Бойова машина піхоти БМП-1: ціна, технічний опис, схема

БМП-1 – це броньована машина гусеничного типу, що створена для забезпечення вимог мотострілкових військових підрозділів. Розробка БМП-1 належить радянським винахідникам, що спробували створити важку техніку з можливістю плавати та доставляти десантні підрозділи на поле бою. На момент створення броньованих машин цієї категорії СРСР перебував в активній фазі гонки озброєнь, тож до нових можливостей БМП-1 додавали захист від ядерної тактичної зброї та інших засобів знищення військ, що були притаманні тому часу.БМП-1 старе фото

Основою радянського БМП-1 було забезпечення надійного броньованого захисту десантних військ від ураження зброєю, що виготовлялась в другій половині двадцятого століття. В наступній публікації розглянемо інформацію, щодо основних характеристик БМП-1, вартість та бойове застосування цих машин, розберемось в відмінностях модифікацій.

Загальні відомості

Враховуючи те, що Радянський Союз в 60-х роках минулого століття перебував в активній фазі гонки озброєнь – військовим керівництвом було прийнято рішення про заміну застарілої, на той час моделі БТР-50П. Опрацювання проводилось на Челябінському тракторному заводі в спеціально створеному для цього конструкторському бюро під назвою ГСКБ-2. Роботу над броньованою машиною гусеничного типу завершили в 1966 році і наступні 13 років завод запустив серійне виробництво БМП-1.

Це був перший варіант броньованої машини такого зразка, який став на озброєння в Радянському Союзі і мав серійний випуск. До основних вимог БМП-1 додали можливість проходження по воді, тобто фактично плавання, також увагу зосередили на посиленому броньованому захисті лобової частини машини. Після виходу операторами броньованих машин БМП-1 стали такі країни, як Азербайджан, Болгарія, Вірменія, Румунія, В’єтнам, Ірак, Іран, Греція, Росія, Україна. Після 1982 року виробництво броньованих радянських машин БМП-1 було перенесено до Румунії. Вага БТР-1 складає 13 т, все це досягнуто завдяки встановленню 6 циліндрового дизельного двигуна, що до цього вже добре зарекомендував себе в інших виробах Челябінського тракторного заводу.

Далі, для створення більш досконалого зразка броньованої машини основну нормативно-технічну документацію ГСКБ-2 Челябінського тракторного заводу було передано до Курганського машинобудівного заводу, де пізніше створили модель БМП-2.

Модифікації

БМП -1 успішно застосовують в різних модифікаціях починаючи з 1966 року. Варіації цієї броньованої машини належать до 4-х груп держав-розробників, кожна з яких вносила зміни до конструкції БМП-1, в залежності від потреб своєї армії. До цих держав належали:

  1. Радянський Союз;
  2. Чехословаччина – до 1989 року;
  3. Росія;
  4. Україна.

Розглянемо основні відмінності в модифікаціях БМП-1 часів Радянського Союзу:

№п/п назва особливість
1 БМП-1К Модифікація броньованої машини, що створена спеціально для командного складу десантного батальйону. Додатково обладнана радіостанціями типу Р-111, пристроями навігаційного пошуку.
2 БМП-1КШ Броньована машина, що не придатна для участі в бойових діях, створена для штабу командування. Засоби руху в башті не застосовуються, додатково обладнана радіочастотними антенами, що під час роботи досягають висоти 19 м. Також, встановлені засоби проведення розвідувальних операцій, щодо застосування противником ядерної або хімічної зброї. На випадок знеструмлення встановлений бензиново-електричний генератор.
3 БМП-1П Додано пускову установку протитанкового ракетного комплексу Фагот. Також, під час модернізації відбулось додаткове облаштування шести 81,4 каліберними мінометами з метою створення додаткової димової завіси.
4 БМП-1ПГ Збільшення озброєння модифікації БМП-1П за рахунок додавання 30-мм гранотомету з автоматичною функцією. Ця модифікація з’явилась під час війни в Афганістані
5 БМП 1-ПК Модифікація машини для командного складу на базі версії БМП-1П
6 БМП-1 ЗУ-23-2 Класичну башту машини було замінено на більш сучасну ЗУ-23-2

Розглянемо модифікації БМП-1, що створені після розпаду Радянського Союзу в Росії:

№п/п Назва особливість
1 БМП-1М Модернізація класичної версії до вимог техніки 90-х років. Для більш посиленого озброєння встановили башту нової конфігурації моделі 2А72 з калібром 30 мм, в спареній функції було додано пускову установку ПТРК Корнет та кулемет калібром 7,62 мм. Оптика та елементи прицілу теж замінили на більш сучасні. Модель так і не була встановлена на озброєння армії.
2 БМП-1АМ

Бусурманин

Цю модифікацію винесли на відкритий загал в 2018 році. До основних функцій броньованої машини додали тепловізійне обладнання, в озброєнні теж присутній кулемет калібру 7,62 мм, гармата калібром 30 мм та протитанковий ракетний комплекс Метис. Також, для створення димової завіси укомплектовано гранатами Туча. Загальна кількість десанту, яку може переміщувати ця модифікація склала 8 осіб, екіпаж БТР складають 3 особи. Ця модифікація розвиває швидкість руху по шосе до 65 км/год.

