Танк Challenger 2 – це важка зброя британського виробництва, яка і досі є основним бойовим танком Об’єднаного Королівства. В минулих описах ми вже розглянули німецькі та американські танки, найкращі винаходи на світовому ринку військового озброєння, тому дійшла черга і до танку Challenger 2. Танк Challenger 2 – це зразок якісної британської зброї, винахід якої належить компанії Vickers Defense Systems. В 1994 році танк Challenger 2 після проведених вдалих випробувань надійшов на озброєння Великої Британії.
На початку січня 2022 року почали з’являтись розмови про можливість надання Україні від Великої Британії військової допомоги, а саме танків Challenger 2. В світі сучасної зброї танк Challenger 2 відомий, насамперед, найкращим, за думкою військових експертів броньованим захистом. В перекладі з англійської «Challenger» – це той, хто кидає виклик. Тож, в чому особливість англійської військової техніки, чи справді створення побідної зброї створило своєрідний виклик, яка історія створення та вартість танку Challenger 2 розглянемо в наступній статті
Історія створення
Після завершення Другої Світової війни великі військові держави світу почали роботу над новою сучасною зброєю. Ці розробки тривали десятиліттями, один танк перевершував інший і втриматися на сходинці могутньої держави ставало все складніше. Німці створювали свій Leopard за допомогою заснування конкурентних конструкторських груп, що змагались за право виготовлення танку для своєї країни. Великобританія теж не втрачала обертів і на початку було створено перший Challenger, який отримав модифікацію Challenger А30. Він оснащувався гарматою в 76,2 мм калібру. Після цього, в 1980 роках на озброєння Великобританії став Challenger, який створили на підставі версії А30, але 95 % всіх частин зазнали змін і модернізацій.
В 1986 році британська компанія Vickers Defense Systems самостійно розпочала розробку вдосконаленої версії танку Challenger 2 і після завершення нахабно запропонувала генеральному штабу результати своєї роботи. Далі було проведено низку випробувань, британці вибирали поміж американськими Abrams, німецькими Leopard та іншими достойними зразками важкого озброєння.
Після тривалих вагань міністерство оборони Об’єднаного Королівства прийняло рішення про взяття на озброєння свого місцевого танку Challenger 2 і вже в 1991 році компанія-виробник отримала замовлення. На теперішній час танк Challenger 2 пройшов декілька модернізацій і за технічними характеристиками вийшов на вищі сходинки в рейтингу світового важкого озброєння.
Технічні характеристики
Танк Challenger 2 зазнав не так багато модернізацій, як його німецький аналог, через те, що з самого початку модель була створена доволі досконало. Британці підійшли до випробувань доволі суворо і танк Challenger 2 пройшов 285 днів різноманітних перевірок.
Танк Challenger 2 став першим представником важкого озброєння країн НАТО, що має гармату 120 мм. Матеріал гармати створено з переплавленої електрошлакової сталі з хромованим каналом. Захист гармати було виконано за допомогою термоізоляції захисного кожуху.
Розглянемо основні технічні характеристики танку Challenger 2:
вага танку Challenger 2 | Від 64 до 75 т |
---|---|
ширина | 3520 мм |
довжина | 8300 мм |
висота | 2490 мм |
максимальна швидкість танку Challenger 2 | 56 км/год |
екіпаж | 4 людини |
Танк Challenger 2 обладнано комплектом бойової частини, в яку входить 52 постріли, кулеметом, що спарений з гарматою калібром 7, 62 мм. З метою забезпечення протиповітряного захисту встановлений додатковий кулемет калібру 7,62. Загальний бойовий потенціал кулеметів – це 4000 пострілів. Основний 12-ти циліндровий дизельний двигун танку Challenger 2 надає потужність до 1200 кінських сил. Система керування вогнем заснована на балістичній системи управління, що здатна виконувати функції керівництва на полі бою і навігації.
Бронювання виконано за схемою Chobham, це захист башти та корпусу завдяки яким і відомий танк Challenger 2. В чому секрет міцної броні розробники не сказали до сих пір, відомо що це композиційна сировина. Ефективність цієї броні полягає в досконалому процесі з’єднання матриці та матеріалів, що входять в композицію. Це дозволяє залишати керамічну складову під певним натягом, що утворює умови для додаткового зміцнення матеріалу.
