Що робити під час ядерного удару – поради та інструкції з виживання під час ядерної війни

Після усвідомлення того, що українська армія з початку повномасштабного вторґнення в Україну отримує військову підтримку від держав Європи та особливо від США, президент Російської Федерації вдався до ядерного шантажу. Кожен українець усвідомлює можливість завдання країною -терористом ядерного удару, але відсутність чіткого розуміння про дію, особливості застосування ядерної зброї, про заходи, що можуть убезпечити, а іноді і захистити від наслідків ядерного удару виникають непорозуміння. Так, це зброя масового ураження, але механізми захисту потрібно пам’ятати і знати, тоді, озброївшись чіткою інформацією можливо захистити себе і близьких. Тож, в наступній статті детально розглянемо:

 • що таке ядерна зброя і як уникнути ураження нею,
 • як мінімізувати наслідки після ядерної атаки;
 • що потрібно мати напоготові.

ядерний вибух

Історія ядерної зброї

Словосполучення ядерна війна вже не одне десятиліття лякає людей. Звісно, застосування зброї масового ураження не несе людству нічого доброго. 6 серпня 1945 року сталося перше використання ядерної бомби, тоді армія США застосувала ядерну атаку на японське місто Хіросіма. Після цього місто було повністю зруйноване, а десятки тисяч людей загинули внаслідок отриманих травм та уражень. Наступним випадком використання ядерної зброї стало місто Наґасакі в 1945 році.

створення ядерної бомби

Після цього, населення світу перебуває в постійному жаху від усвідомлення того, на що здатна людина в 20 та 21 столітті. За багато років, під час гонки ядерних потенціалів двох найпотужніших країн світу, а саме Сполучених Штатів Америки та Радянського Союзу було здійснено декілька випробувань ядерної зброї, після чого світ потребував рішучих дій, щодо зупинки цієї страшної сили. Але, якщо розібратись детально – багато в чому можна себе заспокоїти, адже світові винаходи не стоять на місці.

Що таке ядерна війна

Ядерна зброя уявляє собою засіб масового ураження. Під час застосування ядерної бомби відбувається вибух, який спричиняє вивільнення атомної енергії. Через маленьку відстань між зарядами виникає швидка за своєю дією ланцюгова ядерна реакція. Наступний крок в дії цієї зброї – це створення іонізуючого опромінення. За своїми наслідками ядерна зброя поділяється на два основних типи:

 • стратегічна ядерна зброя;
 • тактична ядерна зброя.

Стратегічна ядерна зброя розрахована на великий радіус ураження, в неї збільшений вибуховий потенціал, призначення підлягає в застосуванні її вглиб території, яка віддалена від лінії ведення бойових дій. Спрацювання бомби відбувається в повітрі, після потужного вибуху створюється середовище для виникнення теплового та вибухового ефекту, далі відбувається радіаційне розповсюдження вивільнених зарядів. Вплив від ураження цією зброєю має всі три фактори: спочатку вибухове, далі теплове ураження, а вже після цих двох факторів наступає радіаційне ураження.

ядерна війна

Тактична ядерна зброя відрізняється від стратегічної дальністю ураження, що значно менше, також може застосовуватись локаційно, як на лінії ведення бойових дій так і в тилу, але відстань буде значно меншою. Потужність тактичної зброї значно нижча. За знищувальною дією тактична ядерна зброя має практично один фактор ураження – це радіаційний вплив.

Розміщення ядерної складової може бути на будь-яких типах ракетних носіїв, тому виявити застосування такого типу зброї в більшості випадків можливо вже після вибуху. Дані розвідки європейських держав та США можуть попередити про небезпеку, але прості правила поведінки потрібно знати кожній людині і виконувати перехід в укриття під час оголошення повітряної тривоги.

