ПЗРК Mistral – це зенітно-ракетний комплекс сучасного зразка, що був створений для потреб французької армії ще в вісімдесятих роках минулого століття і досі займає своє місце в перших рядах озброєння сучасних армій світу. Виробники кажуть про свій винахід : fire and forget, що в перекладі з англійської: вистрелив і забув. Це особливість зброї, що не вимагає від оператора після виконання пострілу вести ракету до цілі, така функція збільшує захищеність бійця від ураження в відповідь і значно зменшує час виконання бойового завдання. Звісно, все це досягнуто завдяки технічним характеристикам ПЗРК Містраль, його вартості та дальності виконання вогневих уражень. В наступній статті розберемось детальніше, щодо особливостей основних функцій французького ПЗРК Mistral, його універсальності серед аналогів та недоліків, які стали очевидними за доволі тривалий термін його експлуатації.
Історія ПЗРК Mistral
Зенітний ракетний комплекс Mistral був розроблений французькою компанією Matra, також участь в створенні бойової частини комплексу приймала фірма Manufacture de Machines du Haut Rhin SА. Містраль – з французької це морський вітер, що безумовно підтверджено технічними характеристиками ПЗРК. Над вдосконаленням ракети та її бойової частини працювали Societe Anonyme de Telecommunications, Societe Europeenne de Propulsion, SNPE. Розробникам вдалося створити переносну, цифрову ракету з можливістю теплового самонаведення. На озброєння французької армії ПЗРК Mistral потрапив в 1987 році. Робота над вдосконаленням характеристик Mistral велася постійно і в 2000 році з’явився оновлений варіант ПЗРК Mistral 2.
Технічні характеристики
Основною технічною характеристикою ЗРК Mistral є дальність застосування, тож спроможність проведення ракетного ураження цілі забезпечується на відстані від 500 до 6000 м та висоті від 5 до 3000 м. Комплекс Mistral легкий у застосуванні, є можливість виконання пострілів, як з землі: автомобіля чи з місця, так і з водних платформ. В процесі може бути задіяно 2 військовослужбовця – навідник і командир екіпажу, але в залежності від бойової ситуації ПЗРК Mistral може керувати і 1 особа. Бойова частина ракети містить 1500 шароподібних знешкоджуючих елементів. Підрив бойової частини головки здійснюється за допомогою безконтактного лазерного запалу. Час на виконання пострілу становить 5 секунд, перезарядження виконується за ½ хвилини.
ПЗРК Mistral складається з наступних частин:
- корпус,
- інфра-червона головка самонаведення,
- тринога для встановлення комплексу,
- пристрій живлення.
Конструктивні особливості
Довжина | 1,86 м |
---|---|
Діаметр | 90 мм |
Вага | 19,7 кг |
Відстань ураження | від 500 до 6000 м |
Висота ураження | Від 5 до 3000 м |
Швидкість ураження | 1500 км/год |
Щвидкість ракети | 2,6 м |
Діапазон застосування | Від - 45℃ до +70℃ |
ПЗРК Mistral виконує постріл ракетою з інфра-червоною голівкою, що застосовується для самонаведення на ціль і здійснення більш точного ураження цілі. За аеродинамічною схемою ракети ПЗРК Mistral відносяться до схеми «качка», яким притаманна висока здатність до маневрів. Така схема дає можливість витримувати значні перевантаження і здійснювати точне ураження рухомої цілі.
Конструкцією головки ракети передбачено розміщення її в конусній формі, що на відміну від раніше застосованих сферичних форм є більш витривалою перед лобовим зіткненням. Також, в головку самонаведення закладений спеціальний приймальний пристрій мозаїчного типу, що забезпечує збільшення можливостей захоплення цілей, навіть якщо ІФ випромінювання незначне. В можливості ПЗРК Mistral включене супроводження та знищення реактивного літака або гелікоптера, що використовують пристрої для зменшення ІФ випромінювання. При цьому летюча ціль повинна рухатись в межах діапазону ураження ПЗРК Mistral.
