Російська ракета Калібр: ціна, дальність, технічні характеристики

Калібр – це крилата ракета російського виробництва, що може застосовуватись як з морських підводних і надводних човнів, так і з тактичних наземних ракетних комплексів або літаків. Можливості ракет Калібр різні і залежать від конкретних умов, що необхідно вирішити на полі бою. Модифікації ракет Калібр включають в себе відмінність по швидкості застосування, вазі бойової частини та дальності польоту. Як і ракета Іскандер, про яку ми вже писали в минулих публікаціях, Калібр суперечить домовленості про припинення розробок та використання зброї підвищеної дальності, що була підписана на початку розвалу Радянського Союзу.

ракети калібр

Українці, після повномасштабного вторґнення РФ вже звикли до словосполучення «крилата ракета Калібр», адже армія Росії майже щодня тримає в Чорному морі носії цих ракет. Тож, в чому особливість ракет Калібр? Які технічні характеристики, ціна і бойове застосування крилатих ракет Калібр розглянемо в наступній публікації

Загальні відомості

Росіяни взяли на озброєння крилаті ракети Калібр в 2012 році. Розробка виконувалась в конструкторському бюро Новатор. Але, фактично ракета калібр це повноцінна копія радянської крилатої ракети 3М10, яку було знято з виробництва після підписання договору про знешкодження зброї середньої і малої дальності в 1987 році між Радянським Союзом та Сполученими Штатами Америки. Але, в 2012 році це не завадило Росії, в котрий раз порушити умови договору та прийняти на озброєння крилату ракету Калібр. Радіус ураження від застосування ракети Калібр може досягати 1500 км, все це залежить від конкретної модифікації.

Крилата ракета калібр

Основними відмінностями ракет такого типу є низька висота польоту, що заважає засобам протиракетної оборони вчасно її виявити. Також, крилаті ракети Калібр мають швидкість до 240 м/с, що теж затрудняє її збиття. Свого часу, під час гонки озброєнь Радянський Союз скопіював тактико-технічні характеристики американської ракети Tomahawk і створив ракету 3М10, тобто фактично ракета калібр не є інновацією на ринку зброї і за своїми параметрами повторює стару американську розробку.

Технічні характеристики

Ракети Калібр – призначені для ураження цілей середньої та збільшеної дальності. Під час запуску можуть використовуватись морські, підводні, авіаційні, наземні комплекси.

За можливостями запуску ракети Калібр поділяються на декілька груп:

  • запуск з підводних носіїв Калібр-ПЛЄ;
  • запуск з кораблів Калібр-НКЄ;
  • запуск зі спеціальних контейнерів авіації Калібр-А;
  • пересувні ракетні комплекси Калібр-М.

До експортних варіантів в назві комплексу додається Club, але дальність ураження цілі для крилатих ракет Калібр експортного варіанту зменшена до 300 км.

Комплект ракетного комплексу Калібр складається з пускової установки, спеціальної системи управління, ракет, бойового навантаження. Під час виконання окремих задач ракети Калібр можливо комбінувати за модифікаціями.

Дальність ураження крилатими ракетами Калібр може сягати до 375 км, якщо це морська надводна ціль, та до 2600 км по наземним цілям.

Ракети Калібр класифікуються в залежності від мети ураження цілі:

  • протикорабельні ракети 3М-54Э; 3М-54Э1;
  • ракети наземного ураження з високоточною системою наведення 3М-14Э;
  • ракети для ураження човнів 91РЭ1,91РЭЕТ2.