За підрахунками вчених встановлено, що під час застосування ядерної зброї 70% людей, що будуть знаходитись в зоні ураження отримають поранення внаслідок вибухової хвилі та опіки через термічний ефект. Радіаційне зараження отримають близько 30%. Радіус в 2,5 км від місця вибуху небезпечний для людей і 50 % можуть отримати травми комбінованого характеру, що матимуть механічний, тепловий та радіоактивний вплив. Якщо люди будуть на відстані більшій за 2,5 км, то відсоток постраждалих зменшиться в половину. Найбільша кількість загиблих відбудеться за 2 доби внаслідок отримання саме комбінованих за характером ураження травм.

Зона ураження ядерної зброї 100 кТ зображена на малюнку:

зони ураження ядерного вибуху

Що робити, якщо почалась ядерна війна

В залежності від відстані на якій Ви будете перебувати під час вибуху будуть залежати Ваші подальші дії. Як розглядали вище, ступінь ураження людини може різнитись в залежності від типу застосованої ядерної зброї, від відстані вибуху та від часу, що сплинув після цього. Насамперед, необхідно направитись в укриття, тому заздалегідь прорахуйте де Ви зможете убезпечити себе і рідних в випадку нанесення ворогом ядерного удару.

Якщо на протязі дня Ви перебуваєте в різних місцях – то до кожного метру Вашого пересування потрібен бути розроблений чіткий план дій, щодо слідування в укриття. Для цього заздалегідь прорахуйте свій маршрут і з’ясуйте де на шляху Ви зможете перебувати під час повітряної тривоги. Обов’язково подбайте про можливість вчасного отримання інформації – через пошкодження інфраструктури можливі перебої в мобільному зв’язку та інтернеті, тому одним з доступних каналів залишається радіосигнал. Тримайте комплект батарейок та радіоприймач завжди поруч зі своїм основним місцем перебування. Завдяки цьому детальні інструкції, щодо подальших дій Ви отримаєте вчасно.

ядерний удар

Тобто перше, що необхідно для себе засвоїти – це вибір безпечного укриття, друге – декілька можливостей отримання інформації – телевізор, інтернет, радіоприймач. Якщо Вам буде доступний інтернет зв’язок заздалегідь подбайте про встановлення додатків на мобільний телефон: «ЄТривога», «Тривога», «Київ Цифровий». Дотримуйтесь інформаційної гігієни, не публікуйте, не фотографуйте місце вибуху. Не піддавайтесь паніці і орієнтуйтесь на офіційну інформацію поліції, ДСНС.

Якщо знаходитесь в приміщенні

Знаходячись в приміщенні під час ядерного вибуху подбайте про герметизацію вентиляційних отворів, дверей, вікон, тощо. Перемістіться в місце якнайдалі від вікон, дверей, вентиляції. Ввімкніть засоби оповіщення, в разі зникнення світла та зв’язку – користуйтесь радіоприймачем. Залишатись в укритті потрібно якнайдовше, час залежить від відстані приміщення до епіцентру вибуху, тож користуйтесь офіційними вказівками влади, щодо подальших дій.

як діяти у разі ядерного вибуху
Інструкція по діях під час ядерного вибуху від редакції “Слово і Діло”

Не використовуйте воду з крану, вона скоріш за все буде непридатною для пиття і вживання в побутових цілях. В їжу вживайте заздалегідь підготовлені продукти в окремих упаковках, так як радіаційний пил міг потрапити на все, що знаходилось без захисту. В будь якому разі проведіть вологою ганчіркою по поверхнях поруч з собою. Не підходьте до людей, що нещодавно потрапили в укриття і не зняли верхній одяг. Хатніх тварин тримайте поруч з собою в укритті. Не залишайте укриття без офіційних повідомлень ДСНС, поліції, місцевої влади.

Якщо знаходитесь в машині

Якщо ядерна атака застала Вас в машині ні в якому разі не дивіться в сторону вибуху і навіть в його відображення на глянцевих, дзеркальних поверхнях – це може спричинити опік очей. Якщо транспортний засіб перебував в русі – зупиніть його на узбіччі та негайно перешкоджайте потраплянню повітря до салону: вимкніть кондиціонер, обігрівач, вентилятор, двигун. Вуха затуліть навушниками, рот і ніс прикрийте вологою тканиною, якщо немає респіратору чи протигазу. Дихайте лише через вологу тканину до потрапляння в укриття. Прийміть захисну позу, голову тримайте руками, лікті сперши на коліна. Після проходження двох ударних хвиль зорієнтуйтесь в місцевості і прямуйте в укриття. На це у Вас є біля 10 хвилин.

