблизу кордонів з Україною.

Ми впевнені, що це не останні перемоги України разом з американськими системами HIMARS.

Кількість на озброєнні країн світу

На разі, за відомими даними, РСЗВ M142 HIMARS закуплена на озброєння у семи країн. Найбільше їх в армії США — понад 400 штук. HIMARS також є в Канаді, Сінгапурі, ОАЕ, Румунії, Польщі, Йорданії та, з недавніх пір, в Україні.

  1. Сингапур – з кінця 2009 року армія Сінгапуру мала змогу отримати першу РСЗВ з 24-х замовлених. Ця партія складалася з некерованих ракет М-26.
  2. Польща – збиралась закупити 160 РСВЗ, але у 2018 році змінили рішення і замовили лише 20 штук з 270 ракетами високої точності GMLRS та 30-ма балістичними ракетами ATACMS з додатковими, ремонтними, транспортними, командними та заряджальними машинами. Ця угода коштувала приблизно 655 млн доларів США.
  3. Румунія – перше замовлення РСЗВ відбулося у 2018 році. Було куплено 54 М-142 з керованими ракетами. Навесні 2021 року Румунія заявила, що вони отримають 3 комплекти, у складі яких буде по 18 пускових установок. Ця поставка також включає боєприпаси, навчання та обслуговування. Вже у лютому 2021 року Румунія отримала першу партію через порт Констанца.
  4. Україна – 23 червня 2022 року, коли війна принесла багато втрат, США поставила нам першу партію HIRMAS. Тепер регулярно складаються наступні пакети поставки М142 в Україну.

РСЗВ M142 HIMARS вивантажується з літака

Окрім вже перелічених країн, даний ракетно-тактичний комплекс також знаходиться на озброєнні Туреччини, Бахрейна, Фінляндії, Греції, Південної Кореї, Тайваню, Естонії.

Вартість

Вартість РСЗВ HIMARS за світовими розцінками на озброєння вважається не такою й високою. Його ціна становить приблизно 5,6 мільйонів доларів.

Президент США Джо Байден анонсував постачання Україні західних систем ППО та великої кількості HIMARS. Новий пакет допомоги на суму 800 мільйонів доларів включатиме також артилерію, амуніцію і контрбатарейні радари.

Підсумки

Підбиваючи підсумки, хотілося б зазначити користь М142 для української армії і який вплив вони матимуть на хід війни.

Отже, спираючись на слова експертів, HIMARS дадуть українським військам можливість завдавати ударів далі лінії фронту. При дальності стрільби близько 80 км, HIMARS не входить в зону досяжності російської артилерії, тоді як сама ворожа зброя знаходяться під загрозою.

Ракети з GPS – наведенням, якими стріляють HIMARS, мають дальність стрільби приблизно в два рази більше ніж у гаубиць M777, які США нещодавно поставили українським військам.

Система об’єктивно загрожуватиме російським складам постачання глибоко в тилу ворога. Більшість аналітиків схиляються до думки, що HIMARS стануть “переломною зброєю” у жорстокій війні з боку Росії проти України.

Натисніть, щоб оцінити нашу статтю!
[Загалом оцінок: 2 Середня: 5]

Супротив
Додати коментар