Розглянемо модифікації БМП-1, що створені після розпаду Радянського Союзу в Україні:

№п/п Назва особливість
1 БМП-1У Модифікація класичної версії шляхом встановлення більш посиленого озброєння: основна гармата з автоматичною складовою калібром 30 мм, в спареній функції було додано пускову установку ПТКР Комбат, гранатомет Полум’я калібром 30 мм та кулемет калібром 7,62 мм. Для перетину водних перешкод до модифікації додано спеціальні поплавки над гусеничною частиною ходових складових. Ходові частини та гусеничний хід запозичили з розробки модифікації БМП-2.
2 БМП-1М

 

Цю модифікацію обладнали модулем бойового призначення Шквал, новим прицілом Тандем-2 та ракетами протитанкового знищення Бар’єр.
3 БМП-1УМ Це модифікація на базі БМП-1У з додаванням модуля бойового призначення Десна
4 БМП-1УМД Заміна російського двигуна на Deutz, модуль бойового призначення Стілет

БМП-1 Типова схема

Технічні характеристики

1. вага в модифікації 1 13 000 кг
2. довжина корпусу 6,74 м
3. ширина корпусу 3,38 м
4. висота корпусу 2,068 м
5. екіпаж 3 особи
6. десант 8 осіб
7. калібр гармати 73 мм
8. дальність знищення ПГ 3300 м
9. дальність знищення ОВ 1600 м
10. броньований захист лобової частини 23 мм на відстані 500 м
11. швидкість переміщення по шосе 65 км/ год
12. швидкість переміщення по ґрунтовій дорозі 45 км/год
13. швидкість по воді 7 км/год
14. можливості прохідного характеру висота 0,7 м

на підйомі 35 °,

рів 2,5

Озброєння бойової машини піхоти БМП-1, в залежності від модифікації виконане автоматичною гарматою калібром 73 мм з основної складової та спареним кулеметом калібром 7,62 мм. До озброєння додано протитанковий ракетний комплекс, який різниться в залежності від типу БМП-1. Двигун машини чотиритактний шести циліндровий дизельний, що видає потужність 210-221 кВт.

БМП-1

Технічний опис

Технічний опис та інструкція з експлуатації доступні в книгах, які видані ще в СРСР.

По посиланню нижче представлена книга про бойову машину піхоти БМП-1 (російською мовою):

Дивитись книгу

Вартість

Остаточної інформації, щодо вартості бойових машин піхоти БМП-1 у відкритому доступі не має.

Остаточна вартість бмп -1 розраховується у відповідності до модифікації та оснащення машини. В подальшому публікацію буде оновлено, тож про всі зміни в ціновій політиці таких бмп ми ще повідомимо.

схема БМП-1

Бойове застосування

Враховуючи значний проміжок часу від початку надходження броньованих машин піхоти БМП-1 до озброєння, ще тоді радянської армії, їх бойове застосування має тривалу історію. Значну роль відіграли БМП-1 під час Афганської війни в 1979 – 1989 роках, війни в Іраку наприкінці 1980 років. Активну участь в задіянні десантних військ виконали броньовані машини БМП-1 під час проведення першої та другої чеченських війн.

Враховуючи те, що значна кількість зброї російської армії належить до радянських часів, навіть на тепер РФ застосовує подібну важку техніку під час війни в Україні. Але, на озброєнні української армії є досить гідні модифікації побідних машин, тому, трапляються випадки переваги наших сил на полі бою. Так, відомо про знищення самої останньої російської модифікації БМП-1АМ Бусурманин під час переходу десантних підрозділів через річку Сіверський Донець в Луганській області. Наші збройні сили отримали від Чехії та Польщі більш сучасні модифікації таких машин, а саме BVP-1, Pbv 501A та BWP-1 відповідно. Наприклад, Pbv 501A – це шведська версія броньованої машини, яка доведена до вимог військової техніки НАТО.

Натисніть, щоб оцінити нашу статтю!
[Загалом оцінок: 1 Середня: 5]

Супротив
Додати коментар