Крилата ракета Storm Shadow – технічні характеристики, дальність польоту

Storm Shadow – це крилата ракета, що застосовується за схемою «повітря-земля» за допомогою військової авіації. Своєю появою ракета Storm Shadow завдячує британцям та французам, що в співпраці створили крилату зброю з метою вдосконалення характеристик попереднього зразка Apache.

крилаті ракети Storm Shadow

За десять років з моменту потрапляння ракети Storm Shadow на озброєння в неї вже є вдалий досвід в бойовому застосуванні. Найпотужніші армії світу зробили замовлення на Storm Shadow, серед них, окрім Великобританії та Франції – ОАЕ, Греція, Італія, Єгипет. Це дуже цікава розробка і вона має справжній військовий потенціал, адже Storm Shadow майже непомітна для протиракетної оборони. Які технічні характеристики, дальність польоту та ціна у крилатої ракети Storm Shadow розглянемо в даній публікації.

Історія розробки

Розробка крилатої ракети Storm Shadow належить європейській компанії MBDA, що у 1995 році отримала замовлення від військових представництв Британії та Франції. За основу конструкції ракети Storm Shadow було взято французьку крилату ракету Apache, що застосовувалась для знищення злітних і посадкових смуг військових аеродромів. Принципова відмінність між цими ракетами полягає в літаках, що мають змогу виконувати запуск та незначна зміна в програмній складовій ракети.ракета Storm Shadow

Після успішних випробувань, в 2023 році ракета SCALP EG, яка отримала другу назву Storm Shadow, стали на озброєння Великої Британії. Друга назва більш поширена і точно передає технічні характеристики ракети Storm Shadow, адже траєкторія польоту такої ракети має низьку висоту, дозвукову швидкість та можливість обходження засобів протиракетної та протиповітряної оборони, тобто назва штормова тінь цілком підходить такому виду зброї.

Технічні характеристики

Ракета Storm Shadow – призначення для ураження цілей на відстанях до 560 км. Конструкція ракети Storm Shadow передбачає завдання одразу двох ударів по цілі :

  • на першому етапі виконується знешкодження захисної споруди, приміщення, броньованих поверхонь або стін з бетону. Кумулятивний снаряд створює безперешкодний прохід для другої хвилі ураження.
  • на другому етапі основна боєголовка потрапляє в ціль і вибухає через декілька секунд.

Такий принцип завдання ударів по цілі отримав назву Broach, що складається з словосполучень Bomb royal ordnance augmented charge – в перекладі посилений бомбовий потенціал.

Траєкторія польоту ракети Storm Shadow виконується на низькій висоті та має дозвукову швидкість. Під час польоту, перед виконанням удару по цілі, траєкторія змінюється в кутовому співвідношенні і ракета робить так звану «гірку», кут нахилу якої можливо встановити в програмній складовій заздалегідь. Наведення ракети Storm Shadow на ціль в кінцевій фазі виконується за допомогою тепловізійної системи самонаведення.

Конструктивні характеристики ракети Storm Shadow:

Вага ракети 1300 кг
🏆 Вага бойової частини 450 кг
✍️ Довжина 5 м
✔️ Діаметр 500 мм
📈 Швидкість 1000 км/год або 0,8М
✈️ Розмах крил 2,84 м
Тяга двигуна 5,7 кН
🏆 Операційна дальність 560 км
📈 Висота польоту 50 м
✔️ Літаки, що мають можливість запуску Tornado, Mirage 2000, Rafale, Eurofighter Typhoon

Модифікації

Якщо говорити про модифікації конкретно ракети SCALP EG, то можна визначити три основних види:

  • Storm Shadow
  • Black Shaheen
  • SCALP Naval.

Деякі джерела додають до модифікацій ракети Storm Shadow її французький прототип – крилату ракету Apache.

Основні відмінності ракет за модифікаціями:

Storm Shadow Black Shaheen SCALP Naval
✔️ Дальність 400 км 290 км -1000 км з підводного човна;

-1400 км з корабельного судна

✍️ Метод застосування авіація авіація підводний або надводний запуск
🏆 Вага бойової частини 400 кг 500 кг 300 кг
✅ Діаметр 630 мм 630 мм 500 мм
✔️ Вага ракети 1300 кг 1300 кг 1400 кг
✈️ Країни-оператори Британія, Франція, Греція, Італія ОАЕ Франція

Ціна ракети

Враховуючи те, що ракети Storm Shadow виготовлялись на замовлення двох держав, їх ціна має розбіжність. Так, для вимог британської армії ціна за ракету Storm Shadow станом на 2011 рік становила 790 тисяч фунтів. Для вимог французької армії в 2011 році вартість склала 850 тисяч євро. Також, слід зазначити, що строк експлуатації крилатих ракет 12 років, якщо умови їх зберігання відповідають вимогам виробника.

Storm Shadow ракета

Підсумки

В умовах війни в Україні застосування крилатих ракет відбувається тільки зі сторони країни-агресора. На теперішній час на озброєнні нашої держави відсутні літаки, що здатні були б нести крилаті ракети Storm Shadow. Звісно, є припущення, що та сама Великобританія все ж поповнить повітряні сили України відповідними літаками, тому інформація про технічні характеристики ракет Storm Shadow може знадобитись в найближчий час. Чи допоможе нам зброя такого типу?

Storm Shadow для авіації

Військові експерти стверджують, що крилаті ракети Storm Shadow здатні виконувати нищівні удари по злітним смугам аеродромів, з яких ворожа авіація здійснює бойові вильоти і ракетні удари по Україні. Також, перевагою в застосуванні такого типу ракет є майже неможливість збиття її засобами протиповітряної оборони. Однією з особливостей ракети Storm Shadow є самоліквідація в місцевості де відсутні люди, в разі втрати цілі або помилки в координатах. Це робить цю ракету більш керованою і дає функцію конкретного тактичного застосування.

Нещодавно, уряд Великобританії заявив про розгляд питання, щодо надання Україні далекобійних ракет, тож будемо сподіватись про позитивне рішення в майбутньому. А щодо обладнання літаків, то наші військові винахідники будуть шукати рішення цього питання, адже кожен гвинтик великої системи української оборони працює на перемогу.

Натисніть, щоб оцінити нашу статтю!
[Загалом оцінок: 4 Середня: 5]

Супротив
Додати коментар