Танк Leopard 2 – технічні характеристики, ціна, бойове застосування

Leopard 2 – один з найпопулярніших видів важкого озброєння німецького виробництва. Історія винаходу тягнеться від 1950-х років, коли багато держав змагались в створенні сучасної, багатофункціональної зброї. Leopard 2 завдячує своїй появі більш старішій версії танку Leopard 1, що до теперішнього часу несе варту в декількох державах світу. Розробка німецьких інженерів була виконана настільки бездоганно, що до тепер виконуючи деякі модернізації танк Leopard 2 залишається на перших сходинках в рейтингу найкращого важкого озброєння світу.

танк Leopard 2

Танк Leopard 2 – маневрений сучасний танк, з потужним двигуном і надійною бронею. В різних порівняннях танк Leopard 2 перевершує американський Abrams та російські Т-90. Зараз виникло багато суперечок, щодо можливостей в наданні Україні західноєвропейської важкої зброї і кожному українцю важливо розуміти: яку допомогу від партнерів може отримати українська армія, в чому відмінність німецького Leopard від британського Chellenger. Тож, який він німецький танк Леопард, чому на протязі десятиліть винахідники військової зброї так і не змогли досягти рівня маневреності танку Leopard 2, які основні характеристики і яка бойова ефективність танку спробуємо розглянути в наступній публікації

Історія створення

Розробка танку сягає в далекі 50-ті роки минулого століття, тож про початок народження танку Leopard 1 ми вже розповідали в попередніх публікаціях. Німці не припиняли роботи над покращенням своєї важкої зброї, що сприяло розробленню програми з американськими винахідниками і вже разом, в 1963 році розпочалася дія сумісної програми зі створення танку з попередньою назвою MBT-70. Після 4 років роботи над проектом уряд Німеччини дав розпорядження на створення поліпшеної версії танку Leopard, при чому по своїм технічним характеристикам цей поліпшений варіант повинен був перевершити інженерні напрацювання над проектом танку MBT-70.

малюнок танку Leopard 2

Замовлення на удосконалення танку Leopard отримала відома компанія Porshe. За час роботи над проектом було досягнено ряд технічних характеристик, що не використовувались в попередній версії Leopard 1. Це особливості конструкції корпусу з встановленням литої башти з застосуванням покращеної броньованої сталі, можливості виконання вогневих уражень кулеметом з кабіни танку, створення системи автоматичного заряджання та багато інших переваг. Ця розробка отримала назву Позолочений Леопард. Після її закінчення, виготовлення нового танку Leopard було покладено на компанію Krauss-Maffei, але з умовою обов’язкового долучення до роботи фірми Porshe, якій Leopard завдячує оновленому шасі та фірми Wegmann, яка відповідала за конструктивні особливості башти танку.

Основними вимогами від уряду Німеччини до розробників було створення танку, що забезпечить кращий захист ніж у MBT-70 в частині ураження цілі з першого пострілу на відстанях до 2000 м, оновлення системи керування вогнем, з метою отримання можливості ураження цілі, що рухається. Цей проект отримав назву Keiler і вже в 1971 році на базі нього було створено перший Leopard 2. Поставка танків Leopard 2 розпочалася в жовтні 1979 року.

Технічні характеристики

Звісно в такої машини, як танк Leopard 2 багато модифікацій і кожна з них робила його краще. Ставки робились на забезпечення більш високого захисту броні, залучення нової системи керування вогнем, і звісно, всім відома маневреність німецької важкої техніки.

Leopard 2 схема

Однією з відмінностей танку Leopard 2 є поліпшення броні за рахунок використання композиційних матеріалів. Високий рівень захисту вдалося отримати через використання різних типів матеріалів, що в сукупності призвело до відмінних захисних характеристик. Розробниками було застосовано матеріали з підвищеною твердістю та пластичністю, рівень загартованості різний, а структура багатошарова. Тож, на прикладі броні Чобгем німці утворили підсилений захист Leopard 2, що витримує лобове протистояння 125 мм калібром на відстанях до 1500 м.

