РСЗВ MARS II (Mittlere Artillerie Raketen System) – це німецька реактивна система залпового вогню. По факту MARS II є ліцензійною копією американської системи M270 MLRS, яку німці вдало доопрацювали. Це високомобільна реактивна система залпового вогню, яка дозволяє легко міняти вогневі позиції та вести прицільну стрільбу з коротких зупинок.
Що ж являє собою німецька РСЗВ та чим може бути корисною ЗСУ в російсько-українській війні, ми розглянемо далі в нашому матеріалі.
Що являє собою РСЗВ MARS
MARS II/MLRS-E – це РСЗВ, що є копією американської MLRS M270, розробленою американською компанією Vought в 80-х роках. РСЗВ була доопрацьована німецьким концерном Krauss-Maffei-Wegmann та стала на озброєння Бундесферу у 1990 році.
MARS II призначена для ведення контрбатарейної боротьби, придушення засобів ППО, знищення скупчень живої сили, а також мінування територій на дистанції. РСЗВ складається з пускової установки (ПУ), що змонтована на гусеничному шасі американської бойової машини піхоти М2 Bradlay, некерованих ракет 240-мм калібру, апаратури керування вогнем та транспортної машини.
Артилерійська частина РСЗВ MARS II має у своєму складі 2 одноразових блоки, в кожному з яких розміщується по 6 транспортно-пускових контейнерів з реактивними боєприпасами калібру 227-мм або 237-мм. Самі блоки збираються на заводі. Саме там усередину розміщуються реактивні снаряди та проводиться процес їх герметизації. У такому вигляді снаряди можуть зберігатися близько 10 років.
MARS II є багатофункціональною бойовою машиною завдяки тому, що на її ПУ можна встановлювати уніфіковані блоки з різними видами боєприпасів. Блоки розташовуються на гусеничному шасі на поворотній платформі. На це шасі також встановлюють механізми заряджання.
Екіпажу РСЗВ налічує 3-є осіб: водія, навідника та командира. Кабіна для екіпажу повністю броньована, а також оснащена системами вентиляції, звукоізоляції та опаленням. Також бронювання отримала і ПУ. Це дозволяє у разі, якщо машина не встигне відійти з-під вогню у відповідь, вберегти екіпаж та установку від снарядів та мін.
Реактивна система залпового вогню MARS оснащена новою європейською системою керування вогнем. Таке нововведення надає можливість вести обстріли цілей на відстанях до 70 км при використанні керованих ракет GMLRS. Забезпечується висока точність влучання по цілях завдяки наявності вдосконаленої системи глобального позиціювання (GPS-наведенням) з антеною, яка має більшу стійкість до перешкод.
Технічні характеристики MARS II
- Калібр – 240 мм.
- Максимальна дальність стрільби – 45-70 км.
- Швидкість перезаряджання – 5 хвилин.
- Вага в бойовому положенні – 25,191 т.
- Висота у похідному положенні – 6,9 м.
- Дальність стрільби – від 38 до 300 км.
- Довжина у похідному положенні – 2,9 м.
- Ширина у похідному положенні – 2,9 м.
- Найбільша швидкість по шосе – 64 км/год, по пересічній місцевості – 48 км/год.
- Запас ходу шосе – 480 км.
- Розрахунок 3 особи.
Типи боєприпасів, що використовуються:
- GLDB – керовані кластерні боєприпаси, що є модифікацією авіаційних ракет типу «земля-земля»;
- M28A1 (RRPR) – реактивний навчально-практичний снаряд, в нього зменшений радіус дії (до 9 км) та невелика швидкість снаряда;
- XM29 – некерована ракета з боєприпасами SADARM для дистанційного протитанкового мінування, дальність дії – 40 км;
- M31 – це покращена версія М30, яку додатково було посилено боєголовками;
- MGM-140 (M39) – балістична ракета малої дії, її дальність в залежності від модифікації перебуває в межах від 140 до 300 км;
- XM135 – ракета з бінарною хімічною боєголовкою, що заповнена VX;
- SCATMIN – касетний боєприпас з 28 протитанковими мінами AT2, діє на відстанях до 38 км.
Вартість
У відкритих інтернет-джерелах безпосередньо відомостей стосовно вартості РСЗВ MARS II немає. Але оскільки прямим аналогом цих систем є M270 MLRS, то можна стверджувати що вони будуть мати ціни одного порядку і в середньому коштувати 2,3 млн дол. Відомо, що ціна пускової установки MARS2/LRU становить 727 528 дол.
На вартість боєприпасів, які можуть бути застосовані для РСЗВ MARS II напряму впливають тип, дальність та швидкість ракети. Ціна однієї високоточної тактичної ракети може становити близько 1 млн дол.
Порівняння з аналогами
Американська версія РСЗВ, на базі якого було розроблено MARS II – це М270. Ці РСЗВ відрізняються одна від одної розмірами та масою –в німецькій версії вони більші. Також ці РСЗВ використовують різні види боєприпасів. MARS II оснащений системою управління вогнем EFCS – European Fire Control System. Ця система дозволяє використовувати ракети М31, М31А1, М32, АТ2 та 110 мм, але не М26, М26А1 та М30, для того, щоб була забезпечена повна відповідність до Конвенції про касетні боєприпаси.
Серед радянських РСЗВ найбільш відомим аналогом є «Ураган», який і зараз перебуває на озброєнні як у російської армії, так і в ЗСУ. Він має схожий калібр (220 мм) та дальність до 35 км, що є вдвічі меншим, ніж у MARS II. Саме дальність є основною перевагою німецьких РСЗВ.
Підсумки
Сучасні німецькі РСЗВ MARS II, які отримають українські військові найближчим часом, значно кращі, ніж вітчизняні РСЗВ за точністю, способами наведення, дальністю дії та по швидкості перезаряджання. Військові експерти вважають, що саме РСЗВ MARS II можуть внести перелом у перебіг воєнних дій в Україні і ЗСУ зможуть зупинити війська РФ та перейти в контраступ. Ці бойові машини безперечно дозволять нам краще захистити себе від використання далекобійної артилерії, яку війська РФ масово застосовують аби завдати найбільшого руйнування містам України.
Головний автор статей на сайті suprotyv.com. Сумлінно дотримується відповідності з офіційними джерелами інформації для компонування тексту.
Максимальна дальність стрільби – 45-70 км..
Дальність стрільби – від 38 до 300 км.
???