укриття

Перш ніж зайти до приміщення – змініть верхній одяг і все, що мало контакт з повітрям, упакуйте в щільні пакети і тримайте окремо від не заражених речей. Одяг необхідно зняти повільно, починаючи з голови до ніг. Якщо шкіра та волосся були незахищені – обробіть його мильним розчином, якщо немає можливості помитися – протріть ці ділянки вологою тканиною.

В разі отримання опіків та поранень обробіть їх, захистивши водонепроникною пов’язкою та промийте великою кількістю води або фізіологічного розчину. Протріть отвори вух, носа, роту зволоженим тампоном. Якщо немає пошкодження вушної раковини – для очищення вух використовуйте вушний шприц. Декілька раз почистить зуби пастою та прополощіть рота і горло 3% розчином перекису водню. Очікуйте на офіційні повідомлення від влади і без необхідності не залишайте укриття.

Якщо знаходитесь на вулиці

Якщо вибух застав Вас на вулиці якнайшвидше прийміть горизонтальне положення, якщо поряд є поглиблення використовуйте його, щоб швидко лягти. Розташуватись бажано ногами в сторону вибуху, обличчям донизу. Сховайте долоні під себе, при можливості дихайте через хустинку. Не дивіться в місце вибуху, уникайте побачити зображення в відбиваючих поверхнях – це дуже небезпечно для зору.

готовність до ядерного вибуху
Інструкція від федерального агенства з надзвичайних ситуацій США 2018р

Після проходження другої вибухової хвилі підводьтесь і прямуйте в найближче укриття. На це в Вас є біля 10 хвилин. Не намагайтесь дістатись дому, якщо це віддалена частина від вибуху, оберіть підвальне приміщення, що знаходиться якомога ближче від Вас. Дотримуйтесь правил поведінки, відповідно до тих, що зазначені вище. Зніміть верхній одяг та взуття, в разі необхідності обробіть рани і очікуйте офіційної інформації від влади та поліції про подальші дії населення. Якщо Ви приймите рішення про пересування до найбільш безпечного укриття – не робіть це в перші години після вибуху. Надягніть дощовик, захисні окуляри, респіратор або протигаз, чи захистить органи дихання чистою вологою тканиною, надягніть рукавички, надягніть на валізу поліетиленовий пакет.

Після переходу в безпечне укриття зніміть одяг, як описувалось вище і в разі потрапляння пилу на відкриті ділянки шкіри обробіть їх засобом для зняття лаку з вмістом ацетону. Якщо Ви потрапили під дощ – необхідно найшвидше від нього сховатись і перевдягнутись.

Скільки часу діє загроза для життя після ядерного вибуху

Основним питанням, що виникає у населення є час необхідного перебування в укритті після ядерного вибуху. Враховуючи те, що ядерний вибух може застати Вас на деякій відстані від укриття, що Ви спланували для себе на декілька діб – розглянемо часові проміжки дії наслідків ядерної зброї.

 • перша година після вибуху потребує обов’язкового перебування в укритті. Радіаційний вплив зменшується до 55% на протязі першої години після вибуху;
 • сім годин після вибуху – падіння дози радіації в 10 разів;
 • перші 24 години перебування в укритті це час, за який шкідливе опромінення зменшується на 80 %;
 • через 49 годин дія радіації зменшується в 100 разів;
 • через 14 днів зменшення дії в 1000 разів.

Яке укриття під час ядерного удару має кращий захист

Найкращий варіант захисту від наслідків ядерного вибуху це спеціально обладнане укриття, що має бетонні перекриття, специфічну систему вентиляції, засоби зв’язку та індивідуального захисту. Заздалегідь дізнайтеся, чи є в Вашій місцевості такі укриття, в радянські часи це було популярно, тому в кожному місті було декілька таких приміщень. В разі відсутності такого укриття пам’ятайте, що за конструкцією приміщення в якому Ви плануєте перебувати повинно бути достатньо міцним і товстостінним.

