Безпілотник Ланцет – це ударний дрон-камікадзе, що нещодавно з’явився на російському військовому ринку. Сучасні бойові дії в світі не проходять без участі безпілотних літальних апаратів, тож наявність важкої артилерії та сучасної авіації недостатньо для здійснення тривалого опору. В свій час розробкою саме ударних дронів займалося небагато країн, адже акценти ставились на більш класичний хід війни – тобто танки, гаубиці та бронетранспортери, сучасні боєприпаси та засоби протиракетної оборони.
Війна в Україні довела необхідність наявності в армії безпілотних літальних апаратів, що здатні уразити ціль чітко і виявитись непомітними для засобів радіолокаційної боротьби. Тож, чи відповідає вимогам сучасності новий безпілотний літальний апарат Ланцет? В чому його особливості, яка вартість і чи є він зброєю, що здатна знищити важку техніку спробуємо розібратися в цій публікації
Історія створення
Росія почала розробки дронів-камікадзе нещодавно і, здебільшого, в якості варіантів для експорту. Товариство ZALA AERO, що спроектували дрон-камікадзе під назвою Изделие-51, представила новинку на військовій виставці в 2019 році в Росії. До цього часу, в російській армії вже був БПЛА Куб, модифікованою версією якого і є Изделие-51. В 2019 році Росія знаходилась в стані війни з Україною, тож отримання дрону-камікадзе було визначним кроком до покращення стану свого озброєння. Изделие-51 отримало назву Ланцет, що медичній сфері це означає скальпель, який використовують для викриття наривів.
Принциповою відмінністю ZALA Ланцет від попередника БПЛА Куб є збільшена площа крила та наявність оперення, що теж виконано в формі х-подібного контуру. Відстань застосування теж було збільшено з 12 км у БПЛА Куб до 40 км у ZALA Lancet. Метою створення безпілотнику Ланцет було надання можливості ураження цілей баражуючими боєприпасами на відстанях не більше 40 км, тобто фактичний радіус дії вкладається в прифронтові смуги. Існує декілька модифікацій безпілотнику Лансет, які відрізняються більшою корисною вагою та різними видами боєприпасів.
Технічні характеристики
ZALA Lancet – безпілотний літальний апарат, що виконує функції баражуючого боєприпасу. Розробники стверджують, що його можливо використовувати в двох напрямках – з метою проведення розвідувальних операцій або для завдання прицільних ударів. Профіль дрону-камікадзе Ланцет уявляє собою х-образний корпус та має можливість використовувати 2 типи боєприпасів: кумулятивні або осколково-фугасні.
В відкритому доступі йдеться про дві модифікації БПЛА Ланцет:
Ланцет-1 | злітна вага 5 кг, вага корисного навантаження 1 кг |
Ланцет-3 | злітна вага 12 кг, вага корисного навантаження 3 кг
|
Конструктивні характеристики безпілотника Ланцет:
🏆 Вага | від 5 до 12 кг |
⏰ Крейсерська швидкість | 80-110 км/год |
✍ Відстань польоту | від 40 до 70 км |
✅ Швидкість в режимі пікетування цілі | 300 км/год |
Вартість
Остаточної інформації, щодо вартості російського безпілотнику Ланцет в відкритому доступі не має. Декілька разів росіяни згадували свій БПЛА Ланцет в якості дороговартісної зброї. Так, ціна за дрон-камікадзе Ланцет-3 складає 1 млн. російських рублів, що дорівнює 12 000 доларів США. Як для безпілотника, це висока ціна. З часом стаття буде оновлюватись, тож можливо ціна на безпілотник Ланцет стане публічною.
Плюси та мінуси
Основними технічними характеристиками дронів-камікадзе є:
- можливість проводити ураження цілі руйнівним боєприпасом;
- наявність двигуна, що здатен донести потужний заряд подалі від позиції запуску;
- здатність дрону виконувати наведення точно в ціль, наявність надійної навігаційної системи;
- можливість залишатись непомітним для засобів спостереження, протиповітряної оборони, тощо;
- низька вартість, адже якщо виконати всі вищевказані вимоги досягти кращого результату за невеликі кошти майже неможливо.
Тож, які з цих принципів було застосовано в російському безпілотнику Ланцет? До плюсів можна додати просту конструкцію та можливість несення кумулятивного снаряду, що здатен вражати броньовані цілі. Що ж до мінусів, то радіус застосування дрону Ланцет дуже обмежений, час знаходження в роботі складає близько 40 хвилин, тобто цей російський безпілотник не здатен до проведення довготривалих операцій.
До мінусів також можна віднести умови запуску цього БПЛА, адже безпілотники такого типу потребують використання спеціальної катапульти, що значно погіршує показники баражуючого снаряду в плані підготовки до роботи. Також, однією з уразливих сторін БПЛА Ланцет є частота роботи, яку можна виявити на відстанях до 5 км.
Як вберегтись від Ланцета
Під час війни в Україні російські БПЛА Ланцет неодноразово збивались нашими військовими. Оглядом цього дрону було виявлено, що росіяни додають до хвостової частини корпусу пластид з детонатором. Встановлення такого типу вражаючого снаряду виконувалось за допомогою монтажної піни, тож російська армія не завжди використовує кумулятивні снаряди для ураження цілей.
Щодо можливостей уникнути ураження БПЛА Ланцет, то військові ЗСУ стверджують, що це цілком реально. Так, під час польоту ZALA Lancet використовує один з видів частот, який відстежується за допомогою приладу-аналізатору. Принцип дії антидрону полягає в зчитуванні сигналу, що видає безпілотник Ланцет, коли виконує політ. Частота роботи БПЛА лежить в двох діапазонах, тож на екрані пристрою графічно зображується зміна цієї частоти. Тому попередити потрапляння дрону-камікадзе Лансет можливо на відстанях від 5 км. Розробники бпла Ланцет стверджують про протилазерний захист дрону, але випадки збиття цих безпілотників нашими військовими не поодинокі.
Підсумки
Росіяни здебільшого порівнюють БПЛА Ланцет з американським Switchblade 600, але в них значні відмінності. Американські винахідники створили потужну зброю, що здатна вразити будь-яку броньовану техніку. Система управління американського БПЛА може бути як автоматичною, так і ручною, він обладнаний сучасною оптичною системою і має вагу в 23 кг. Російський Ланцет є безумовно кращим за свого попередника, БПЛА Куб, але конкурувати з американським аналогом йому дуже рано.
На теперішній час на полі бою в Україні дуже не вистачає сучасної безпілотної зброї. Але, навіть під час війни наші науковці не припиняють роботи і в певних напрямках вже досягли успіхів. Ми вже висвітлювали в минулих публікаціях інформацію про український Punisher, БПЛА Фурія, Лелека та інших.
Головний автор статей на сайті suprotyv.com. Сумлінно дотримується відповідності з офіційними джерелами інформації для компонування тексту.