Ракети Х-59 – дальність польоту, ціна та інші характеристики

Х-59 – це авіаційна ракета з середнім радіусом ураження, що працює за схемою повітря-поверхня. Вік ракети Х-59 вже понад 40 років, тобто її створення відбулося ще за радянських часів. За час експлуатації було проведено декілька модернізацій, основні зміни яких полягали в дальності стрільби та швидкості ракети Х-59.

х-59 ракети

Після повномасштабного російського вторгнення в Україну росіяни нечасто, але ж все використовують ракети Х-59 для завдання масованих ударів. З боку Збройних Сил України існують непоодинокі випадки успішного збиття засобами протиракетної оборони ракет Х-59. Тож, в чому особливість ракет Х-59, які створювались 40 років тому? Які технічні характеристики, швидкість польоту, ціна і бойове застосування ракет Х-59 розглянемо в наступній публікації

Загальні відомості

На озброєння радянської армії ракета Х-59(або «овод») потрапила в 1980 році. Тоді, для пуску ракет подібної конфігурації використовували літаки Су-24М. Але, поряд з тим, для пуску ракет х-59 застосовувались одномісні винищувачі СУ-17М, що згодом припинили існування. Тому, в подальшому, для запуску перших модифікацій ракет х-59 використовували бомбардувальники Су-24М. Історія створення ракети х-59 говорить, що спочатку винахідники намагались створити ракету з надзвуковою швидкістю, але надавши їй таких характеристик х-59 втрачала можливість розпізнавання цілі, так як система наведення не забезпечувала точність влучання при надзвуковій швидкості і ракета просто не встигала націлитись.х-59МК

На теперішній час, для пуску ракет х59мк2 застосовують більш сучасні винищувачі, такі як Су-30, Су-35, Су-57.Останні модернізації ракети х-59 передбачають збільшення радіусу ураження до 285 км проти 45 км в початкових версіях. Під час застосування класичних версій ракети х-59 потрібно було вважати на сприятливі погодні умови, адже система наведення ракети працювала з точністю ураження в 2-3 м лише за ясної, денної погоди.

Технічні характеристики

Ракета х-59 – виготовлялась з метою нанесення ракетних ударів по цілям, що знаходились на невеликих відстанях від місця запуску, окрім цього перед запуском необхідно було знати точні координати об’єкту. За час існування ракета х-59 була повністю модернізована, зміни відбулись в системі наведення, в характеристиках двигуна. Літак, що оснащується ракетою х-59 повинен мати в конструкції спеціальні контейнери, що за допомогою спеціальних антен приймають участь у наведенні ракети на ціль.

Літаки, що мають можливість запуску та перенесення ракети Х-59:

  • Су-34;
  • Су-30;
  • Су-35;
  • Су-37

Запуск ракет х-59 може виконуватись в двох варіантах:

  • автономному;
  • автономно-штурманському.

Автономний варіант передбачає занесення координат цілі в бортову систему заздалегідь. Після запуску ракети на протязі польоту виконується скидання стартового ракетного двигуна, що відкриває пошукову антену. Після цього зображення транслюється на екран в літаку, ракета виконує політ до об’єкту, а в момент потрапляння цілі в поле зору на моніторі з’являється зображення в вигляді хреста. Штурман накладає перехрестя на об’єкт і за допомогою натискання кнопки надає ракеті імпульсний наказ на атаку цілі.

х-59

Автономно-штурманський варіант запуску передбачає наявність певних орієнтирів на дільниці польоту ракети х-59. Найчастіше, це нерухомі орієнтири в вигляді річки, залізничного полотна, тощо. Такий метод буде результативним тільки під час денної ясної погоди.

Конструктивні характеристики ракети Х-59

✅ Вага 790 кг
⚡️ Вага бойової частини 148 кг
⭐️ Система управління інерційна теле-командна
✍️ Радіус ураження від 10 до 40 м
🏆 Точність 2-3 м
⏰ Швидкість 0,72 маха
✅ Висота польоту 15,50-1100 м
⚡️ Довжина 5,37 м
⭐️ Розмах крил 1,26 м
✍️ Двигун 2-ступеневий РДТТ

Модифікації

За 40 років з моменту створення радянської ракети Х-59 вийшло декілька видів різних модифікацій, тож розглянемо основні відмінності

Х-59 класична версія ракети, дальність стрільби 45 км, інерційна система керування; система наведення Тубус-2
Х-59Л розробка не завершена, наведення виконувалось за допомогою лазерного променю
Х-59Т в систему наведення класичної версій додано телевізійні можливості
Х-59М заміна двигуна на ТРДД, зміна системи наведення на Тубус -2, додавання радіочастотного виміру висоти, збільшення дальності стрільби до 115 км.
Х-59МК (Х-59А) ракета для знищення корабельних цілей, головка самонаведення радіолокаційна, висота польоту 15 м, при наближенні до цілі зниження до 4 м. Збільшення радіусу застосування до 285 км та збільшення ваги бойової частини до 320 кг.
Х-59МК2 зміна системи управління, політ на висоті до 300 м

ГСН ракети Х-59

Ціна ракети

Ціна на ракету Х-59 тримається в таємниці, але в офіційних джерелах є припущення, що вартість ракети х-59 значно менша за класичну крилату ракету.

схема ракети х-59

Офіційними країнами, що мають на озброєнні подібні ракети є: Росія, Венесуела, Індія, КНР, В’єтнам. Алжир замовив ракети в модифікації х-59мє загальною вартістю 6 мільйонів доларів США. На питання – скільки ракет Х-59 у Росії відповісти точно неможливо, через значний вік ракети вона потребує постійної дороговартісної процедури проходження технічного нагляду. В подальшому, стаття буде оновлюватись, тож можливо інформація щодо вартості останніх модифікацій ракет х-59 з’явиться в відкритому доступі.

Бойове застосування

Російською армією ракети х-59 застосовувались під час війни в Чечні. Однак, враховуючи складний рельєф місцевості, через горні перешкоди та не відповідну ясність погоди після двох невдалих використань від нищівних ударів ракетою х-59 росіянам довелось відмовитись. На теперішній час, РФ використовує ракети х-59 для завдання ракетних ударів по території України. Наприклад, в вересні 2022 року під час ракетного удару по території аеропорту в місті Кривий Ріг було повністю знищено злітну смугу. Однак, завдання результативних ракетних ударів х-59 не завжди росіянам вдавалось. Так, потрапляння ракети х-59 в зерносховище свідчить про недосконалість її системи наведення та непрофесійність учасників запуску.

З цього слід зазначити, що Збройні Сили України чудово збивають ракети х-59 за допомогою протиракетної зброї. Під час ракетних атак росіяни намагались використовувати більш дешеву зброю, в якості бомбових ударів. Але, такими діями вони ризикують втратити авіацію, адже бомбові удари передбачають вихід літаків РФ в зону ймовірного збиття. Тому, в хід йдуть радянські ракети х-22 та х-59, що вже досить застаріли для вирішення складних задач.

Натисніть, щоб оцінити нашу статтю!
[Загалом оцінок: 1 Середня: 5]

Супротив
Додати коментар