Іскандер: характеристики ракети, ціна, бойова ефективність

Іскандер – це ракета російського виробництва, що входить до складу оперативно-тактичного ракетного комплексу. Використання таких ракет різниться за своїми характеристиками і може бути використано в різних варіантах. Ракети Іскандер належать до класифікації боєприпасів, що використовуються в схемі земля-земля. Про них в відкритому доступі досить багато галасу, адже в деяких заявлених характеристиках від виробника дія ракет Іскандер суперечить домовленості, що була підписана на початку розвалу Радянського Союзу в 1987 році.

ОТРК Искандер-М

Здебільшого, ракети Іскандер застосовують росіяни, як зброю з дальністю ураження до 500 км, тобто ракет з балістичною траєкторією польоту. Але в технічних характеристиках деяких модифікацій ракет цього класу є більш далекобійні екземпляри. Тож, в чому особливість ракет Іскандер? Чому попередній аналог тактичного комплексу такого класу було знищено? Які технічні характеристики, вартість і бойове застосування оперативно-тактичного комплексу з ракетами Іскандер розглянемо в наступній публікації

Історія розробки

Росіяни вперше представили свої ракети Іскандер на авіаційному шоу Макс в 1999 році. Ідея розробки належить конструкторському складу КБ Коломенське машинобудування. Метою створення вважається удосконалення більш старішої моделі тактичного ракетного комплексу ще радянських часів, а саме розробки 70-х років минулого століття. Минула модель мала назву Ока і використовувалась для запуску ракет з балістичною траєкторією польоту. Під час підписання договору про знешкодження зброї середньої і малої дальності в 1987 році між Радянським Союзом на Сполученими Штатами Америки ОТРК Ока потрапила під знищення. Але, вже згодом росіяни, в притаманній їм манері почали жалітись, що за технічними характеристиками тактичний комплекс Ока не підпадав під вимоги договору про ліквідацію та застосування оперативно-тактичних ракетних комплексів і тому, за їх версією був помилково знищений.

ТРК Іскандер

Саме на заміну ОТРК Ока і створили ракети Іскандер, з можливостями польоту земля-земля. Тобто надавши ракетній зброї технічної характеристики, щодо дальності ураження меншій за 500 км – Росія дозволила собі виготовлення, випробування та застосування ракет Іскандер. Зараз існує декілька модифікацій ракет Іскандер, деякі з них, за словами розробників мають дальність ураження близько 2500 км, що нахабно порушує вимоги договору про припинення використання та розробку такої зброї.

Технічні характеристики Іскандерів

Ракети Іскандер отримали характеристику зброї НАТО під назвою SS-26 STONE. Призначення ракет Іскандер полягає в знищенні опорних баз, пунктів управління. Вони застосовуються для ураження, як малих так і великих територій, також для знищення окремих цілей, таких як засоби ППО, злітні смуги аеродромів, окремі артилерійські частини, тощо. Технічні характеристики кожного виду ракет Іскандер можуть різнитись, в залежності від маси бойової частини та швидкості ураження цілі, адже надзвукова швидкість напряму залежить від загальної ваги ракети. Розробники стверджують, що ракети Іскандер здатні нести і ядерну складову в своїй бойовій частині.

Ракети Іскандер діляться на декілька модифікацій:

  • Іскандер-М;
  • Іскандер-К або Р-500;
  • Іскандер-Е.
Іскандер-М Іскандер-К Іскандер-Е
дальність ураження цілі до 500 км 500 км 280 км
висота польоту від 6000 до 50 000 м на зближенні з ціллю 7 м, на протязі польоту до 6 км Немає інформації
траєкторія польоту не балістична балістична квабалістична
керування протягом всього польоту протягом всього польоту автоматизоване
швидкість 700-800 м/с під час спуску 2100 м/с Немає інформації
маневрування інтенсивне, при зльоті та спуску не маневрує Немає інформації
можливість огинання рельєфу місцевості немає є Немає інформації

Оперативно-тактичний ракетний комплекс складається:

  • самохідної пускової установки;
  • машини для командного пункту;
  • зарядно-транспортної машини;
  • пункту з засобами розвідувальних систем;
  • машини для проведення технічного обслуговування;
  • машина для відпочинку персоналу.

Загальний склад комплексу створює ракетну бригаду, до якої входить 51 машина.

