NLAW – це шведсько-британські переносні протитанкові комплекси, які вважаються одними з кращих в світі в класі легкого переносного протитанкового озброєння. Абревіатура ПРТК утворена з перших букв назви «Next Generation Light Anti-tank Weapon» – «Легка протитанкова зброя нового покоління» і цим все сказано. Далі ми розповімо про особливості цього новітнього озброєння, його характеристики та в яких випадках його використовують.
Історія та короткі відомості
Міноборони Великобританії у 2002 р. оголосило конкурс на створення легкої протитанкової зброї нового покоління для заміни застарілого РПГ LAW-80, термін експлуатації якого вже спливав. Переможцем стала розробка шведської компанії Saab Bofors Dynamics, яка отримала назву NLAW.
Вже у 2009 протитанкові комплекси NLAW були прийняті на озброєння британської армії та почалось їх серійне виробництво. Зараз у виробництві складових для комплексу NLAW залучено понад 14 британських підприємств. Остаточне збирання виконується компанією Thales Air Defence (Північна Ірландія).
Головною відмінністю комплексу є принцип дії «вистрелив та забув» без застосування тепловізійних систем. Наведення ракети здійснюється за допомогою режиму «прогнозованої прямої видимості». У NLAW немає лазерного далекоміра чи інших лазерних систем. Відомо, як працює NLAW: навідник має навести перехрестя прицілу та протягом 3-5 сек. супроводжувати ціль. Далі електроніка пускової розраховує траєкторію та після цього можна робити пуск.
Чим хороший NLAW, так це тим, що цей алгоритм працює навіть в умовах, коли ціль повністю не видно, наприклад — видно лише верх танку, або його дуло. Не потрібно враховувати поправки на вітер, дальність та рух цілі, задимленість. Тобто важливо тільки супроводжувати ціль у перехресті.
Технічні характеристики NLAW
Розробником визначена дальність пострілу в межах від 20 м, що є відповідно до заяв розробника, найменшим показником серед ПТРК. При цьому максимальна дальність дії доходить до 600-800 м. Останні дані напряму пов’язані із засобом наведення ракети.
Вага комплексу становить лише 12,5 кг. Час за який активується система та здійснюється постріл – 2-3сек. За цей час система наведення встигає визначити кутову швидкість цілі та розраховує за якою траєкторію буде рухатись протитанкова керована ракета NLAW.
Слід зазначити, що фактично NLAW починає діяти вже після того, як були застосовані далекобійні засоби і фактично є останнім елементом протитанкової оборони піхотних підрозділів. Не дивлячись на такі серйозні характеристики комплексу, він досить простий у використанні і для керування ним достатньо лише одного оператору. Опанувати цей ПТРК за необхідністю боєць зможе за одну годину навчання.
Найбільша швидкість NLAW ракети становить 200 м/с, а початкова дульна – 40 м/с. Калібр ПТРК – 150 мм. Діапазон робочих температур: від -38 до +63 градусів.
Для тих, хто цікавиться як виглядає як виглядає NLAW, є наступне фото:
Скільки коштує
NLAW не є рекордсменом у свої вартості серед подібного озброєння. Він компактний та має інерційну систему наведення. Оператор просто вистрелив та взяв іншу установку. Можна лише забрати приціл, таким чином ціна пострілу стане ще дешевшою.
Слід зазначити, що NLAW знаходиться за своїми характеристиками на межі між протитанковим гранатометом та ПТРК. З цього витікає одне з головних його переваг – вартість NLAW у доларах дорівнює приблизно 27 тис. Отже один комплект NLAW вартує менше, ніж постріл з Javelin, чи ціна більш застарілих ПТРК TOW. ПТРК NLAW ціна порівнянна з пуском із російського легкого комплексу Метис.
Невідомо точно скільки коштує NLAW зараз, лише є інформація, з відкритих джерел, що у 2009 році ціна комплексу складала близько 20 тисяч фунтів.
Бойова ефективність
Добре показав NLAW ефективність в знищенні танків, броньованих машин, БТР, гелікоптерів та укріплень. Бронепробиття цього протитанкового комплексу заявлено на рівні не меншим ніж 500 мм. Це значення буде в рази більшим за бронювання верхньої полусфери танків. Крім того, будь-яка «протикумулятивна решітка» призначена для протидії контактним боєприпасам, а тому як захист від NLAW є недієвою. У випадку NLAW детонація та формування кумулятивного струменю відбувається без контакту з ціллю.
