Танк Leopard 1 – технічні характеристики, ціна, на що здатен в бою

Танк Leopard 1 – це один з найвідоміших танків світу. Розробка належить німецьким інженерам, що після 1950 років працювали над новим озброєнням німецької армії. За оцінками західних експертів це важка зброя, що змагалася з американським танком Abrams в званні на найкращий танк світу, а в 1998 році Leopard успішно переміг і зайняв перше місце. Німецька важка артилерія нам відома ще з часів другої світової війни, тож в якості танку Leopard 1 сумнівів виникнути не повинно.

танк Leopard 1

На теперішній час йде багато обговорень, щодо надання Україні німецьких танків Leopard 1 або американських Abrams. В попередній статті ми вже обговорили всі позитивні і негативні сторони американського танку, тож надійшов час розібратись з танком Леопард 1. В чому його особливість, яке відношення до танку має концерн Porsche, чим відзначились німецькі танки, що стоять на озброєнні з 60-х років минулого століття і досі займають перші місця в рейтингах, які відмінності між танком Leopard 1 та російським Т-90 ми і спробуємо детально розглянути в наступній статті

Історія створення

Після завершення 2 світової війни в Західній Німеччині розпочали розробку нових видів важкого озброєння. На початку 1950-х років Німеччина почала розроблення танків сумісно з французькими та італійськими інженерами. Метою було створення досконалої машини, що в маневреності, бронебійності перевершувала б танки, які стояли на озброєнні у країн Варшавського договору. Але до кінця створення танку Леопард німці дійшли вже самостійно.

Leopard 1 прототип

В 1965 році німецькі танки Leopard вийшли на серійне виробництво. Країнами, що отримали на озброєння сучасний зразок Leopard стали ФРН, Нідерланди, Данія, Норвегія та Італія. Німеччина одержала танк Leopard, яким було вирішено замінити застарілі версії важкого озброєння американського виробництва. Основною розбіжністю між заміненими моделями було те, що німецький Леопард мав 105 мм гармату на відміну від 90 мм в попередніх американських моделях.

Leopard 1 схема

Розробники розділились на три сектори: А,В і С, які працювали над винаходом нової важкої зброї незалежно один від одного. В результаті спільних рішень найкращим зразком танку виявився винахід групи А. Саме до групи А входила всесвітньо відома компанія Porsche. Після затвердження дослідного зразка групи А – танк отримав назву Leopard.

Технічні характеристики

За багатолітню історію танку Leopard було виготовлено не одну версію модифікації машини. Так, поетапно розробники доводили танк Leopard до досконалості. Загальна кількість модифікацій становить біля семи варіантів. Основною відмінністю від танків минулих поколінь було застосування 105 мм гармати, яку виготовили за британськими ліцензійними вимогами.

Розглянемо основні технічні характеристики танку Leopard 1, що є класичною базовою версією:

вага танку Leopard42,2 т
ширина3370 мм
довжина9540 мм
висота2390 мм
максимальна швидкість танку Leopard65км/год
екіпаж4 людини

Гармата в танку Leopard використовувалась калібром 105 мм, танк обладнано комплектом бойової частини, в яку входить 60 пострілів, а саме: на 45 пострілів з корпусу і 15 з башти. Боєкомплект складається з 26 кумулятивно-уламкових, 31 бронебійно-підкаліберних, 3 димових набої. Кулемет калібром 7, 62 мм з бойовою частиною у 1250 пострілів. Двигун танку Leopard надає потужність до 830 кінських сил.

схема танку Leopard 1

Варіації

Leopard А1:

 • відрізняється оновленою системою стабілізації;
 • змінними гумовими подушками в модернізованому гусеничному ходу;
 • наявність теплозахисного кожуха гармати.

Leopard A1А1

 • варіант модифікації танку Leopard A1 в частині посилення бронювання башти за рахунок додання сталевих екранних складових на гумовому прошаруванні.

німецький танк Leopard 1

Leopard A2

 • в цій модифікації виконано посилення бронювальним захистом башти танку;
 • модернізовано повітряно-фільтрувальний захист вентиляції кабіни від зброї масового ураження;
 • додано повітряні фільтри двигуна.

Leopard A3

 • покращання внутрішнього простору башти танку за рахунок змінення бронювання на рознесений варіант, що не втратив своїх захисних властивостей;
 • оновлення прицілу на TRP-2A.

Leopard A4

 • поліпшення захисту башти, вдосконалення рознесеного бронювання;
 • встановлення покращеного далекоміру;
 • оновлено систему керування вогнем;
 • покращення прицілу командира танку на PeriR12 ;
 • замінено приціл навідника на стереоскопічний Emes 12A1;
 • оснащено балістичим обчислювателем;
 • зменшено загальну вагу танку до 42,4т;
 • заміна двигуна на Mercedes Benz двокомпресорний, з потужністю 830 кінських сил;
 • зменшено комплект снарядів до 55.
До появи тепловізійного обладнання всі варіації Leopard 1 A1, Leopard 1 A2, Leopard 1 A3 були оснащені системами нічного бачення з телекамерами низького рівня. Танк Leopard 1 A4 цією системою вже не обладнувався.

