РСЗВ «Верба» – це українська розробка від Харківського конструкторського бюро з машинобудування ім. О.О. Морозова. Реактивна установка була прийнята на озброєння України у 2019 році. Тоді ж було анонсовано її серійне виробництво на «Шепетівському ремонтному заводі». Ми розповімо вам всю інформацію про дане озброєння в нашій статті.
Що являє собою РСЗВ Верба
Ця РСЗВ – модернізація БМ-21 «Град», яка була реалізована шляхом встановленням бойової частини на шасі КрАз-6322, що вже існує. Тобто основу «Верби» становить стара радянська бойова частина, удосконалена системою навігації, вирівнювання і стабілізації платформи. Також було автоматизовано процес заряджання, шляхом розробки заряджальної машини.
На відміну від попередника, час перезаряджання суттєво скоротився: якщо після повного запуску «Граду» потрібно було 1-2 год на весь процес, то перезарядження повного комплекту 40 ракет у «Верби» триває приблизно 10 хвилин (в деяких джерелах вказується і 5 хвилин, хоча це навряд відповідає дійсності). Боєкомплект «Граду» потрібно було перезаряджати вручну, що викликало суттєві проблеми, адже вага одного снаряду становить більш як 60 кг. У «Верби» повністю відсуне людське втручання в процес перезаряджання -все відбувається автоматизовано.
В процесі модернізації цього зразка артилерійського озброєння також були оновлені системи навігації, топогеодезична прив’язка та інші системи базового «Граду». Це сприяє суттєвому виконанню бойових задач та нейтралізує дію факторів, які негативно впливають на швидкість снаряда.
Переваги над Градом
Основні переваги РСЗВ Верба над базовою БМ-21:
- Тривалість перезарядження скоротилась в 7 разів.
- Майже в 4 рази зменшився час для відкриття вогню по цілі на незнайомій місцевості внаслідок встановлення сучасних систем навігації. Після цього система за лічені секунди змінює позицію, що дозволяє уникнути прильотів у відповідь.
- Використання шасі від «КрАЗа» для встановлення бойової машини дозволило відмовитись від використання російських «Уралів» та підвищити прохідність машини.
- Нова система вирівнювання та стабілізації платформи забезпечили більшу точність вогню.
- Зміни у системі зв’язку дозволили передавати інформацію цифровими каналами у зашифрованому вигляді.
Технічні характеристики Верби
Весь процес управління РСЗВ «Верба» здійснюється зсередини. Екіпаж може шляхом натискання кількох кнопок направити у бік ворога 40 ракет 122-калібру. Похибка відхилення від цілі мінімальна, оскільки пускова установка оснащена новою системою вирівнювання і стабілізації платформи.
Технічні характеристики:
- вага установки – 20 т;
- максимальна швидкість, з якою вона може переміщуватись – 85 км/год;
- екіпаж – 5 осіб;
- колісна формула 6х6;
- потужність двигуна до 40 к.с.;
- дальність стрільби – 40 км;
- калібр – 122 мм;
- час залпу – 20 с.
«Верба» неодноразово підтверджувала свою ефективність та мобільність на полі бою.
Вартість
Точної інформації щодо вартості РСЗВ «Верба» немає. Це є комерційною таємницею. Також відсутня інформація і щодо того, скільки таких установок є на озброєнні у ЗСУ. Також слід розуміти, що під час бойових дій виробництво ускладнено, а вартість компонентів може стрімко змінюватись
Порівняння з аналогами
Основним аналогом харківської «Верби» є БМ-21 УМ «Берест» Шепетівського ремонтного заводу. З інформації, яка є у відкритих джерелах, ці РСЗВ принципово відрізняються лише шасі та кількістю снарядів. Обидві установки виготовлені в Україні, однак, якщо «Верба» на 80% складається з вітчизняних компонентів, то «Берест» – на всі 100%.
Кількість снарядів
«Берест», на відміну від «Верби», має більшу кількість ракет у вогневому блоці – 50 проти 40.
Калібр ракет
Обидві РСЗВ стріляють ракетами 122-мм. В перспективі їх можна адаптувати й до більш сучасних, в тому числі керованих ракет. Наприклад, реактивний снаряд «Тайфун-1» призначений для озброєння РСЗВ «Град», «Верба» та «Берест». Швидкість ракети становить 1150 м/c.
Шасі
Шасі БМ-21 УМ «Берест» – автомобіль КрАЗ-5401 з колісною формулою 4х4. Шасі «Верба», як було вказано вище, КрАз-6322, колісна формула 6х6.
Управління вогнем та електроніка
Обидві РСЗВ автоматизовані, тож екіпаж може здійснювати стрільбу та проводити підготовку, не залишаючи кабіну.
Можна зробити висновок, що Верба якщо і переважає Берест, то несуттєво.
Як виглядає
Ми зробили для вас підбірку фото РСЗВ Верба:
Також можна подивитись відео з роботою даної реактивної системи залпового вогню:
Підсумки
Реактивні системи залпового вогню – головна потреба ЗСУ у війні проти Росії. Радник офісу президента України Олексій Арестович назвав реактивну артилерію озброєнням, яке «змінить правила гри». Їх головна перевага на відміну від гарматної – далекобійність і точність, що дозволяє знищувати цілі ворога навіть в тилу.
Згідно з даними довідника Military Balance, на озброєнні в Україні у 2021 році було близько 200 «Градів». Ще декілька десятків надійшло з Чехії та Польщі. Окрім того, відомо, що у ВСУ була деяка кількість українських РСЗВ «Верба», які продемонстрували свою ефективність при знищенні ворога.
Головний автор статей на сайті suprotyv.com. Сумлінно дотримується відповідності з офіційними джерелами інформації для компонування тексту.