Безпілотник Shahed 136 – це дрон ударного типу, що створений іранськими винахідниками з метою нанесення вогневих ударів на великих відстанях, які сягають до 2000 км. Функціонал БПЛА Shahed 136 забезпечує ураження цілі методом самознищення, відрізняється гучним звуком та не надто точними ударами. Використовувати Shahed 136 дозволено з будь якої платформи – це може бути залізниця, автомобільний або корабельний транспорт.
Вже в другій половині 2022 року, за підтвердженням даних міжнародної розвідки росіяни почали застосовувати БПЛА Shahed 136 проти України. За своїми технічними характеристиками дрон Shahed 136 не є досконалою, влучною зброєю, його можливо зафіксувати навіть візуально, адже висота польоту в дрону невелика, а гучний звук видає носія за декілька кілометрів. Тож в чому небезпека безпілотнику «камікадзе» Shahed 136, які його позитивні та негативні риси, чому росіяни обрали такий метод ураження для енергетичної інфраструктури України і як вберегтися від іранського безпілотнику Shahed 136 спробуємо розгорнуто розглянути в наступній статті.
Історія створення
Перші згадки про безпілотний літальний апарат Shahed 136 з’явились в 2020 році, а в 2021 дрон було представлено на іранській військовій платформі. Під час демонстрації для запуску БПЛА Shahed 136 використовувалась вантажівка, але в можливості безпілотнику входить здатність запуску з будь-якої платформи – від залізничного вагону до корабельного судна. За даними відкритих джерел дрон-камікадзе Shahed 136 був задіяний в Ємені під час громадянської війни в 2020 році. Також, посилаючись на Newsweek, Shahed 136 були застосовані під час масштабної атаки на нафтове родовище в Абкайк в 2019 році. На той час влучання БПЛА Shahed 136 спричинило масштабну пожежу та стрімке падіння добового видобутку нафти. Держсекретар США звинуватив в атаці нафтовидобувного заводу – державу Іран.
Після відрядження російської делегації в липні 2022 року, західна розвідка підтвердила отримання Росією від Ірану декілька сотень дронів Shahed 136. Вже в вересні під Харковом збройними силами України було збито БПЛА, який мав на крилі маркування Герань-2, але за всіма технічними характеристиками відповідав конструкції іранського Shahed 136. Тож, в чому характерна особливість цих дронів розглянемо далі.
Технічні характеристики
«Shahed» в перекладі з арабської мови – це «свідок», але розробники назви мали на увазі інше значення цього слова, яке лунає як «мученик». Shahed 136 було розроблено для одноразового використання з метою нанесення ударів на ураження цілей та знешкодження великих промислових об’єктів. Основною вимогою під час розроблення безпілотнику Shahed 136 була можливість виготовлення ударної нищівної зброї в санкційних умовах, адже на постачання багатьох товарів в Іран вже давно накладено санкції. Тож під час моделювання БПЛА Shahed 136 застосовувались дешеві матеріали, такі, щоб давали можливість далекого радіусу застосування, але саме через це дрон виявився беззахисним і його можна відстежити заздалегідь. Також за гучний звук безпілотник Shahed 136 в Україні охрестили «летючим мопедом». Принцип дії дрону Shahed 136 полягає в нанесенні удару за допомогою носової частини, яка обладнана вибухівкою вагою від 30 до 50 кг. Найчастіше росіяни застосовують безпілотники Shahed 136 без оптичної системи, тому координати цілі вносяться оператором дрону заздалегідь.
🏆 Відстань нанесення удару | від 1000 до 2000 км |
---|---|
✅ Бойове навантаження | від 30 до 50 кг |
⏰ Максимальна швидкість | 185 км/год |
✍ Баражування | 10-12 годин |
🏆 Максимальна висота польоту | до 4 км |
Довжина дрону Shahed 136 складає 3,5 м, розмах крил становить 2,5 м, його вага 200 кг. В безпілотнику Shahed 136 застосовується супутниково-інерційна система навігації. Двигун безпілотнику Shahed 136 двотактний та має об’єм на 550 см3. Комплект складається з контейнерів для одночасного запуску п’яти дронів.
Вартість
Щодо вартості безпілотнику Shahed 136, то це питання неодноразово обговорювалось останнім часом. Адже західні санкції призвели до браку комплектуючих в більшості видів зброї, що виготовляє Російська Федерація. Тому, з метою нанесення масштабних вогневих ударів росіянам знадобилась техніка, що здатна за невеликі кошти вивести з ладу основні інфраструктурні об’єкти в Україні. Так, ціна дрону Shahed 136 коливається від 20 000 до 50 000 доларів США. Тоді, як одна ракета Калібр коштує близько 6,5 млн доларів. Саме через це, в стратегії російської армії з’явилась нова лінія, що не якістю, а кількістю намагається здійснювати подальший терор України.
