БТР М113 – технічні характеристики, на що здатен цей БТР в бою

БТР М113 – це бронетранспортер гусеничного типу, який застосовується для перевезення військових на лінії ведення активних бойових дій. Розробкою БТР М113 займались американці, що ставили за мету створення полегшеної версії броньованої машини, яку можна доставити в потрібну точку навіть літаком. Звісно, для досягнення цієї цілі необхідно було вирішити безліч питань зі зменшення загальної ваги бронетранспортера, при цьому не втратити властивості захисних функцій броні, створення надійного двигуна, що не втрачав би якостей маневреності під час роботи з важкою масою машини.

М113 бтр

Після прийняття на озброєння американського БТРМ113 минуло близько 60 років, та за цей час він не втратив своєї популярності, хоча і став першим серед машин броньованого типу, в захисті якої використали алюміній. В наступній публікації розглянемо коротку історію створення, за скільки можна купити БТР, які  технічні характеристики та застосування в бою бронетранспортера США М113.

Коротка історія створення

Вже при закінченні другої Світової війни американські військові почали замислюватись над створенням бронетранспортера, що мав би відмінні маневрені характеристики, швидкі показники в можливостях перетину пересічних місцевостей, але в той же час отримав броньований захист без значного впливу на загальну вагу. Починаючи з 1944 року на протязі десятиліття військові інженери розробляли новий вид броньованої гусеничної машини. Основними вимогами того часу стали:

  • забезпечення маневреності за рахунок встановлення нового двигуна;
  • створення броньованого захисту, що захистив би військових під час руху в машині від бронебійної зброї того часу ;
  • можливість перевезення одного відділення піхотних військ;
  • прийнятна ціна.

бтр м113

Під час випробувань інженерам вдалося створити декілька машин, що мали:

  • посилену броню та гусеничний хід , це Т113,
  • полегшений захист та гусеничний хід в Т114,
  • Т115, який далі випробувань не дійшов.

В майбутньому Т113 отримала назву М113, а Т114 М114 відповідно. Цікавим був той факт, що час дебатів про можливості використання міцної броні зменшеної ваги відбувся одночасно з закінченням Корейської війни і втратою попиту на алюміній. Тож, розробники прийняли рішення про створення броньованого захисту для бронетранспортерів за допомогою алюмінієвого сплаву. Це стало інноваційним варіантом серед можливих і було доведено під час випробування машин на міцність в 1975 році. Остаточне рішення прийняли в квітні 1959 року і бронетранспортер Т113Е2 надійшов на озброєння під назвою М113.

Застосування в бою

За свою багаторічну історію бронетранспортер М113 використовувався в більшості збройних конфліктів світу, саме тому він є одним з найпопулярніших представників лінійки озброєння такого типу. Американський БТР М113 приймав участь у В’єтнамській війні, ірано-іракській війні, Афганістані та інших гучних конфліктах. Саме під час бойового використання бронетранспортера М113 конструкторами виявлялись недоліки, які усувались в наступних модифікаціях. Так, під участі американського М113 в війні у В’єтнамі військові винахідники отримали сигнал про низький рівень захисту в днищі корпусу, після чого у 1968 році до нових модифікацій бронетранспортера додали конструкцію з подвійним дном і додатковим захистом екіпажу від підриву мінних складових.

бронетранспортери М113

Нещодавня заява Пентагону свідчить про надання Україні 200 бронетранспортерів в якості військової допомоги. За весь час, що сплинув після повномасштабного вторґнення, на озброєнні української армії з’явилась необхідна кількість маши , що дорівнює 10 механізованим батальйонам. Все це завдяки наданню військової підтримки Україні іншими державами.

Опис конструкції

Конструкція БТР М113 передбачає собою машину з встановленням моторного відсіку в правій передній лобовій частині. Трансмісійне обладнання розташоване теж в лобовій частині, відділення керування встановили в передній частині з лівої сторони. Місце для десанту та бойового обладнання винесли в кормову частину БТР М113. Основою броні служить алюмінієвий сплав, який виконаний методом накатування листів з різними характеристиками по товщині. Так, за рахунок багатошаровості броньований захист з алюмінію перевершив важку броню зі сталі. Алюміній товщиною від 12 до 44 мм використовували в незаґартованому стані.

M113

До озброєння БТР М113 в частину командирського відсіку додали кулемет 12,7 мм зі 100 стрічками набоїв в кількості 2000 одиниць. Враховуючи зручне розташування кулемету – кут ураження цілі становить від 21 до 53 °. Засоби спостереження представлені в вигляді 4 періскопічних приладів, що розташовані навколо люка водія. Також, в башті командира встановлені 5 приладів спостереження. Ходова частина виконана в вигляді 5 здвоєних котків, що вкриті гумовим шаром і мають діаметр 610 мм, здвоєного ленивця діаметром 533 м та здвоєні ведучі колеса. Гусениці сталеві, одногребеневі, але можливе встановлення і двогребеневих гусениць. Спеціальна конструкція гусеничного ходу передбачає подолання водних бар’єрів за рахунок перемотування гусениць.

Технічні характеристики

1. вага 12 300 кг
2. довжина корпусу 4,863 м
3. ширина корпусу 2,686 м
4. висота корпусу 2,5 м
5. екіпаж 3 особи
6. десант 11 осіб
7. кулемет 12,7 мм
8. алюмінієвий броньований захист від 12 до 38 мм
9. швидкість переміщення по шосе 64 км/ год
10. дальність роботи 320 км

Двигун БТР М113 шести циліндровий дизельний V-подібний, що видає потужність 215 кінських сил.

бронетранспортер м113

Броньований захист М113 здатний захистити від зброї калібру 7,62 мм та в лобовій частині, з посиленим захистом, від калібру 12,7 мм. За не одне десятиліття існування БТР М113 створили декілька похідних модифікацій від класичної версії бронетранспортера:

  • M58 Wolf обладнаний додатковим приладдям для створення димової завіси;
  • М48 Chaparral – зенітно-ракетний комплекс, оснащений 4 ракетами;
  • М 806 – машина для проведення ремонту та евакуації;
  • М 150 – модифікація протитанкової дії, оснащена ПТРК TOW.

На теперішній час найуспішнішою модифікацією бронетранспортера М113 є М113А2МК1. Ціна за БТР М113 складає 300 000 доларів США.

Переваги та недоліки

Американський бронетранспортер М113 прийнятий на озброєння США ще в 60-х роках минулого століття пройшов великий бойовий шлях, але майже не змінив своїх основних характеристик. Основні модифікації це М113 А1, А2, А3. Його було сконструйовано настільки досконало, що серійне виробництво не припинялось до 2007 року. Загальна кількість випущених БТРМ113 складає близько 80 000 екземплярів, 44 держави прийняли цю машину на озброєння. Основними перевагами бронетранспортера М113 є відмінне бронювання, що не вплинуло на вагу машини, можливість переходу водних перешкод; збільшений запас ходу; гарна високопрохідність.

За час існування БТР М113 з’явилось багато нових снарядів, що можуть вражати броньований алюмінієм захист. Щодо війни в Україні, то російські БТР мають значно гірші характеристики, від броні до оптики, тому надходження на озброєння української армії американських БТР М113 надаватиме можливість здобути значну перевагу над ворогом. Так, не зважаючи на вік, багато країн не відмовляються від старого М113 і це красномовно говорить про очевидні переваги броньованої американської техніки над часом.

Натисніть, щоб оцінити нашу статтю!
[Загалом оцінок: 1 Середня: 5]

Супротив
Додати коментар