Точка У – це тактично-ракетний комплекс оперативного напрямку. Розробка належить радянському конструкторському бюро і датується кінцем 60-х років минулого століття. Враховуючи значний брак точної ракетної зброї, росіяни, під час війни в Україні, почали активно застосовувати старі радянські запаси, що включає в себе і ракети Точка-У. За технічними характеристиками ракети Точка-У не відносяться до високоточної та далекобійної зброї, вони були розроблені для завдання ударів на незначних відстанях до 70 км.
Зброя подібного типу має багато недоліків на теперішній час, адже її модернізація проводилась лише в кінці 80-х років минулого століття. Чому ракета Точка-У застосовується в 21 столітті? Які тактико-технічні характеристики, ціна і бойове застосування ракет Точка-У розглянемо в наступній публікації
Загальні відомості
Свого часу, а саме в 1968 році в Коломенському конструкторському бюро розпочали роботу над тактичним ракетним комплексом Точка. Метою його створення було забезпечення ураження цілей на відстанях до 70 км в тилу супротивника, окрім цього точність комплексу передбачала кругове відхилення в 250 м, тобто здійснення конкретних точкових ударів за допомогою комплексу Точка не передбачалось. В 1989 році пройшла модернізація і комплекс отримав нову назву Точка У, разом з цим збільшився радіус ураження до 120 км і зменшився радіус відхилення до 165 м.
Росіяни перевели тактично-ракетні комплекси Точка У в резерв, тобто не проводячи їм постійний техогляд, а в 2019 році взагалі заявили про списання цих комплексів. Розробники встановили строк зберігання ракет Точка У, який не повинен перевищувати 10 років. Саме це вплинуло на недосконалу роботу комплексів під час ракетних атак в Україні. Враховуючи низькі технічні характеристики Точки У, а саме малу дальність застосування, армія РФ використовує ці комплекси вже з тимчасово окупованої території України. Різні типи бойової частини ракет Точка У передбачають перенесення і ядерної складової в тому числі. Після розпаду Радянського Союзу країнами –операторами, на озброєнні яких залишились ракети Точка У, окрім Росії стали –Білорусь, Вірменія та Україна.
Технічні характеристики
Ракети Точка У (9К79, 9К79-1) – призначені для ураження цілей малої площі на відстані не більше 120 км. За складом бойової частини ракети Точка У поділяються на:
- ракети з ядерною складовою 9М79Б з бойовим елементом АА-60 10 кт;
- ракети з ядерною складовою 9М79Б1 з бойовим елементом АА-86;
- ракети з ядерною складовою 9М79Б2 з бойовим елементом АА-92;
- ракети з осколково-фугасною бойовим елементом 9М79Ф;
- ракети з касетною бойовим елементом 9М79К;
- ракети з касетною бойовим елементом та радіолокаційною головкою самонаведення 9М79ФР.
Особливістю застосування ракет Точка У є велика вага бойової частини ракети, тобто мала дальність польоту компенсується потужним ударом за рахунок збільшення корисної маси.
Однією з ракет Точка У, що використовують росіяни в Україні є ракета з касетною бойовою частиною. Її тактичо-технічні характеристики передбачають розповсюдження на площі в 7 гектарів 50 окремих бойових частин, що в свою чергу поділяються на осколково-фугасні снаряди вагою 1,5 кг кожен.
Інших тип бойової частини ракети Точка У – це осколково-фугасна складова, що вміщує в себе 163 кг вибухових матеріалів та 14 500 уламкових частин. Вибух цієї бойової частини ракети Точка У виникає в повітрі і уламки здійснюють ушкодження цілі на ділянці близька 3 гектарів.
Комплект оперативного тактично-ракетного комплексу Точка У складається з пускової установки, транспортної зарядної станції, ракет, спеціальних машин, що використовуються для обслуговування комплексу, засоби управління зв’язком, машини-тренажери.
Конструктивні характеристики ракети Точка У
🎖 Вага | 2010 кг |
⚡️ Вага бойової частини | 500 кг |
🚀 Довжина ракети | 6,41 м |
✍️ Розмах | 1,44 м |
🎯 Максимальна дальність ураження цілі | 120 км |
⚔️ Мінімальна дальність ураження цілі | 15 км |
📈 Висота польоту | 26 м |
⏰ Швидкість комплексу | 70 км/год |
⭐️ Колісна формула установки | 6-6 |
Швидкість польоту ракети Точка У доволі висока, так максимально допустиму відстань в 120 км ракета долає за 163 секунди.
Кількість на озброєнні України та Росії
Враховуючи значний вік від початку надходження тактично-ракетних комплексів Точка У на озброєння – їх отримала в спадок від Радянського Союзу і Україна. В відкритих джерелах точної інформації, щодо наявності на теперішній час ракет в Україні немає, але станом на 2021 рік наша країна мала на озброєнні 90 пускових установок, а на 2022 рік налічувалось від 500 до 800 ракет Точка У в модифікації 9М79.
Щодо інформації про точну наявність ракетних комплексів Точка У в Росії, то на офіційних джерелах є згадка про 50 одиниць станом на 2023 рік. Але, враховуючи те, що ще в 2019 році РФ заявила про списання ракет Точка У і потім застосовувала їх по території України – точної цифри по кількості таких ракет в відкритому доступі немає.
Скільки коштує ракета Точка У
Після застосування Російською армією масованих ракетних атак по території України багато офіційних видань почали оприлюднювати вартість подібних збройних втрат, адже ціна за одиницю ракети може коштувати мільйони доларів. Так, за інформацією журналу Forbes вартість однієї ракети Точка У становить 0,3 мільйони доларів США.
Бойове застосування
Активно застосовувати тактичні ракетні комплекси Точка У російська армія почала у Чечні в 2000 році. Тоді, за допомогою засобів космічної розвідки виявляли координати цілі і виконувати знешкодження. Під час застосування ракети Точка У в 1999 році в Грозному загинуло близька 140 людей. На той момент військове керівництво РФ запевняло, що мало на меті ураження будинку, де знаходились чеченські ватажки, але по факту ракети прилетіли в район центрального ринку. І так як, застосовувався саме варіант ракети Точки У з касетною бойовою частиною – загинуло багато мирних мешканців. Також, росіяни застосовували ракети Точка У під час військових дій в Грузії влітку 2008 року.
Під час війни в Сирії були зафіксовані непоодинокі випадки застосування ракетного комплексу Точку У з осколково-фугасною та касетною бойовою частиною. Вже після повномасштабного вторґнення РФ на територію України застосування тактичного комплексу з ракетами Точка У виконувалось з обох сторін. Адже, українські збройні сили теж мають на озброєнні такі ракети. З російської сторони ракетні комплекси були перекинуті в березні 2022 року на територію Білорусі. Також, широко застосовувались в обстрілах Донецької та Луганської областей. Але, зі сторони Українських Збройних Сил є випадки успішного збиття ворожих ракет подібного типу, навіть з переносних зенітно-ракетних комплексів Стінгер. Також, за допомогою ракети Точка У українські військові затопили російський десантний корабель Саратов.
Головний автор статей на сайті suprotyv.com. Сумлінно дотримується відповідності з офіційними джерелами інформації для компонування тексту.