Найбільша проблема всіх російських танків полягає в тому, що в них екіпаж не відділений від боєукладки зі снарядами. Саме по діаметру башти, в якій знаходяться навідник та командир, розташована «карусель» автомату заряджання зі снарядами та зарядами. Тож в разі попадання NLAW в танк Т72 у нього найчастіше відбувається детонація всього боєкомплекту та відрив башти.
Кумулятивна воронка пострілу з NLAW сконструйована спеціально під кутом 90 градусів до вісі руху ракети і під час польоту вона постійно орієнтована для створення кумулятивного струменю чітко вниз, як раз на поверхню башти цілі. Також NLAW може атакувати і в режимі контактного спрацювання, тобто прямим попаданням, якщо його використовувати не по танках, а по легкій техніці та будовам.
Кількість NLAW на озброєнні країн
На озброєні британської армії, згідно відкритих джерел, наразі перебуває 10 тис. одиниць цих комплексів. Сьогодні, окрім Великої Британії та Швеції, комплекс NLAW на озброєнні мають Фінляндія, Люксембург, Індонезія, Малайзія, Швейцарія, Україна та Саудівська Аравія. Слід зазначити, що в Швейцарії цей ПТРК отримав позначення RB-57.
Інструкція з використання
Цей протитанковий ракетний комплекс максимально простий в застосуванні та ефективний, оскільки дозволяє знищувати будь-яку ворожу бронетехніку. Перед тим, як користуватися NLAW необхідно приєднати батарею до пускової, розкласти упори та приціл. Після цього слід зайняти безпечну позицію та переконатися у тому, що ззаду пускової немає нікого.
Далі, як говорить інструкція, необхідно посунути запобіжник і супроводжувати ціль 3-5 сек. Після цього здійснити постріл та негайно полишити позицію. Ракета рухається сама і її непотрібно супроводжувати.
Дивіться також інструкцію з застосування NLAW у форматі відео:
Аналоги
Цей комплекс є надзвичайно ефективним під час боїв у місті, в районах з міською забудовою та в лісовій місцевості. Вогонь по цілях з NLAW можна вести з будівель без загрози для життя особового складу, чого не можуть забезпечити аналоги. Структура заряду ракети цього протитанкового засобу має спеціальний випускний принцип на старті пострілу з рідинним зарядом. Це дозволяє безпечно здійснити постріл у приміщенні з вікна. Таке не може забезпечити жоден ПТРК.
На даний момент на озброєнні ЗСУ стоїть багаторазовий РПГ-7 та однозарядні РПГ-19 та РПГ-26, але їх ефективна дальність сягає 200-350 м. Відомі протитанкові гармати типу «Рапіра», чи ПТРК «Стугна-П» та «Javelin» ефективні на відстанях 1-3 км. В той же час NLAW можна використовувати на відстанях 200-800 м.
Підсумки
З перших днів війни українські військові знищували російську бронетехніку по всій країні за допомогою комплексів NLAW. Простота цієї зброї помножена на максимальну ефективність дозволили збити темпи наступу бронетанкових колон та значно порідити війська противника. Але війна триває, тож будемо чекати на ще більше новин стосовно успішного використання NLAW підрозділами ЗСУ проти військ РФ.
FAQ – відповіді на запитання
Що таке NLAW?
NLAW (Next Generation Light Anti–tank Weapon) - переносний протитанковий ракетний комплекс, який стоїть на озброєнні Великої Британії.
Скільки важить NLAW?
NLAW ВАЖИТЬ 12,5 кг.
Скільки NLAW в Україні?
Україні було надано понад 2500 ПТРК NLAW
Як стріляти з NLAW?
Для ураження ворожої техніки, оператор NLAW має протягом 2-3 секунд утримувати ціль в прицілі. Обчислення польоту ракети виконується системою. Стрільцю потрібно лише вистрілити та, при необхідності, покинути місце пострілу.
Головний автор статей на сайті suprotyv.com. Сумлінно дотримується відповідності з офіційними джерелами інформації для компонування тексту.