Х-22 – радіус ураження ракети, дальність стрільби, швидкість польоту

Х-22 – це крилата ракета з надзвуковою швидкістю призначена для ураження авіаносців. Вік ракети Х-22 вже понад 60 років, і за цей час було проведено багато роботи з вдосконалення технічних характеристик. Радянський Союз наприкінці 50-х років минулого століття поставив за мету створення ракети, що здатна вивести з ладу авіаносці переважно на території узбережжя Тихого Океану.

крилата ракета Х-22

Нажаль, протягом війни в Україні росіяни активно застосовують під час нанесення ракетних ударів саме крилаті ракети Х-22. Тож, в чому особливість ракет Х-22, які з’явились ще в Радянському Союзі? Які технічні характеристики, швидкість польоту, ціна і бойове застосування крилатих ракет Х-22 розглянемо в наступній публікації

Загальні відомості

На озброєння радянської армії ракета Х-22 (або «буря») потрапила в 1971 році, хоча розробки проводились з 1958. Для тих часів це було не простою задачею, адже виконання ракети з надзвуковою швидкістю потребувало не тільки детальної розробки самої ракети Х-22, а й проведення модернізації військової авіації, що змогла б нести на борту та проводити запуск таких боєприпасів. Метою розробників було створення крилатої ракети з можливостями знищення авіаносців, тоді будь-яка зброя зосереджувалась на протидії американській армії, тож розглядались відстані ураження узбережжя Тихого океану. Так, перші ракети отримали технічні характеристики в радіусі ураження, не менш 500 км та швидкістю 3,5 М, що відноситься до характеристик надзвукової зброї.Х-22 Буря

Але, під такий вид озброєння довелося переобладнувати, а з часом і виготовляти літаки Ту-22К. Саме це і спричинило такий довгий шлях в створенні крилатої ракети Х-22. Після розвалу Радянського Союзу Україна залишила на своєму озброєнні кілька сотень ракет Х-22. Загальна кількість виготовлених ракет Х-22 складала близько 1000 одиниць. Свого часу Україна виконала вимоги договору про припинення використання ракет подібного типу, а Росія в котрий раз нахабно порушує його та використовує для завдання ударів по цивільним об’єктам.

Технічні характеристики

Крилата ракета Х-22 – виготовлялась з метою нанесення ракетних ударів по авіаносцям. Її основною особливістю є надзвукова швидкість та радіус застосування. Щодо влучності, то похибка в потраплянні в ціль складає 600 м, тобто якщо ракета несе ядерні боєприпаси, то для російських військових не важлива точність попадання. Все це виконувалось проти американської армії, тому ядерна складова на теперішній час носить досить сумнівний характер застосування.

Літаки, що мають можливість запуску та перенесення ракети Х-22:

  • Ту-22Мз;
  • Ту-22М2;
  • Ту-95К-22 (на теперішній час знятий з експлуатації).

Кількість ракет, що може перенести літак складає до трьох одиниць, але це лише транспортування. Щодо виконання бойового вильоту – то кількість зменшується на 1 або 2 одиниці.

Х-22 ракети

Точність попадання в ціль крилатої ракети Х-22 має похибку в 600 м. Система наведення інерціальна, виконана в вигляді радіолокаційної головки самонаведення, що реагує на частоти супротивника. На теперішній час мішенню може стати будь-який об’єкт, що знаходиться поруч з ціллю. Саме тому ці ракети вважались не влучними ще за Радянських часів, адже по розрахункам для знищення авіаносця крилатими ракетами Х-22 необхідно було застосувати їх в кількості 9 одиниць.

