Що таке військовий тепловізор: для чого потрібен, як вибрати, ціна

Від початку війни в Україні прості цивільні розпочали волонтерську допомогу збройним силам. Так, в нашій свідомості почали з’являтись невідомі досі слова «ударний дрон», «безпілотник», «тепловізор», «оптичний приціл», «турнікет». Серед цього потоку фраз розібратися простій людині важко, кожен вид зброї має свої особливості, використання якого має бути доцільним. Військові, звісно розуміються в цьому краще, але все ж таки нюансів може бути безліч.

Як обрати військовий тепловізор

Тепловізор – це своєрідний прилад нічного бачення, що реагує на зміну температури предметів або живих істот. Цю зміну потрібно відслідковувати за допомогою теплових мап. Необхідність такого приладу під час проведення бойових завдань очевидна, адже починаючи від розвідувальних операцій до виконання окремих бойових завдань в нічний час без тепловізорів не обійтись. Не кожен військовий підрозділ може дозволити собі використовувати тепловізори в необхідній кількості, адже це високовартісна оптика, тому часто їх надають волонтери. Тож, як працює військовий тепловізор, як обрати необхідний для Вашого військового, скільки коштує тепловізор і які бувають різновиди розберемо в наступній публікації

Як працює військовий тепловізор

Військовий тепловізор працює за принципом зчитування з об’єктів спостереження інфрачервоного випромінювання. Після отримання інформації спеціальна матриця тепловізору створює так звані теплові мапи, які і формують кінцеву картинку. Тобто, не видиме оку інфрачервоне випромінювання відтворюється на спеціальному моніторі. Мапа тепловізору складається з об’єктів різного кольору, де кожен має свою температуру. Під час огляду таких мап можна точно відрізнити людину від споруди.

військовий тепловізор

Чому ці випромінювання не під силу оку людини? Будь-яке світло –це потік енергії, який в залежності від відстані набуває певного забарвлення. Кожна енергетична хвиля відрізняється одна від одної кольором, що несе в собі інформацію про кількість енергії. Коли енергія змінюється – колір приймає невидимі для ока форми, тому під час огляду с застосуванням тепловізору за допомогою спеціальної матриці здійснюється перехід хвиль і на екрані виникає картинка.

Види тепловізорів для бойових дій

Пристрої, що розрізняють інфрачервоне випромінювання діляться на тепловізори та прилади нічного бачення. Останні мають характеристику обладнання аналогового типу, картинка більш зрозуміла ніж у тепловізорів. За допомогою приладів нічного бачення краще орієнтуватись в місцевості, рухатись на автомобілі без світла фар. Але між чотирма поколіннями приладів необхідно вибирати 3 та 4, адже перші мають демаскуючий інфрачервоний елемент, що робить небезпечним застосування їх в бойових умовах. З мінусів роботи приладу те, що він працює тільки вночі, а з плюсів що набагато дешевший і час роботи в нього довший за тепловізор.

Тепловізори, в свою чергу діляться на дві групи:

 • стаціонарні;
 • переносні.

Стаціонарні тепловізори працюють в більш ширшому діапазоні розрізнення температур, де значення можуть бути від -20 до + 20 000 градусів за шкалою Цельсія. Через такі показники обладнання тепловізору має отримувати постійне охолодження, яке виконують за допомогою азоту. Тому габаритні розміри стаціонарних тепловізорів значно більші за переносні.

Тепловізор для зброї

Переносні тепловізори працюють швидше, мають менші габаритні розміри і дозволяють більш функціонально використовувати свої можливості.

Саме переносні можливості тепловізорів використовують в прицілах, моноокулярах, окулярах, біноклях, дронах, тепловізійних камерах:

 • нічні приціли працюють шляхом встановлення тепловізору на гвинтівку, що має спеціальне кріплення Пікатінні. Такий вид тепловізорів має ударостійку поверхню, він призначений для зброї малого та середнього калібру;
 • окремі насадки на приціл для нічного бачення застосовуються шляхом закріплення на об’єктив денного прицілу;
 • біноклі виконують функцію окулярів з нічним баченням;
 • моноокуляр використовують для нічного бачення одним оком, не заважає під час пішого руху або бігу і має багатофункціональний, мобільний характер.

Використання тепловізора в бою

Під час ведення бою в задимленому середовищі, тумані, поганій видимості або ж вночі військові стикаються з проблемою нічного бачення. Все це і вирішує тепловізор. Якщо тепловізор необхідний для розвідувального підрозділу – можна обмежитись біноклем або моноокулярами, для штурмових дій та снайперських операцій необхідно використовувати, як моноокуляри так і приціли, що обладнані тепловізором. Але, найкращий вибір все ж допоможе зробити командир військового угрупування і далі ми детально розглянемо чому.

ЗСУ

Зараз, під час тривалої війни в Україні наші військові вже мали справу з тепловізорами. Для потреб ЗСУ закуповувались ці прилади як державою, так і волонтерськими організаціями. Найчастіше, волонтери купували тепловізори для мисливських цілей, тобто без достатнього захисту, але на той час це стало дуже доречною допомогою. Військові тепловізори значно міцніші, вологостійкі та антиударні, але коштують набагато дорожче за цивільні. Найпопулярнішим тепловізійним приладом у ЗСУ, на часі, є моноокуляри AN/PVS-14 – американський зразок зчитування інфрачервоної інформації.

