Реактивна система залпового вогню Вільха – дальність стрільби та інші характеристики

РСЗВ «Вільха» – ракетний комплекс, розроблений конструкторським бюро «Луч» на базі радянського 9K58 «Смерч». Головна особливість – спеціальна система наведення з можливістю коригування в польоті. Перші вогневі випробування були проведені 22 березня 2016 року, у жовтні 2018 року було прийнято на озброєння та запущено у серійне виробництво. Активно використовується нашими військовими з початку російського вторгнення. Детальніше про цю систему та її ефективність дізнайтесь в нашій статті.РСЗВ Вільха

Що являє собою РСЗВ Вільха

По суті-це повний апгрейд РСЗВ «Смерч», але з покращеними складовими, такими як ракетне паливо і бойова частина. Усі ці компоненти вітчизняні і спеціально розроблені в рамках проекту. Паливо для двигунів «Вільхи” розробив Павлоградський хімічний завод. Корпуса для ракет – підприємство «Артем», також в розробці брало участь держпідприємство «Оризон-Навігація.

Управління ракетою відбувається газодинамічно (на початковому етапі) і аеродинамічно (в кінці), випущена ракета долає відстань близько 30 метрів в секунду. Корекція польоту відбувається за рахунок імпульсних двигунів, усього таких двигунів 90, розташованих в передній частині, довкола блока управління. Вони стабілізують та направляють ракету. Усі спрацьовують синхронно, майже одразу. Посередині ракета залишається некерована. Наприкінці, коли ракета починає знижуватися, в її передній частині розкриваються аеродинамічні рулі на які подаються команди з системи управління, котра обробляє сигнали з різноманітних датчиків і видає керуючий сигнал. Таким чином ракета залишається керованою до попадання в ціль. Швидкість ракети наприкінці траєкторії досягає 3,4 маха.реактивна система залпового вогню Вільха

Кожна установка має 12 ракет калібром 300 мм. та бойовою частиною до 250 кг., сумарний залп яких відбувається за 48 секунд, а вихід з зони пуску 3-4 хвилини. Обсяг ураження залпом досягає 70 гектарів. Дальність польоту до 70 км. Головна задача «Вільхи» – ураження наземних і водних цілей ворога, зокрема: бронетехніки, систем ПВО, та мобільних командних пунктів.

Технічні характеристики

Перші випробування проходили на шасі МАЗ-543, але в грудні 2019 було показано макет нової «Вільхи» з 4-вісним шасі КрАЗ-7634, з колісною формулою 8×8. Припускається, що воно залишилося без змін. Також існує припущення, що за основу інерційної системи взятий лазерний гіроскоп виробництва конструкторського бюро «Арсенал»;

Характеристики РСЗВ «Вільха»:

  • Вага ракети – 860 кг, довжина -7600 мм ;
  • Вага системи управління – 50 кг, рухової частини – близько 500 кг.;
  • Кількість снарядів – 12,калібром 300 мм;
  • Вага бойової частини – 250 кг;
  • Тип бойової частини – осколково-фугасна та інші ;
  • Дальність стрільби – до 70 км ;
  • Швидкість ракети – 3,4 м;
  • Кругове ймовірне відхилення ~10 м;
  • Повний залп – 48 сек.;
  • Паливо – тверде;
  • Автокорекція – інерційна + супутникова навігація + GPS;
  • Управління польотом – газодинамічне + газоструйне;
  • Екіпаж – 3 людини.

Порівняння з аналогами

Головним аналогом “Вільхи” є радянський «Смерч», на базі якого вона і розроблялася. Але на відміну від нього точність ракет “Вільхи” у десять разів вища, при цьому кожна з них може мати своє польотне завдання, що дає змогу уразити одразу декілька цілей. Якщо ж не брати до уваги “Смерч”, то найближчім конкурентом “Вільхи” – буде російська РСЗВ «Торнадо-C», яка має схожі характеристики. Дана РСЗВ теж розроблена на базі системи «Смерч», але як більш легка і універсальна.

порівння Вільха з РСЗВ аналогами
Порівняння РСЗВ Вільха з аналогами від “АРМІЯ INFORM”

«Торнадо-C» володіє дальністю стрільби до 120 км, але при цьому така дальність досягається за рахунок полегшення маси бойової частини ракети до 150 кг (250 кг у «Вільхи») и збільшенням її малогабаритних показників (довжина – 7,6,при 820 кг) . При цьому деякі версії «Вільхи» – вже мають дальність до 130 – 202 км. Про них розкажемо нижче. Питання виникають і до точності даної РСЗВ – оскільки управління її польотом газодинамічне, а в якості корекції використовується виключно супутникова система ГЛОНАСС котра, як відомо, не радує особливою надійністю і точністю. В той час як «Вільха» використовує ще й GPS-навігацію, та має управління не тільки газодинамічне, а й газоструйне. Кругове ймовірне відхилення ~ 50 м, при цьому кращі показники має навіть білоруська РСЗВ «Полонез» .

На відміну від української та російської модернізацій РСЗВ «Смерч», Білорусь вирішила піти своїм шляхом, і спільно з Китаєм створила РСЗВ «Полонез». По суті це білоруське шасі МЗКТ-7930 на яке установлена китайська пускова установка для 301-мм ракет А-200, котрі мають дальність стрільби від 50 до 200 км, залежно від типу бойової частини. Має інерційну систему наведення, яка корегується системою супутникової навігації, але все ж має допустиме відхилення до ~ 30 м. На відміну від інших РСЗВ – «Полонез» має лише 8 ракет замість 12. Тож можна дійти висновку, що українська «Вільха» за багатьма показниками випереджає аналогічні РСЗВ.

Інші версії та модифікації

  • «Вільха-М» – версія зі збільшеною до 130 км дальністю стрільби, бойовою частиною 170 кг і оновленими системами навігації та управління;
  • «Вільха-М1» – модифікація ракети «Вільха». Існує дві варіації. Перша – дальність стрільби – 140-154 км, при вазі 170 кг. Друга – дальність стрільби 108-121 км, при вазі 236 кг
  • «Вільха-М2» – також два варіанти керованого снаряда Р624М-2. Обидва з вагою бойової частини 170 кг, але з різною дальністю 141- 202 км;
  • «Вільха-Р» – варіація з касетними снарядами.

РСЗВ Вільха-М

Також в березні 2020 стало відомо про створення нового зенітного комплексу на основі рішень і серійних вузлів «Вільха-М» з заявленою дальністю стрільби в 100 км. Допрацьована ракета буде мати покращені маневрені характеристики та активні і напів-активні радіолокаційні головки наведення.

Попри все це, подальші удосконалення можуть втілюватись також шляхом застосування модифікованих видів ракетного палива, що дозволить суттєво збільшити дальність всіх модифікацій ракет комплексу.

Вартість та закупки

Точних даних щодо вартості «Вільхи» немає, але відомо, що на момент розробки вона коштувала 10 млн $. Також є дані, що у її закупівлі були зацікавлені ОАЕ та Єгипет.

постріл з ракетного комплексу «Вільха»

Підсумки

З перших днів війни Збройні Сили України здійснили близько 50 влучних ракетних ударів ракетами Р624 “Вільха”. Тож як бачимо ця РСЗВ активно використовується та є ефективною у боротьбі з російською армією. Крім того йдуть випробування нових версій та модифікацій. Підсумки поки невідомі , але стаття буде оновлюватись, як тільки з’явиться нова інформація.

Натисніть, щоб оцінити нашу статтю!
[Загалом оцінок: 4 Середня: 5]

Супротив
Додати коментар