Конструктивні характеристики ракети Х-22

🏆 Вага комплексу 6 т
✍ Вага бойової частини ( в разі використання фугасно-кумулятовної складової) 950 кг
✅Вага бойової частини з ядерним зарядом 0,35- 1 Мт
✍ Радіус ураження 600 м
🏆 Дальність стрільби до 600 км
⏰ Швидкість 3,5 маха
✅Висота польоту 13 км

Модифікації

За 60 років з моменту створення крилатої радянської ракети Х-22 вийшло декілька видів різних модифікацій, тож розглянемо основні відмінності:

Х-22ПГ класична версія крилатої ракети, радіолокаційна головка самонаведення, фугасно-кумулятивна або ядерна складова. Виконує захоплення цілі ще знаходячись на підвісці літака, тобто пілоту необхідно зменшити відстань від запуску до цілі.
Х-22МА збільшення швидкості до 4000 км/год
Х-22МП змінена система самонаведення на пасивний варіант, збільшення швидкості до 4000 км/год
Х-22П система самонаведення пасивного типу, бойова частина фугасно-кумулятивна
Х-22НА зміна системи самонаведення на інерційну, що виконує коригування польоту, враховуючи рельєф місцевості
Х-32 зміна системи наведення, характеристик двигуна та зменшення ваги основної бойової частини
Радуга Д-2 ракета, що виконана з метою проведення досліджень поведінки матеріалів в умовах надзвукової швидкості

Ціна ракети

Похилий вік ракети Х-22 буря не дає чітко сформованого цінового показника. Дані офіційних джерел різняться, але приблизна вартість крилатої ракети х-22 складає 400 тисяч доларів США.ракети Х-22

Офіційними країнами, що мають на озброєнні подібні крилаті ракети є: Росія, Білорусь, Казахстан. Ірак мав ракети Х-22, але з 2003 року їх зняли з озброєння. Обслуговування цих ракет доволі дорого вартісне, виникає необхідність постійного контролю спеціалістів за ракетним паливом. На питання скільки ракет Х-22 у Росії відповісти точно неможливо, але враховуючи ті залишки, що лишились після розпаду СРСР та постійне використання ракет по території України є інформація про втрату 250 одиниць. Тобто, на теперішній час РФ володіє приблизно сотнею крилатих ракет Х-22 буря.

Бойове застосування

Нажаль, бойове застосування крилатих ракет х-22 вже відбувалось на території України не один раз. Вживання цієї зброї – це відвертий прояв терористичної складової РФ, адже навіть радянські військові вважали застосування ракети Х-22 в умовах міста безглуздим. Влучання в ціль може не відбутись, а похибка призводить до фатальних наслідків. Враховуючи надзвукову швидкість ракети Х-22 та вагу фугасно-кумулятивної боєголовки засобами протиракетної оборони, що були на початку 2023 року на озброєнні України – збити таку ціль неможливо. В червні 2022 року, через застосування російською армією ракети х-22 в торговому центрі міста Кременчук загинуло 20 осіб. В січні 2023 року застосування крилатої ракети Х-22 призвело до ураження цивільної багатоповерхівки в Дніпрі, тоді загинуло 45 людей, а будинок, де жило 1700 осіб зруйновано.удар ракетою Х-22

З цього слід зазначити, що можливість збиття подібної зброї все ж. Як Ви встигли впевнитись, радянська ракета Х-22 небезпечна тим, що вона недосконала, а військові, що користуються такою зброєю не зважають на точність нанесення ударів. В разі надання Україні сучасних літаків-винищувачів знешкоджувати борти, що здійснюють бойові вильоти з ракетами х-22 на борту стане можливим. Сучасні системи протиповітряної оборони США розроблялись на підставі ТТХ зброї радянського або російського виробництва, тому будемо сподіватись на допомогу західних країн в цьому напрямку.

Натисніть, щоб оцінити нашу статтю!
[Загалом оцінок: 1 Середня: 5]

Супротив
Додати коментар

  1. Саша

    Ви написали “Нажаль, на протязі війни в Україні”. НА ПРОТЯЗІ між кватирками може продути спину, а події відбуваютьчя ПРОТЯГОМ певної кількості часу.

    Відповіcти
    1. Адміністратор

      Вдячні вам за зауваження. Помилку виправили.

      Відповіcти