Характеристики військових тепловізорів

Характеристики тепловізору залежать від мети, яку мають виконати військові. Розглянемо основні характеристики тепловізорів, від яких залежить вартість і якість виконання робіт.

Захисний корпус:

 • матеріали корпусу повинні бути міцні, бажано антиударні (металеві або композиційні складові основної сировини);
 • додатковий захист від вологи, бруду, пилу, адже це оптична складова зброї

Вимоги до матриці:

 • роздільна здатність від 400х300 і вище (чим більше значення в параметрах роздільної здатності, тим кращий контур об’єктів отримає спостерігач);
 • якщо матеріал матриці amorphous silicon (a-Si) – то діапазон розпізнавання температур менший, чутливість менша;
 • якщо матеріал матриці Vanadium Oxide (VOx) – якісніша картинка за рахунок більшого температурного діапазону та чутливості

Вимоги до екранів:

 • тип екрану, що застосовується в найкращих зразках тепловізорів має класифікацію OLED;
 • в разі недосконалості матриці якіснішу картинку можна отримати за рахунок покращеної обробки цифрового зображення на екрані;
 • частота оновленні забезпечить рух об’єктів в реальному часі;
 • роздільна здатність екрану в залежності від розміру відповідатиме за якість зображення в пропорційному відношенні, тобто чим більша роздільна здатність тим краще картинка

військовий тепловізор для ЗСУ

Дальність виявлення:

 • дистанція детекції одна з найголовніших характеристик тепловізора, що відповідає за відстань від спостерігача до об’єкта;
 • дальність виявлення класифікується за трьома параметрами: виявлення, розпізнавання та ідентифікація цілі

Функція наближення:

 • параметри наближення в тепловізорах можуть бути цифровими або оптичними;
 • оптичний зум майже не змінює картинку на моніторі спостерігача;
 • цифровий зум з кожним приближенням остаточна картинка буде втрачати якість

Діаметр об’ єктиву:

 • характеристики об’єктиву залежать від фокусної відстані, діаметру лінзи та світлосилі, чим більший діаметр, тим чіткішим буде зображення теплової мапи. Якщо фокусна відстань невелика від 6 до 25 мм, то картинка буде ширша за кутом і менша за масштабом

Кут зору тепловізора:

 • від кута зору залежить площа картинки, яку буде бачити спостерігач, чим більше значення тим ширше картинка;
 • є можливість комбінувати кути зору у тепловізорах з функцією регулювання кутів

Живлення:

 • мобільність військового тепловізора забезпечується не тільки габаритними розмірами, але й можливістю швидкого заряду

Ціна військових тепловізорів

Ціна військових тепловізорів напряму залежить від їх приналежності: для цивільного або для військового користування. Військові тепловізори мають безліч додаткових функцій, вони захищені в корпусі та тривалі в користуванні.

Наприклад, вартість популярних військових моноокулярів коливається від 6 000 до 10 000 доларів США. Остаточна ціна залежить від роздільної здатності матриці тепловізору та діаметру об’єктиву. Військові кажуть, що вартість тепловізору під вимоги ЗСУ стартує від 95 000 гривень.

ЗСУ з тепловізорами

Як вибрати тепловізор для свого захисника

Найкращою порадою, щодо придбання тепловізору може поділитись лише командир військового підрозділу, якому Ви вирішили допомогти. Адже велика кількість характеристик може не знадобиться в тій чи іншій місцевості. Від окремих характеристик напряму залежить ціна тепловізора, тож під час вибору пораду військового все ж потрібно отримати.

Щодо загальних характеристик, яким мінімально має відповідати військовий тепловізор:

 • корпус виконаний з металу або композиційних матеріалів;
 • екран модифікації OLED,
 • роздільна здатність екрану 1280х960 px та більше;
 • роздільна здатність матриці від 398х288 px, матеріал Vox;
 • дистанція детекції від 1500 м;
 • зум оптичний починаючи з двократного значення;
 • кут зору з можливістю регулювання;
 • живлення від акумуляторів або USB powerbank.

Висновки

На час війни в Україні тепловізійні прилади набули популярності серед потреб військових, що задовольняють волонтери. Кожен українець намагається допомогти і саме завдяки цьому більшість підрозділів має на озброєнні сучасні зразки тепловізійної техніки. Але і зараз потреба в них зберігається, а вартість військових тепловізорів не дозволяє купити їх в достатній кількості. Значення для бойових дій, як Ви вже впевнились вище величезне. І не тільки вночі, адже ранковий туман, дощова погода теж заважають в проведенні розвідки та снайперської роботи.

Засвоївши прості поради Ви зможете легко орієнтуватись на ринку оптики нічного бачення і обрати для себе той підрозділ, якому зараз потрібна допомога. Це може бути, як тепловізійна камера так і придбання моноокулярів з тепловізійною складовою. Тож, саме час здійснити донат на тепловізор.

Натисніть, щоб оцінити нашу статтю!
[Загалом оцінок: 3 Середня: 3.7]

Супротив
Додати коментар