Leopard A5

 • ця варіація мала на меті перевершити за основними характеристиками радянські танки Т-64 та Т-62;
 • основні компоненти цієї моделі присутні в версії Leopard 2;
 • змінена система керування вогнем;
 • приціл встановлено на захищену площадку в броньованому корпусі, що розташували на даху башти;
 • стереоскоп замінено на лазерний далекомір;
 • балістичний обчислювач задіяно новий, в його можливості входить визначення даних на відстані до цілі в 4 км, враховуючи нахил башти;
 • встановлено коліматор на гарматі, з метою кращого налаштування прицілу;
 • внесення змін в боєкомплект, додано підкаліберні снаряди бронебійної сили, що мають модуль в формі оперіння.

Leopard A6

 • це модернізація, танку з встановленням гармати 120 мм калібру;
 • додавання автоматизованої системи пожежогасіння;
 • збільшення ваги на 4,6 т;
 • випуск завершено після проведення випробувань у кінці 80-х років.

Вартість Leopard 1

Скільки ж коштує найвідоміший танк світу Leopard 1? Вартість танку Leopard 1 напряму залежить від модифікації та варіанту окремого модельного ряду. В відкритому доступі детальної інформації, щодо ціни на танки Leopard 1 немає, але відомо, що в 2009 році Еквадор уклав договір на 5 000 000 доларів США, щоб купити 30 танків, тобто в 2009 році ціна танку Leopard була близько 166 667 доларів США. Відомо, що Еквадор є оператором цих машин, яких у них на озброєнні налічується 60 одиниць, 30 з яких танки Leopard А5 та 30 Leopard 1V.

Leopard 1

Якщо говорити про ще один відомий контракт на купівлю німецьких танків Leopard, то в 2008 році Туреччина отримала 162 танки на загальну суму 160 млн. доларів США. Ціна танку Leopard склала 987 654 доларів. Загальна кількість танків Leopard 1 різних модифікацій в Туреччині становить 337 одиниць.

Бойове застосування

В 1994 році під час участі в миротворчій місії військових Королівської Армії Данії в Боснійському конфлікті було зафіксовано перше бойове застосування танків Leopard 1. В ході виконання операції з порятунку миротворчих сил танки Leopard 1 здійснили опір боснійським сербам. В результаті обстрілу колони з танків Leopard 1 боснійськими сербами – данські військові застосували вогневе ураження противника у відповідь. За час протистояння з танкової колони Leopard 1 було здійснено 72 постріли. Під час бою боснійцями було втрачено військовий склад та 150 осіб.

Leopard 1 схема їде через перешкоду

Танк Leopard 1 вже багато років входить до основних видів озброєння в багатьох країнах світу. Випускаючись з 60-х років минулого століття та завдяки вчасно проведеним влучним модернізаціям основних технічних складових танку, він залишається на перших позиціях в рейтингу важкого озброєння наймогутніших військових держав світу. Танк Leopard 1 входить до озброєння двох країн Альянсу, таких як Туреччина та Греція. В свою чергу Греція планує провести глибоку модернізацію своїх Leopard 1, що подовжить їх строк експлуатації та покращить технічні характеристики. Україна ж знаходиться в очікуванні позитивних рішень, щодо надання їй, країнами-партнерами німецьких танків Leopard 1.

Порівняння з Т-90

Порівняння німецького танку Leopard 1 з російським Т-90 носить відносний характер, адже модель 80-х років німецької військової індустрії пройшла багато модифікацій, в той час Росія слідкувала за військовими новинками світу і намагалася створити свій варіант сучасної тяжкої зброї.

Вага німецького Leopard 1 складає 42,2 т, тоді як вага Т-90 досягла 46,5 т. Різниця є і в калібрі гармати – у Leopard 1 105 мм, російський танк обладнаний гарматою 125 мм калібру, але фактично це модернізація гармати Т-64. Швидкість по шосе у Leopard 1 65 км/год, тоді як Т-90 розвиває 60 км/год. Двигун танка Леопард 1 10-ти циліндровий багатопаливний на 830 кінських сил з об’ємом 37,4 л, а двигун Т-90 дизельний з наддувом і складає потужність в 1000 кінських сил. Під час руху Т-90 виділяє купу диму, що говорить про не надійну роботу двигуна, адже фактично до старого варіанту V-подібного двигуна встановили потужну турбіну.

Захист російського танку Т-90 удосконалили комбінованим складом литва, що отримала назву композитна броня, тоді як німці в Leopard 1 створили корпус з монолітних броньованих сталевих пластин, що отримали захист за допомогою протикумулятивних екранів з додаванням гумового шару. Підкаліберні снаряди німецького Leopard 1 в версії А5 за розрахунками пробиття броні аналогічні радянським снарядам з калібром 125 мм. Кути наведення у обох танків 360 градусів.

т90

Одним з характерних недоліків російського Т-90 є наявність 42 боєкомплектів безпосередньо в башті танку, що спричиняє потужний вибух при потраплянні снаряду супротивника. Це відомий прорахунок російських конструкторів, що вони так і не змогли усунути. Кути підвищення гармати – це одна з відмінностей німецьких танків від інших представників військового ринку, тож у танка Leopard 1 кути становлять від – 9 до 20 º, на відміну від танку Т-90, в якого цей показник знаходиться у меншому діапазоні:Німеччина від -6 до 13 º.

Тож, відзначаючи можливості двигуна, маневреність, нові покращені характеристики підкаліберних снарядів, оптику та систему ведення вогню німецький Leopard 1 не гірше за останню розробку російських винахідників.

Натисніть, щоб оцінити нашу статтю!
[Загалом оцінок: 6 Середня: 4.2]

Супротив
Додати коментар