Матеріали, що зупиняють дію радіації: бетон, цегла, земля. Небезпечними для перебування в якості укриття від ядерного удару є приміщення з дерева, тонкого металу, гіпсокартону, пластику.

пошук укриття

Не зайвим буде зазначити, що для пошуку укриття після ядерного удару в Вас не буде часу, тому прорахувавши свій щоденний маршрут вибирайте приміщення, що будуть доступні в хвилинній близькості до Вашого розташування.

Щодо багатоповерхових приміщень, то найкраще підходитимуть підвальні приміщення, що не мають вікон, також середні частини будівель, де вікна розташовані на відстанях, що убезпечать поширення радіації. Краще взагалі утриматись від розташування поблизу дверей, вікон, балконів, терас. Перебування на вулиці, в гаражах, відкритих зонах буде смертельно небезпечним.

Головне не панікувати і спокійно, взявши заздалегідь підготовлені речі, про які далі ми детально розповімо, рухатись в зону укриття. Рух повинен бути перпендикулярним відносно напрямку вітру, можливо потрібно бути йти праворуч або ліворуч вітровому потоку.

Що повинно бути в тривожній валізі

Детальна підготовка тривожної валізи збереже Ваш час та зменшить відчуття паніки в окремих випадках. Тож подбайте завчасно про свою безпеку.

Ізоляція приміщень, усунення радіаційного впливу

Для швидкої ізоляції вентиляційних отворів, вікон та дверей потрібен герметизуючий матеріал в вигляді спеціальної стрічки (наприклад армований скотч), ножиці або ніж. Існує можливість очищення поверхонь, де Ви будете перебувати, тож в запасі необхідно мати ганчірки, вологі серветки. Обов’язково потрібно запастись сміттєвими мішками найвищої щільності, тому що існує вірогідність зняття одягу, що зазнав потрапляння пилу. Навушники слід зберігати поряд з тканиною або респіратором, якщо Ви перебуваєте в машині.

Їжа і вода

Враховуючи можливість зараження водойм, перш за все подбайте про чисту воду, її потрібно бути достатньо для споживання Вами в розрахунку в середньому на дві доби, не менш 3-5 л. Щодо їжі – вона повинна бути поживною і знаходитись в окремому щільно запаяному пакуванні. Це можуть бути хлібні галети, м’ясні снеки, невеликі консерви, арахісова або будь-яка горіхова паста, чорний шоколад, поживні батончики, дитяче харчування, що має дозовані баночки або пакети, окремо запакована фруктова пастила, упаковки горіхів, бажано без спецій і солі. Якщо Ви будете перебувати в укритті з твариною – подбайте про її раціон – це теж можуть бути окремо запаковані невеличкі пакети з їжею, воду теж необхідно розрахувати і на Вашу тваринку.

тривожна валіза під час ядерного вибуху

Аптечка першої необхідності

В цій частині нічого не буде зайвим, але кожен складовий повинен бути в щільно закритому окремому пакуванні.

Обов’язкові складові наступні:

 • водонепроникні пов’язки (штори),
 • вушний шприц,
 • бинти,
 • розчин перекису водню 3%,
 • лимонна кислота;
 • йодит калію (але приймання цього препарату розглянемо детальніше далі, враховуючи різноманітність випромінювання після ядерного вибуху дія цього препарату необхідна лише в разі радіойодованного забруднення, тож самостійний прийом може нашкодити здоров’ю),
 • фізіологічний розчин.

Засоби освітлення, живлення та зв’язку

Враховуючи те, що світла та мобільного зв’язку може не бути – тримайте зарядженим powerbank, радіоприймач та декілька батарейок до нього, ліхтарик та комплект батарейок для нього.

Засоби особистої гігієни

З засобів гігієни потрібно мати мило, яке теж краще купити в дозованій кількості, шампунь, рушник, зубну щітку, зубну пасту, засіб для змиття лаку з нігтів з вмістом ацетону. Найкращим варіантом буде запас термобілизни, або одягу, щоб в випадку радіаційного потрапляння на Вашу одежу-її можливо було замінити.