Розглянемо основні технічні характеристики танку Leopard 2, що є класичною базовою версією:

вага танку Leopard 262 т
ширина3,760 м
довжина7,720 м
висота3,03 м
максимальна швидкість танку Leopard 2від 68 до 72 км/год
екіпаж4 людини

Гармата в танку Leopard 2 використовувалась калібром 120 мм, танк обладнано комплектом бойової частини, в яку входить 60 пострілів, а саме: на 27 пострілів з носової частини корпусу і 15 з башти. Додатково оснащений двома кулеметами : один з яких для спареного ведення вогню, інший як захист і проведення зенітного вогню. Кулемет калібром 7,62 мм (в залежності від країни-замовника можлива зміна калібру) з бойовою частиною у 4750 пострілів. Двигун танку Leopard 2 дизельного ряду надає потужність до 1500 кінських сил, що вдвічі перевершує попередню версію танку Leopard 1.

схема танку Leopard 2

Характеристики леопарду

Модифікації

Leopard 2A0 (базова версія):

 • електрогідравлічний стабілізатор;
 • комп’ютеризоване керування вогнем;
 • лазерний далекомір,
 • перископ загального призначення і панорамного виду;
 • баштовий приціл EMES15.

Leopard 2 A1

 • приціл з тепловізійною складовою;
 • модернізація паливних баків з метою зменшення часу на заправлення танку.

Leopard 2 A2

 • заміна прицілів на термоприціли EMES15;
 • створення додаткової захисної пластини ;
 • огородження передньої частини паливних баків.

Leopard 2A3

 • ущільнення люків для подачі боєкомплектів;
 • оновлення радіостанції на цифрову.

Leopard 2 вид збоку

Leopard 2A4

 • автоматизація існуючої системи пожежогасіння;
 • оцифровано систему управління вогнем;
 • зміна конструкції башти на більш плоску форму;
 • покращення бронювальних характеристик башти шляхом застосування титаново-вольфрамових складових;
 • замінено кулемети на швейцарські 7,5 мм.

Leopard 2A5

 • зміна конструкції башти на клиноподібний профіль;
 • підсилення бронювання лобове та з боків танку.

Leopard2 A6

 • це модернізація, танку з встановленням гармати 120 мм калібру;
 • покращення мінного захисту під шасі танку;
 • додавання екранованого броньованого захисту.

Leopard2 A7

 • це покращення умов екіпажу, встановлення кондиціонеру;
 • встановлення додаткової силової установки;
 • адаптація системи під використання фугасних снарядів;
 • оптимізація бортової системи у башті та у шасі;
 • поліпшення системи пожежогасіння.

Окрім вищезазначених основних модифікацій танку Leopard 2 було створено декілька різновидів окремих типів, що виготовлялись під потреби окремої держави-замовника. Так, танк Leopard 2 PSO було створено спеціально для проведення військових операцій в умовах міста (це забезпечувалось додатково встановленими засобами розвідки, можливостями оптики вести спостереження на маленьких відстанях). Танк Leopard 2E це сумісна розробка німців з іспанцями з покращеним броньовим захистом башти.

Озброєння

Найвпливовіші армії світу отримали на озброєння німецький танк Леопард 2. Так, основним оператором танку Leopard 2 була Німеччина і станом на 1990 рік їх налічувалось 2125 одиниць. Подальші програми переозброєння країни вимусили німців скоротити чисельність танків Leopard 2 до 225 одиниць. Завдяки цій програмі більшості країн Європи вдалося отримати німецьких Leopard 2 за зниженими цінами, багато хто відмовився від своїх основних танків на заміну німецьким Леопардам. Після зміни програми переозброєння у 2015 році в Німеччині було прийнято рішення про збільшення танків Leopard 2 до 338.

абрамс та Leopard 2

Серед основних операторів німецьких танків Leopard2 країни:

 • Польща 128 танків Leopard 2А4, 119 танків Leopard 2А5;
 • Данія налічує 57 Leopard 2 A5DK, 6 танків Leopard 2А4;
 • Греція 353 (183 Leopard 2Ф4, 170 Leopard 2А6 HEL);
 • Норвегія 52 Leopard 2А4;
 • Канада 100 танків Leopard 2A4;
 • Австралія 114 моделей 2А4;
 • Фінляндія 200 танків Leopard 2А6 та Leopard 2А4;
 • Туреччина 354 танки Leopard 2А4.