Вартість
З відкритих джерел стало відомо, що вартість зенітно-ракетного комплексу Mistral засекречена, але ціна однієї ракети для комплексу коштує 300 000 євро.
Багато країн з потужною армією взяли на озброєння ПЗРК Mistral. Його дальність ураження цілі є основним засобом в проведенні знищення авіації ворога. Ціна комплексу Mistral, враховуючи його технічні характеристики є виправданою і вже не одне десятиліття знаходить місце серед сучасних аналогів ракетних комплексів.
Порівняння з аналогами
Порівняємо ПЗРК Mistral з ПЗРК Ігла. Це зброя, приблизно однакової вікової категорії – 1980 років. ПЗРК Ігла розробка радянського часу, має оперативну дальність 5,2 км, практична межа складає 3,5 км. Максимальна швидкість ракети ПЗРК Ігла 800 м/с – число Маха становить 2,3. ПЗРК Mistral має більш вражаючу відстань нанесення ударів, і складає до 6000 м, висота ударів може становити до 3000 м. Число Маха у Mistral більше і становить 2,6. ПЗРК 9К38 «Ігла», враховуючи свою вагу досить непростий у використанні.
Взявши на плече комплекс загальною вагою близько 18 кг необхідно навести приціл на ціль і здійснити випуск ракети. Вага ж ПЗРК Mistral більша, але можливостей в використанні теж більше, комплекс можливо встановити на автомобіль, корабель та інші бойові машини. Також похибка наведення ракети Mistral становить 1 м, а враховуючи склад її бойової частини з 1500 шароподібних знешкоджуючих елементів ціль 100 % буде уражена. Завдяки системі пристроїв для зменшення ІФ випромінювання під час супроводження та знищення реактивного літака або гелікоптера – ПЗРК Mistral теж вигідно відрізняється від аналогу. Тож, безумовно ПЗРК Mistral в деяких аспектах перевершує такий комплекс, як ПЗРК Ігла.
Бойова ефективність
Завдяки західним союзникам – Україна доведе бойову ефективність ПЗРК Містраль дуже швидко. Зенітно-ракетний комплекс Mistral можливо використовувати в різних сферах, а завдяки мобільності і можливостям встановлення ПЗРК на різноманітних платформах, починаючи від звичайної триноги в польовій місцевості до прилаштування його на кораблі – бойова ефективність зброї збільшиться в рази. В відкритих джерелах з’явилась інформація про плани української армії, щодо використання ПЗРК Mistral на збиття корабельних ракет, які в великій кількості направляє на територію України армія РФ.
Підсумки
Не зважаючи на сорокалітній вік ПЗРК Mistral все ж займає своє місце в озброєнні 25 армій світу. За словами розробників зенітно-ракетний комплекс Mistral має 97% успішності пострілів, що красномовно вказує на ефективність такого виду озброєння. Наприкінці весни Норвегія пообіцяла надати Україні свої ПЗРК Mistral, що до теперішнього часу використовувала у себе в озброєнні. Цей вчинок значно пришвидшить виконання складних військових завдань Збройних Сил України під час війни.
На початку травня благодійний український фонд «Повернись живим» повідомив про обладнання пікапів шляхом встановлення ПЗРК Mistral. Це збільшить мобільність у використанні ПЗРК українською армією і підвищить коефіцієнт її корисної дії. Можливість знищення військових авіаційних цілей за допомогою ПЗРК Mistral стане значним плюсом на театрі бойових дій. Вже влітку 2022 українські військові продемонстрували успішне знищення російських безпілотних літальних апаратів за допомогою французьких ПЗРК Mistral.
Головний автор статей на сайті suprotyv.com. Сумлінно дотримується відповідності з офіційними джерелами інформації для компонування тексту.