Іскандер схема

Конструктивні характеристики ракети Іскандер

1. похибка на відхилення від курсу від 5 до 30 м
2. вага ракети 3,8 т
3. вага бойової частини 480 кг
4. діаметр 920 мм
5. довжина 7,5 м
6. інтервал між запусками ракет 60 с
7. строк експлуатації 10 років

Стосовно бойових частин, то ракети Іскандер поділяються на декілька груп:

  • касетні бойові частини – застосування яких розширює можливості ураження за площею. В разі складу ракети Іскандер з 54 осколкових елементів – ураження виникає внаслідок розповсюдження цих частин з складовими неконтактного підриву на висоті 1,4 км. Також існують варіанти касетних частин з самонавідними бойовими елементами або кумулятивно-осколковими складовими, що застосовуються з метою знищення броньованих цілей;
  • унітарні бойові частини – призначені для зниження бетонних укриттів і мають спеціальну оболонку, що зберігає бойову частину під час прориву огороджень;
  • ядерні складові, як стверджують розробники мають силу в 50 кт.

Ціна ракети Іскандер

Остаточної інформації, щодо вартості кожного виду ракет Іскандер в відкритому доступі не має. Але, після масованого ракетного обстрілу Росією території України в жовтні 2022 року інформаційне видання Forbs зробило розрахунок втрат військового бюджету РФ. З цієї інформації стало відомо, що загальна кількість випущених ракет Іскандер оцінюється в 3 мільйони доларів США. Тож, вартість ракети Іскандер з балістичною траєкторією польоту в декілька разів дорожча за крилату ракету.

Щодо вартості комплексу Іскандер, то є інформація, що Вірменія закупила у РФ чотири таких ОТРК, на загальну суму від 70 до 100 000 000 доларів США. Публікація ще буде оновлюватись, тож можливо РФ відкриє ціну ракет Іскандер публічному загалу.

Скільки ракет Іскандер в дивізіоні

За час вторгнення російської армії на територію України наші військові неодноразово знищували оперативно-тактичні ракетні комплекси Іскандер. Дивізіон ракет Іскандер складається з чотирьох пускових установок, що налічують в своєму складі по вісім одиниць ракет.

Характеристики Іскандер

Бойове застосування

Бойове застосування ОТРК з ракетами Іскандер у російської армії досить поширене. Перше застосування комплексу Іскандер росіяни виконали під час військового нападу на Грузію в 2008 році. На момент використання зброї російське керівництво заперечувало застосування ракет Іскандер, але вже в 2011 почало публічно заявляти про успіхи в Грузії. Відомим фактом стала ракетна атака Іскандерів з касетними складовими по місту Горі. Тоді загинуло 10 людей.

Під час війни в Сирії російські ракетні установки Іскандер здійснили обстріл лікарні с м. Азаз.

Другою країною, яка володіє ракетними комплексами Іскандер, окрім РФ стала Вірменія. Зі слів військових Азербайджану вірмени почали застосовувати ОТРК з ракетами Іскандер-Е в 2020 році. Але, як виявилось жодна ракета не потрапила в ціль, або вибухнула під час запуску. Це підтверджено знайденими уламками ракет Агентством по розмінуванню, що працювало на території Нагірного Карабаху.Іскандери

Щодо війни в Україні, то росіяни почали використовувати ракети Іскандер ще під час масованих обстрілів авіаційних смуг наших військових аеродромів. Але, виходячи з даних американської розвідки не всі запуски ракет Іскандер по території України мали успіхи, багато збиває наша система ППО. Щодо точності ураження теж є питання, адже багато прикладів вибуху ракет під час запуску або недосягнення ними кінцевої цілі.

Підсумки

В можливості ракет Іскандер входять і ураження засобів протиповітряної та протиракетної оборони, ураження окремих цілей. Але, через недосконалості в технічних характеристиках були випадки збиття ракет Іскандер з ПЗРК Ігла. Враховуючи те, що ракета Іскандер-К типу Р-500 під час ураження цілі доволі тривалий час летить на низькій висоті – вона стає легкою здобиччю для звичайного переносного зенітно-ракетного комплексу.

Звичайно це страшна зброя, що застосовувалась проти цивільного населення нашої держави. Як писали вище, ракети Іскандер є дуже дорогою зброєю і те, що Росія застосовує їх проти цивільного населення ще раз доводить підступність і відчайдушність держави-терориста. Але існують і засоби проти балістичних ракет, одним з яких є система протиракетної оборони Patriot. Здатністю цієї системи є перехоплення ракети з балістичною траєкторією польоту на висоті 20 км. Перші кроки до установки американських ППО на захист неба над Україною вже зроблені. Публікація ще буде оновлюватись, тож можливо публічна інформація збільшиться в відкритому доступі.

Натисніть, щоб оцінити нашу статтю!
[Загалом оцінок: 1 Середня: 5]

Супротив
Додати коментар