Вартість Challenger 2
Вартість танку Challenger цілком залежить від модифікації. Звісно, це не дешевий танк, адже ціна Challenger 2 становить 4 217 000 фунтів. На теперішній час виготовлено не так багато моделей Challenger 2, це лише 447 одиниць. Тож, купити танк Challenger 2 практично неможливо. Але, враховуючи їх доведену бойову ефективність – вартість танку Challenger 2 є цілком виправданим кроком.
Бойова ефективність
Британські танки Challenger 2, як і німецькі Leopard приймали участь в миротворчій місії ООН на території колишньої Югославії. Там Challenger 2 забезпечував вогневою підтримкою сили безпеки ООН.
Під час війни в Іраку в 2003 році стався цікавий випадок, що красномовно говорить про надійність броньованого захисту саме у танку Challenger 2. Під час військової операції Telic 1 британські танки провели успішні бої, за результатами яких противник зазнав значних втрат. Під час бою одна з машин отримала ушкодження гусенічної частини та застрягла в канаві, що унеможливило її рух. Одразу після цього танк Challenger 2 зазнав атаки 14 протитанковими ракетами різних модифікацій і однією ракетою Milan. Було пошкоджено приціли та гранатомет, але броню пробити не вдалося, тож після закінчення атаки екіпаж танку неушкодженим покинув машину.
Порівняння з Т-90
Порівняємо британський танк Challenger 2 з російським Т-90. Вага танку Challenger 2 складає 64 т, тоді як вага Т-90 46,5 т. Але, враховуючи посилений броньований захист в Challenger 2 інакше і бути не може. Цей показник вплинув і на швидкість, адже британці не ставили мети створити маневрену легку машину, основною вимогою стало збільшення броньованого захисту.
Різниця є і в калібрі гармати – у Challenger 2 120 мм, російський танк обладнаний гарматою 125 мм калібру. Швидкість по шосе у Challenger 2 56 км/год, тоді як Т-90 розвиває 60 км/год. Двигун Т-90 дизельний з наддувом і складає потужність в 1000 кінських сил, протилежно до потужності двигуна танка Challenger 2 з 12-ти циліндровим дизелем на 1200 кінських сил.
Захист корпусу і башти танку Challenger 2 виконали досконало за допомогою композитних матеріалів. Захист російського танку Т-90 зробили з комбінованим складом литва, що отримала назву композитна броня. Броня Challenger 2 здатна витримати підкаліберний снаряд на відстані до 800 мм, кумулятивний на 1200 мм, у Т-90 цей показник складає 830 мм та 1350 відповідно.
Як писали раніше, недоліком російського Т-90 є наявність 42 боєкомплектів безпосередньо в башті танку, що спричиняє потужний вибух при потраплянні снаряду супротивника. Тож, в підсумках слід зазначити, що британський Challenger 2 оснащений посиленим броньованим захистом, додатковим кулеметом для протиповітряної оборони та системою сучасного управління бою, Т-90 в деяких показниках значно програє.
Відповіді на часті запитання
Що таке танк Challenger 2?
Танк Challenger 2 - це британський бойовий танк, який ввели до озброєння у 1998 році. Він відомий своєю високою маневреністю, вогневою потужністю та захистом.
Яка історія створення танка Challenger 2?
Розробка танка Challenger 2 була розпочата в Британії в 1986 році як наступник попередньої моделі Challenger 1. Танк був спроектований для забезпечення захисту піхоти та інших військових одиниць.
Які характеристики має танк Challenger 2?
Танк Challenger 2 має багато вражаючих характеристик, зокрема: максимальна швидкість 59 км/год, маса до 75 тонн, головна зброя - 120-мм гладкоствольна гармата з можливістю стрільби по рухливим і нерухомим цілям на відстань до 4 км.
Які країни використовують танк Challenger 2?
Танк Challenger 2 використовується в армії Великої Британії.
Яка ціна на танк Challenger 2?
Вартість танка Challenger 2 залежить від моделі та конфігурації. Орієнтовна вартість танка може становити від 6 до 10 мільйонів доларів.
Які переваги має танк Challenger 2 перед іншими танками?
Танк Challenger 2 відомий своєю високою маневреністю, вогневою потужністю та захистом. Він має сучасну електронну систему керування вогнем та надійний захист від протитанкових ракет. Танк також оснащений надійним двигуном і може працювати в різних кліматичних умовах.
Головний автор статей на сайті suprotyv.com. Сумлінно дотримується відповідності з офіційними джерелами інформації для компонування тексту.