Ракета Х-101 – це крилата ракета підвищеної дальності, що працює за схемою «повітря-земля». Тактико-технічними характеристиками ракети Х-101 передбачено дальність стрільби до 5500 км, при цьому особливістю таких ракет є можливість змінювати напрямок вже під час польоту. На теперішній час ракета Х-101 більш активно застосовується росіянами під час обстрілів України.
Вік крилатої ракети Х-101 не великий, вона достатньо нова і є однією з вдалих розробок росіян за роки після розпаду Радянського Союзу. Як Ви вже встигли впевнитись, більшість зброї російської армії це або модернізовані, або взагалі старі радянські зразки, які за віком вже не встигають конкурувати з сучасним західним озброєнням. Чому нова ракета Х-101 все ж не така досконала, як про те говорять російські джерела? Які тактико-технічні характеристики, ціна і бойове застосування ракет Х-101 розглянемо в наступній публікації
Загальні відомості
На озброєнні російської армії ракета Х-101 з’явилась в 2013 році. Це крилата ракета класу повітря-земля, що призначена для знищення цілей в радіусі ураження до 5500 км. Враховуючи те, що більшість зброї російської армії це радянські застарілі зразки – ракета Х-101 вже є представником суто російського оборонпрому. Під час створення ракети Х-101 розробники додали можливість міняти курс та ціль, навіть після запуску, тобто така особливість створює проблеми в завчасному виявленні траєкторії польоту ракети засобами протиракетної оборони. Також, бойова частина ракети Х-101 має вагу майже 1000 кг, що робить удар нею потужним і нищівним.
Росіяни активно використовують ракети Х-101 під час обстрілів території України, адже для запуску не потрібно перетинати кордон, найчастіше літаки здіймаються з акваторії Каспійського моря або Ростовської області. Щодо можливостей збиття ракет Х-101, то українським військовим вдавалось знешкодити ракету навіть зі звичайного кулемету. Ця подія сталась на Вінниччині, на початку весни 2022 року. Тепер, маючи на озброєнні України сучасні системи протиповітряної оборони за статистикою збиття виконується майже на 100%. Вартість ракети Х-101 настільки велика, що військові експерти не розуміють дієвість такої тактики, адже майже всі ракети не долітають до цілей. Проводячи огляд місць збиття ракет Х-101 було виявлено багато запасних частин, які Росія просто не може виробляти, тобто для комплектації крилатих ракет Х-101 вони використовували західні складові. Ця новина набула розголосу і спричинила посилення санкцій до Російської Федерації.
Технічні характеристики
Ракета Х-101 – далекобійна крилата ракета класу земля-повітря, яка оснащена складовими, що впливають на виявлення її в радіолокаційному полі.
Літаки, що мають змогу запуску ракет Х-101:
- Ту-160 (може нести 12 ракет у внутрішній частині літака);
- Ту-95МС (може нести до 8-ми ракет на зовнішніх підвісках).
Особливістю застосування ракет Х-101 є велика вага бойової частини ракети, а також можливість зміну курсу від початку запуску до цілі.
Система наведення ракети Х-101 має комбінований характер, так спочатку задіяна оптична електронна корекція, а на підльоті до необхідних координат вмикається головка самонаведення.
Конструктивні характеристики ракети Х-101
⚡️ вага | 2,4 т |
⚔️ вага бойової частини | 0,96 т |
🚀 довжина ракети | 7450 мм |
✍️ розмах крил | 3 м |
🎯 максимальний радіус ураження цілі | 5500 км |
📈 висота польоту | від 30 до 10000 м |
⏰ швидкість ракети Х-101 | 270 м/с |
⭐️ вага палива | 1,25 т |
Точність ракети Х-101 складає 7-10 м відхилення від координат. Конструкція ракети Х-101 передбачає знаходження двигуна потужністю 450 кгс всередині корпусу.
Модифікації
З публічних джерел відомо лише про дві модифікації ракети Х-101. Це звичайна крилата ракета та крилата ракета Х-102, що має нести термоядерний бойовий потенціал. Вага бойової частини ракети Х-102 може бути від 250 кт до 1Мт.
Щодо інформації скільки ракет Х-101 у Росії, то за даними міністра оборони України Резнікова, станом на початок лютого 2022 року армія РФ мала на озброєнні 444 ракети. Але, на жовтень 2022 року ця цифра зменшилась до 213. Чи може Росія виготовляти ракети Х-101 в умовах санкцій? Враховуючи оприлюднення інформації, щодо наявності в комплектуючих ракети Х-101 іноземних складових і посилення санкцій, для створення нового оберту крилатих ракет такого типу у Росії виникнуть проблеми. Також, після огляду останків збитих ракет Х-101 на території України було виявлено використання нових зразків, тривалість часу після виготовлення яких до запуску мав 4 місяці. Це свідчить про те, що старих залишків ракет Х-101 у РФ майже немає. А теперішні потужності виробництва, навіть якщо допустити таку можливість можуть забезпечити виготовлення лише 50 одиниць в рік.
Ціна ракети
Вже багато фахових видань відмітили, що застосування ракетного потенціалу коштує Росії надто дорого. Враховуючи те, що більшість ракет просто не досягає мети, використання їх є недоцільною і дорого вартісною процедурою. Так, ціна однієї ракети Х-101 сягає близька 14 мільйонів доларів США.
Бойове застосування
Враховуючи не великий термін експлуатації ракет Х-101, вперше їх почали застосовувати під час інтервенції росіян в Сирію. З 2015 по 2017 рік РФ активно використовувала ракетний потенціал Х-101 на території цієї держави.
Під час війни в Україні, починаючи з лютого 2022 року російська армія веде масовані ракетні обстріли ракетами Х-101, в тому числі. На початку протиповітряної боротьби в Україні в цьому питанні виникало багато проблем, адже в характеристиках ракети Х-101 є можливості залишатися непомітною для засобів радіолокації, а також змінювати траєкторію польоту. Саме тому, перші спроби збиття ракет Х-101 були в Україні невдалими. Але, незважаючи на відсутність сучасної техніки, військовий ЗСУ здійснив збиття ракети Х-101 за допомогою кулемета.
На теперішній час статистика збиття українськими ППО значно краща, про час вильоту ворожих ракетоносіїв проводиться вчасне оповіщення, і хоча дальність польоту ракети становить до 5500 км, за цей час протиракетна оборона встигає підготуватись до вдалого збиття ракети Х-101.
Головний автор статей на сайті suprotyv.com. Сумлінно дотримується відповідності з офіційними джерелами інформації для компонування тексту.