Переносний зенітно-ракетний комплекс Ігла – технічні характеристики, інструкція з застосування

«Ігла» – це переносний зенітно-ракетний комплекс. ПЗРК отримала індекс в ГРАУ – 9К38. Його застосовують з метою ураження гелікоптерів та літаків, що летять на низькій висоті. Вперше цей комплекс надійшов на озброєння Радянського Союзу в 1983 році. Розробка належить КБМ МОП СРСР під керівництвом головного конструктора Непобідімого С.П., а теплова частина ДБН ПЗРК «Ігла» створена ЛОМО МОП під керівництвом Артамонова О.А. «Ігла» надійшов на заміну комплексу «Стріла», в ньому підвищили бойову ефективність та збільшили стійкість до протидії супротивника. В наступній статті спробуємо розібратися в основних характеристиках і принципах дії переносного зенітно-ракетного комплексу такого типу.

Переносний зенітно-ракетний комплекс Ігла

Принцип дії ПЗРК «Ігла»

Принцип дії ПЗРК 9К38 «Ігла» полягає в ураженні цілей на паралельних та зустрічних курсах за допомогою впливу штучних, природніх теплових перешкод. На теперішній час існує 5 модифікацій таких ПЗРК, в кожну нову модель було додано принципово нові можливості, що забезпечує безперешкодне збиття ворожих об’єктів.

До основних технічних характеристик було додано комплекс, що забезпечує використання «Ігли» в нічний час. Також ПЗРК такого типу може безперешкодно виконувати завдання в умовах граничних температурних коливань, вологості високого рівня до 98%, опадах. Його функції не втратять сили навіть після занурення в воду, якщо глибина буде до 0, 5 м і час не більше 30 хвилин. ПЗРК «Ігла» здатен працювати після тривалого транспортування по бездоріжжю на різних типах автомобілів. В можливості боєздатності комплексу закладене навіть падіння бойових засобів з висоти 2 м.

Вистріл з ПЗРК Ігла

Технічні характеристики

Переносний ПЗРК «Ігла» створено зручним до використання в місцевостях будь якої складності, запуск ракети можливо здійснити з плеча військового в обмежених просторах ( з окопу, залізничної платформи, кузову автомобіля, що рухається, з водойми). Після отримання інформації, щодо руху цілі, її можливої швидкості та курсу зенітник ПЗРК виходить на запуск. Від керівництва отримується інформація про спеціальний код «свого» літального апарату, яка вводиться в ПЗРК. Це необхідно для захисту від помилкового ураження літальних апаратів своїх підрозділів.

ПЗРК «Ігла» працює в межах від -40 ℃ до + 50℃.

Комплектація ПЗРК «Ігла» включає в себе:

  • пускову трубу;
  • ракету;
  • пусковий механізм;
  • наземне джерело живлення;
  • переносний електронний планшет.

Конструктивні характеристики переносного зенітно-ракетного комплексу «Ігла»:

Вага10,8 кг
Довжина1,574 м
Діаметр72 мм
Боєголовка1,17 кг
Маса вибухової речовини390 г
Тип двигунаракетний твердопаливний
Тип головки самонаведення ЗУРінфрачервона ДБН
Тип бойової частини ЗУРосколково-фугасна-кумулятивна

ПЗРК «Ігла» має оперативну дальність 5,2 км, практична межа складає 3,5 км. Максимальна швидкість ракети ПЗРК «Ігла» 800 м/с – число Маха становить 2,3. Швидкість ракети в уражені зустрічних цілей становить 400 м/с, переслідуємих – 320 м/с.

Скільки коштує «Ігла»

Остаточної інформації, щодо вартості комплексу «Ігла» на теперішній час в відкритому доступі немає. Враховуючи інформацію з відкритих джерел – приблизна ціна на 2003 рік коливалася від 60 000 до 80 000 доларів США. Тож через різну модифікацію та комплектацію ціна на ПЗРК може коливатись.

Інструкція по застосуванню

Для приведення ПЗРК «Ігла» в робочий стан необхідно зняти з пускового механізму захисну кришку шляхом натиснення бокової кнопки. Після цього підготувати трубу, щоб під’єднати пусковий механізм. Це досягається зняттям пускової скоби та захисної кришки з контактів труби. Далі до труби під’єднується пусковий механізм: за допомогою потрапляння під кутом 45 градусів в спеціальні пази в верхній частині. Наступним кроком є суміщення пускового механізму з контактами труби та отримання характерного «клацання».