Конструктивні характеристики ракети Калібр

Розглянемо технічні характеристики ракети Калібр, що застосовується для ураження наземних цілей мод. 3М-14 Э:

⚡️ вага 1770 кг
⚔️ вага бойової частини 450 кг
🚀 довжина ракети 6,2 м
✍️  розмах крил 3,08 м
⏰ швидкість ракети калібр 240 м/с
🎯 максимальна дальність ураження цілі 2600 км
📈 висота, над морем 20 м
⭐️ висота над землею до 150 м

Модифікації

Багато інформації, щодо основних тактико-технічних характеристик крилатих ракет Калібр росіяни засекретили. Розглянемо основні розбіжності в модифікаціях:

Модифікація: 3М-54Э 3М-54Э1 3М-14Э 91РЭ1 91РТЭ2
калібр, мм 533 533 533 533 533
довжина, м 8,22 6,20 6,20 7,65 6,20
вага, т 2,300 1,800 1,770 2,100 1,200
вага бойової частини, кг 200 400 450 торпедна торпедна
радіус ураження, км 220 300 300 50 40
швидкість, М 0,8-2,9 0,8 0,8 2,5 2,0
характер ураження проникаючий фугасний проникаючий фугасний касетний або осколкова-фугасний торпедне торпедне

Висота польоту ракети Калібр 3М-54Э коливається від 20 м під час руху та 10 м під час підльоту до цілі, для модифікацій 3М-54Э1, 3М-54Э1 – 20 м. Траєкторія польоту для ракет Калібр в модифікаціях 91РЭ1, 91РТЭ2 -балістична.

Скільки коштує ракета Калібр

Багато інформації про крилаті ракети Калібр, в тому числі і про ціну їх на військовому ринку засекречена. Є інформація в відкритих джерелах, що ціна ракети Калібр складає близько 980 000 доларів США для потреб внутрішнього ринку Росії. Щодо вартості ракет Калібр для інших країн, то вона становить близька 6,5 млн. доларів США. Але, військові експерти скептично ставляться до такої вартості, адже російська крилата ракета Калібр є повною копією американської крилатої ракети Tomahawk, яка в свою чергу має вартість в 2 млн. доларів США.

Калібр попадає в будинок в Харкові

За час війни в Україні РФ найчастіше використовувала крилаті ракети Калібр. Тож, після року відкритого ракетного терору в українців з’являються питання: А скільки ракет Калібр залишилось у Росії? Враховуючи те, що на початку повномасштабного вторґнення Росії в Україну військове керівництво РФ не планувало проводити довготривалі бої, тому максимально використовувало ракетну зброю. На теперішній час, існує припущення, що крилатих ракет Калібр у росіян залишилось не так багато. За даними Forbs загальна кількість ракет у РФ складала 7 000 одиниць на початку вторґнення в Україну. В перші дні росіяни використали 113 ракет, а на теперішній час вже говорять про використання майже всіх запасів крилатих ракет Калібр. Наявність ракет Калібр може складати до 72 одиниць, це ті зразки що входять до носіїв в Середземному морі.

Бойове застосування

Найпершими спробами застосування крилатих ракет Калібр стала участь російських військових в війні в Сирії. В 2015 році було здійснено ракетну атаку з Каспійського флоту по території Сирії, загальний залп склав 26 ракет на відстані 1500 км. Тоді, Росія виправдовувалась в начебто підтримці наступу військ Асада, хоча фактично такого ракетного удару не потребували військові операції того періоду. Тож, на протязі 17 років росіяни просто випробовували свої крилаті ракети, сподіваючись на те, що весь світ буде з повагою ставитись до продуктів військового ринку РФ.

удар калібром

Після повномасштабного вторґнення в Україну Росія неодноразово здійснювала ракетні обстріли за допомогою ракет Калібр. Терористичний удар по Вінниці в липні 2022 року був нанесений крилатими ракетами Калібр. Тоді загинуло 20 людей. Це підступна зброя, яка несе небезпеку мирному населенню України, але наші збройні сили, застосовуючи ракетні комплекси С-300 мають десятки успішних операцій зі збиття калібрів, тож чи справді російська ракета Калібр настільки досконала, що на теперішній час має тактико-технічні характеристики американської ракети, якій майже сорок років?

Натисніть, щоб оцінити нашу статтю!
[Загалом оцінок: 2 Середня: 3]

Супротив
Додати коментар