Для переміщення в більш безпечне укриття після першої години, що пройшла після вибуху, необхідно мати поліетиленовий дощовик, бахіли, рукавиці, окуляри, респіратор або краще протигаз, пакет для захисту рюкзака чи сумки.

 

Поради, щоб вижити у ядерній війні

Дотримуючись простих правил Ви зможете убезпечити себе і своїх рідних від наслідків застосування ядерної зброї. Але, найголовніше – це не панікувати і чітко слідувати розробленому заздалегідь плану.

Маршрут переміщення

Розробіть безпечний маршрут свого переміщення, який Ви проходите щоденно. На маршруті необхідно визначити можливі місця укриття.

Підготуйте тривожну валізу

Створіть тривожну валізу. Забезпечте її місцезнаходження відповідно до місць Вашого перебування, адже вона не може бути постійно з Вами, тому тримайте таку валізу:

 • вдома,
 • на робочому місці,
 • в машині.

Якщо Ваші діти відвідують садок, школу – залиште таку дитячу валізу в вихователя або вчителя.

Не панікуйте

Дотримуйтесь інформаційної гігієни і не піддавайтесь панічним настроям, отримуйте інформацію лише від офіційних джерел.

Перша допомога при ядерному ураженні

Першим, що необхідно зробити під час надання допомоги – це провести видалення одягу. Далі здійснити очищення ран, з метою запобігання отруєння організму радіонуклідами. Для цього вкрийте шкіру постраждалого водонепроникною пов’язкою, це обмежить поширення радіаційного впливу. Рану промийте великою кількістю теплої води з застосуванням, по-можливості фізіологічного розчину. Обережно перевірте, чи не має постраждалий пошкодження вух, якщо немає, проведіть миття спеціальним шприцом, якщо пошкодження все ж відбулися – максимально обережно промийте вуха, ніс ватним тампоном, змоченим в воді.

Перша допомога при ядерному ураженні

Якщо шкідливі речовини проникли до ротової порожнини – потрібно провести ретельне полоскання рота і горла 3% розчином лимонної кислоти, якщо були вражені мигдалини – провести полоскання 3% розчином перекису водню. Волосся бажано промити водою з шампунем або милом, але ні в якому разі більше не використовуйте залишки цієї води. Вона не підлягає миттю інших ділянок тіла, уникайте потрапляння її в очі, дихальні шляхи. Всі пошкоджені ділянки тіла постраждалого необхідно завернути в два шари тканини і очікувати транспортування в медичний заклад.

Щодо вживання йодиту калію, то це питання досить серйозне. Адже він необхідний лише, якщо в складі вибухівки були радіойодовані складові. Тому, без відповідного повідомлення офіційних джерел вживати йодит калію суворо заборонено!

Дозування препарату відповідає віку пацієнта, під час одноразового прийому складає:

 • немовлята до 1 місяця – 16 мг;
 • діти віком від 1 місяця до 3 років – 32 мг;
 • діти від 3 років до 12 років – 62,5 мг;
 • підлітки від 12 до 18 років, дорослі до 40 років – 125 мг.

Дорослим після 40 років або пацієнтам, що мають порушення в роботі щитоподібної залози йодове приймання препаратів не потрібно.

Але, краще за все заздалегідь візьміть пораду в свого сімейного лікаря.

Висновок

Ядерна зброя – це найстрашніше, що могло придумати людство. Але, дотримуючись простих правил є вірогідність перенесення ядерного удару з найменшими втратами для здоров’я. Намагайтесь зберігати спокій, будьте обізнаними в цьому питанні і тримайте все необхідне в доступній близькості. Пам’ятайте про час розповсюдження радіаційного впливу, правила поводження на вулиці і в приміщенні, та порядок надання першої допомоги.

Натисніть, щоб оцінити нашу статтю!
[Загалом оцінок: 3 Середня: 5]

Супротив
Додати коментар