Після цього боєць бере ПЗРК «Ігла» на плече та знімає передню кришку. Далі необхідно вийти на вогневий рубіж в простір захоплення цілі. Для підготовки до безпосереднього пуску ракети, коли ціль знаходиться в полі зору, необхідно відкрити «індикатор тепла», прицільні механізми і відкинути рукоятку. Після того, як боєць визначився з ціллю необхідно повернути рукоятку «наколу» і виконувати супроводження за допомогою прицільного механізму. Після цього обрати режим: «автоматичний» – для швидкісних цілей, «ручний» – для маневруючих, повільних цілей.

В «автоматичному режимі» після натиснення кнопки ракета здійснить пуск тоді, коли ціль потрапить в межі «захоплення тепла». В «ручному» режимі кнопка натискається наполовину, захоплення цілі здійснюється в прицільному механізмі і після входження об’єкта в межі захоплення «індикатору тепла» – виконується пуск натисненням кнопки до упору.

Повернення в початкову позицію ПЗРК «Ігла» відбувається натисканням тумблеру зі зворотної сторони комплексу. Є можливість переслідування цілі – для цього перед наведенням потрібно ввімкнути кнопку «догону». Спрацювання ракети ПЗРК виконується після дотикання її до літального об’єкту.

Модифікації

Враховуючи сорокарічний термін знаходження ПЗРК «Ігла» на озброєнні – було пройдено значний шлях модернізацій та змін. Характеристики комплексу змінювались відповідно до вимог часу та конкурентності військового ринку.

  1. Ігла-1 – є спрощеним варіантом ПЗРК;
  2. Ігла-Д – пускова труба має поліпшену конструкцію і можливість розбиратися на частини. ПЗРК такої модифікації застосовуються для аеромобільного роду військ. Комплекс складається з двох секцій, які перед застосуванням з’єднуються, тому модифікація «Ігла-Д» є зручною для використання повітряно-десантними військами;
  3. Ігла-В – створено для наземного ведення вогню та для гелікоптерів. Особливістю цієї модифікації ПЗРК є спільне використання двох зур за рахунок встановлення додаткового блоку «Джигіт», в якому оператор комплексу розміщується в кріслі, що обертається і вручну виконує наведення пускової установки на військову ціль;
  4. Ігла-Н – встановлено зенітну керовану ракету. Нова версія має більш потужний бойовий потенціал, а відсоток знищення цілі поліпшився на 25-50 %. Вага комплексу збільшилась на 2,5 кг. За рахунок того, що в цій модифікації провели зменшення швидкості ураження цілей на зустрічних і наздогнаних курсах – вірогідність знищення цілей збільшилась;
  5. Ігла-С – це сукупність характеристик Ігли-Н з Іглою-Д та декілька технічних поліпшень.

ПЗРК ігла 9к38

Кількість на озброєнні України

Після проведення успішних випробувань на озброєння ЗСУ в 2019 році були прийняті зенітно-ракетні комплекси «Ігла -1».

За рахунок проведення модернізацій в частині модифікації боєголовок системами самонаведення (ГСН) ПЗРК «Ігла-1» отримали нові характеристики. Модернізації були виконані на Казенному підприємстві Центрального конструкторського бюро «Арсенал» для ПЗРК « Ігла-1М». Система отримала назву «ОГС УА-424». За її рахунок забезпечено збільшення дальності вистрілу на ураження цілі по зустрічному курсу. Також до конструкції ПЗРК « Ігла-1М» було додано захист від перешкод, що завдають ІЧ-пристрої.

пзрк ігла

Заключення

ПЗРК 9К38 «Ігла», враховуючи свою вагу досить непростий у використанні. Взявши на плече комплекс загальною вагою близько 18 кг необхідно навести приціл на ціль і здійснити випуск ракети. Якщо час упущено – є можливість зробити постріл «навздогін», але треба враховувати швидкість летальної цілі, тому зробити вдале збиття досить складно. Тож як користуватись ПЗРК «Ігла» з найбільшим коефіцієнтом корисної дії?

Найкращим рішенням застосування переносного зенітно-ракетного комплексу «Ігла» є ураження цілі з засідки. В цілях безпеки, після проведення запуску ракети, військовим необхідно швидко змінювати позицію, тому що пуском ракети виконується демаскування координат знаходження.

Пріоритетом застосувань ПЗРК «Ігла» є функція мобільності, а враховуючи багатоцільовий потенціал під час виконання пострілів з будь-якої місцевості за різних погодних умов ПЗРК «Ігла» став невід’ємною частиною озброєння в десятках країн.

Натисніть, щоб оцінити нашу статтю!
[Загалом оцінок: 7 Середня: 4.4]

Супротив
Додати коментар