Порівняння з аналогами
В відкритих джерелах технологію виготовлення іранських дронів Shahed 136 порівнюють з американським Switchblade. Але, все ж таки безпілотник Shahed 136 це сумна пародія на Switchblade. В американському аналогу застосовувались надсучасні зразки оптичного спостереження, тоді як іранський Shahed 136 можна назвати сліпим. БПЛА Switchblade використовує електричний двигун, що надає йому можливість підніматись на висоту до 4,5 км, тоді як максимальна висота у дрону Shahed 136 становить лише 4 км. До того ж, використання електродвигуна робить роботу безпілотнику Switchblade безшумною, а маленька теплова дія і непомітною, тоді як підхід Shahed 136 чути за декілька кілометрів.
Звісно, використання електродвигуна має і мінуси, тому що дальність польоту у американського Switchblade менша і складає максимум 80 км проти близька 2000 км у аналога Shahed 136. Прицільність і точність ураження цілі значно вища у БПЛА Switchblade, тоді як іранський дрон Shahed 136 не відрізняється влучністю і тим самим становить загрозу для цивільних об’єктів. Так, знищення рухомих цілей для американського дрону Switchblade є прямою задачею, з застосуванням сучасної надточної оптики, тоді як у БПЛА Shahed 136 ця функція повністю відсутня. Американський Switchblade компактний, легкий та точний, тоді як іранський Shahed 136 важчий майже в десять разів.
Як вберегтись від дрона
На відміну від високоточних ракет гул безпілотників Shahed 136 можливо почути за кілька хвилин. За характером звуку це буде щось схоже на роботу двигуна мопеду або бензопили. В будь-якому випадку слід негайно рухатись в укриття, краще за все розташуватись в спеціально обладнаних бомбосховищах, цокольних поверхах будинків, на місцях підземних паркінгів, або в крайньому випадку використовувати правило «двох захисних стін». При цьому слід зауважити, що укриття повинно розташовуватись подалі від об’єктів цивільної інфраструктури, військових позицій та баз, тощо. Потрібно чітко усвідомлювати, що уламки від дії безпілотнику Shahed 136 розлітаються на відстань до 100 м, тому ховатися під арками, мостами та іншими не захищеними з будь-якого боку спорудами буде небезпечно.
Якщо звук наближення дрону Shahed 136 застав Вас на вулиці – якнайшвидше відійдіть від будівель, знайдіть поглиблення і спробуйте влаштуватись на землі обличчям вниз. При цьому необхідно зазначити, що бувають випадки не спрацювання бойової частини безпілотнику Shahed 136, тому якщо Ви помітили падіння дрону – ні в якому разі не наближуйтесь до нього на відстань ближче 150 м, його корпус може вибухнути в будь який момент. Як зазначалось вище, безпілотні літальні апарати Shahed 136 не відрізняються високою точністю, тому можуть нести смертельну небезпеку цивільним об’ єктам. Тож, не ігноруйте сигналів повітряної тривоги і чітко слідкуйте за порадами пройти в найближче укриття.
Підсумки
Підводячи підсумки роботи іранського дрону-камікадзе Shahed 136 слід зазначити, що на військовому ринку вже виросло не одне покоління ударних безпілотників. Раніше ми розповідали про аналоги більшості з них, але якщо розглядати доступність та великий радіус дії БПЛА Shahed 136 можна назвати одним з тих зразків зброї, що можуть нанести значну шкоду великим промисловим та інфраструктурним об’єктам. Але, вже цього літа було зафіксовано знищення безпілотнику Shahed 136 з військової рушниці. Також, в боротьбі з дронами-камікадзе ефективно використовувати антидронові рушниці, про які ми вже писали в окремих статтях. Антидронові рушниці зараз виготовляють і в Україні, тож в найближчому часі військові будуть забезпечені ними в повному обсязі. З відкритих джерел нещодавно стало відомо, що ізраїльська розвідка надала Україні інформацію, яка містить окремі методи боротьби з БПЛА Shahed 136.
Тож, можливо іранський Shahed 136 і можна використати в якості руйнівної зброї, але гарантії, що кожен дрон досягне мети зменшуються з кожною масованою атакою Shahed 136 на Україну. Тому слід зазначити, що завдячуючи західним поставкам сучасного протиракетного захисту коефіцієнт корисної дії від використання російською армією іранських дронів-камікадзе Shahed 136 знижується практично до нуля.
Рекомендуємо також переглянути огляд на “летючі мопеди” від ютуб-каналу Телебачення Торронто:
Головний автор статей на сайті suprotyv.com. Сумлінно дотримується відповідності з офіційними джерелами інформації для компонування тексту.
Навряд Switchblade здатен підніматися на висоту 40 км. Це його практична дальність. На таку висоту можуть підніматися лише літаючі апарати з ракетним двигуном та спеціалізовані аеростати. Рекорд висоти для літальніх апаратів з не реактивними рушіями – 29,5 км у NASA Helios. Виправте помилку.
Редактор помилився. Заявлена максимальна висота у Switchblade – 4,5 км, а не 40 км. Виправили, дякуємо за уважність.