За час повномасштабного вторгнення Росії на територію України не одна країна Західної Європи намагалася передати на озброєння нашій армії свої танки Leopard 2. Але, під час підписання контрактів на купівлю танків Leopard 2 у Німеччини було встановлено умову, що машини будуть проходити обов’язкову модернізацію та надання їх іншим країнам можливо лише після погодження з Німеччиною про реекспорт. Країни, що намагалися надати танкову допомогу Україні очікують погодження з Німеччиною.

Вартість Leopard 2

Вартість німецького танку Leopard 2 встановлюється відповідно до його комплектації та моделі. З відкритих джерел відомо, що вартість однієї з останніх моделей танку Leopard 2А6 становить 6 780 000 доларів США. Ціна танку Leopard 2А7, враховуючи його комплектацію вже близько 10 000 000 доларів США. Окрім вартості танку Leopard 2, слід враховувати, що багато моделей потребують вчасного технічного огляду, ремонту та модернізацій, контракти на які необхідно укладати з компанією-виробником.Leopard 2

Бойове застосування

В 1999 році 28 танків Leopard2A5 приймали участь від об’єднанних сил KFOR, що забезпечували підтримку миру в Косово від міжнародних кіл. Знаходячись на бойовому чергуванні контрольного-пропускного пункту танк Leopard2A5 був обстріляний двома сербськими бойовиками. Але вогню у відповідь застосовано не було, так як на момент інциденту екіпаж танку перебував на борту не в повному складі.

З 2007 року від армії Канади в Афганістані перебувало 20 танків Leopard2A6M-CAN. 2 листопада 2007 року одна машина підірвалася на саморобній міні, але весь екіпаж вижив. Танк отримав незначні ушкодження і після ремонту знов увійшов в склад танкових військ Канади. Але під час війні в Сирії Туреччина втратила 10 танків Leopard2A4. Тут необхідно врахувати те, що на фотографіях танки отримали ушкодження від ПТРК, але їх можливо було б відновити під час капітальних ремонтів, якби після ушкодження Leopard2A4 не піддались авіабомбардуванню. Ще в одній військовій операції Olive Branch з боку Туреччини були задіяні німецькі танки Леопард 2, це було у січні 2018 року.

Відповіді на часті запитання

Що таке танк Leopard 2?

Танк Leopard 2 - це німецький бойовий танк, який був розроблений в 1970-х роках і відомий своєю високою мобільністю, вогневою потужністю та захистом.

Яка історія створення танка Leopard 2?

Розробка танка Leopard 2 була розпочата в Німеччині у 1970-х роках як наступник попередньої моделі Leopard 1. Перші екземпляри танка були поставлені в армію Німеччини в 1979 році.

Які характеристики має танк Leopard 2?

Танк Leopard 2 має багато вражаючих характеристик, зокрема: максимальна швидкість 72 км/год, маса до 62 тонн, головна зброя - 120-мм гладкоствольна гармата з можливістю стрільби по рухливим і нерухомим цілям на відстань до 4 км.

Які країни використовують танк Leopard 2?

Танк Leopard 2 використовується в арміях більш ніж 20 країн світу, зокрема в Німеччині, Нідерландах, Туреччині, Греції, Іспанії, Швеції, Фінляндії та інших.

Яка ціна на танк Leopard 2?

Вартість танка Leopard 2 залежить від моделі та конфігурації, а також від країни виробника. Орієнтовна вартість танка може становити від 4 до 10 мільйонів доларів.

Які переваги має танк Leopard 2 перед іншими танками?

Танк Leopard 2 відомий своєю високою мобільністю, вогневою потужністю та захистом. Він має сучасну електронну систему керування вогнем та надійний захист від протитанкових

Натисніть, щоб оцінити нашу статтю!
[Загалом оцінок: 1 Середня: 5]

Супротив
Додати коментар