Богдана – це українська самохідна артилерійська установка з 155 мм калібром. Самохідні артилерійські системи 155 калібру стоять на озброєнні в багатьох державах військового альянсу НАТО. Тому, крокуючи в ногу з часом, українські військові винахідники перейшли до створення свого зразка подібної зброї і в 2015 році розпочали розробку САУ Богдана. Метою створення було вирішення питання насичення військового українського ринку якісними зразками далекобійних артилерійських систем, що здатні здійснювати ураження цілей уламково-фугасними снарядами на відстанях до 40 км, активно-реактивними снарядами на відстанях до 60 км.
Вже під час повномасштабного російського вторгнення на територію України САУ Богдана показала відмінний результат при звільненні острову Зміїний. Сумісно з корегувальником вогню, турецьким Bayraktar TB2, українська Богдана виконувала далекобійні прицільні постріли. В наступній статті спробуємо більш детально розглянути можливості та основні характеристики української самохідної артилерійської установки Богдана.
Загальні відомості про самохідну артилерійську установку Богдана
САУ Богдана в 2015 році була розроблена на Краматорському заводі важкого верстатобудування. Це атрилерійська самохідна гаубиця 155 мм на колісному шасі, в якості якого може бути використана вантажівка Краз-63221. За весь час, з моменту створення було багато суперечок, щодо можливостей встановлення вогневої частини Богдани на гусеничний хід, або ж на колісне шасі. І після низки випробувань, було прийнято рішення про розміщення САУ Богдана на колісному шасі автомобілю Краз – 63221.
Гаубиця Богдана стала першим зразком артилерійського озброєння на шасі вантажних автомобілів українського виробництва. Розробники намагалися створити якомога більшу кількість запчастин для САУ Богдана саме в Україні, чим значно перевершили очікування. Вже наприкінці осені 2019 року перший зразок САУ Богдана успішно пройшов випробування ходових частин і перші постріли.
На протязі 3 років САУ Богдана проходила низку модернізацій і доопрацювань. Так, на одному з останніх таких випробувань – на початку 2022 року було здійснено 450 пострілів, в тому числі на дальність близько 42 км. Винахідникам вдалося створити установку, що має здатність виконувати постріли різними видами далекобійних снарядів, в тому числі з поліпшеною аеродинамікою.
Технічні характеристики
САУ Богдана призначена для ведення бойових дій за допомогою артилерійської установки з калібром 155 мм та довжиною ствола 52 калібра.
Безпосередньо артилерійська частина установки Богдана виконана на шасі Краз-63221. Кабіна машини є спареною і броньованою. Особливістю української САУ Богдана є здатність проведення наведення за допомогою автоматизованої системи, що забезпечується контролерами Siemens SIPUS з Simatic HM. Система подачі боєприпасів автоматизована і виконується на 6 снарядів одночасно. Управління установкою може виконуватись як з передньої кабіни, так і з спеціально обладнаної кабіни в задній частині машини.
Краз-63221 обладнаний дизельним двигуном, який має потужність 420 кінських сил, при цьому втрата палива складає 37 л на 100 км, з запасом ходу на 1200 км із контрольної витрати. В комплект автомобілю входить централізована система підкачування шин, а також виконане оснащення лебідкою, системою RunFlat та пристроєм світломаскування. Кабіна броньована і передбачає перевезення екіпажу в кількості 5 осіб. В кабіні є кондиціонер, вентиляція, обдув та електрообігрів скла.
Заряд гармат САУ Богдана може бути різноманітним, але повинен відповідати вимогам НАТО в 155 мм. Наприклад, під час випробувань застосовувались чеські і турецькі снаряди.
Дальність стрільби гаубиці САУ Богдана складає до 42 км. Мінімальна відстань для здійснення пострілу складає 780 м.
Основні конструктивні характеристики САУ Богдана:
- вага установки складає 28 т;
- колісна формула (6х6);
- шасі Краз-63221;
- гармата калібру 155 мм; довжиною 52 калібри;
- кути підвищення +5 до +65°;
- зарядження одночасно 6 снарядів.
Гаубиці Богдана калібру 155 мм розвивають швидкість до 80 км/год, якщо дорожнє покриття в нормальному стані, при бездоріжжі швидкість знижується до 30 км/год. Така установка має запас ходу в 1200 км, дальність стрільби гармат Богдана досягає 42 км уламково-фугасними та 60 км активно-реактивними снарядами.
Системи колісно-самохідної артилерії Богдана забезпечують комфортні умови роботи екіпажу за рахунок наявності кондиціонеру та обігріву, також ретельніше зберігають його життя за допомогою броньованої кабіни керування та протимінного захисту ходової частини. САУ Богдана обладнана протикульовим броньованим захистом екіпажу, який розрахований на протидію кулям типу Б-32 з калібром 7, 62 мм на відстані до 30 м.
В САУ Богдана є можливість розміщення ящику з 20 додатковими боєприпасами.
В подальшому, вірогідно за все конструкція САУ Богдани буде не один раз модернізована через банкрутство підприємства виробника шасі. Розробникам необхідно буде замінити шасі на інший високопрохідний варіант.
Вартість
Остаточної інформації, щодо вартості української самохідної артилерійської установки Богдана в відкритому доступі не має. Враховуючи виготовлення лише дослідного зразку установки – маємо надію на більш точну інформацію в майбутньому, коли Україна почне масове виробництво САУ Богдана. Але, під час демонстрації САУ Богдана на параді на честь святкування Дня Незалежності, на неї було витрачено близько 140 млн гривень.
Стаття буде оновлюватись і в майбутньому, можливо, ціна на самохідну установку Богдана стане публічною.
Бойова ефективність
Здавалося, що зарано говорити про бойову ефективність української самохідної артилерійської установки Богдана. Після повномасштабного російського вторгнення на територію України в лютому 2022 року військовим командуванням було прийнято рішення про знищення САУ Богдани, щоб унеможливити перехід технологій виготовлення до супротивника. Але політику Сергію Пашинському вдалося евакуювати установку і успішно передати її українським військовим. Публічності ця новина набула не одразу, адже про зброю такого рангу говорити не могли. При цьому, після успіхів в звільнені території острову Зміїний САУ Богдану почали згадувати в офіційних джерелах. Вогонь вівся з острову, який територіально знаходився на відстані, що була б не під силу звичайному виду артилерії.
Тому, звільнений острів Зміїний завдячує і українській САУ Богдана в тому числі. 30 червня 2022 року головнокомандувач Збройних Сил України Валерій Залужний повідомив про ведення прицільного вогню по окупаційним силам на острові Зміїний. На рахунку української системи Богдана знешкодження ворожої радіолокаційної станції та зенітно-ракетного комплексу Панцир-С1. САУ Богдана продемонструвала високу далекобійність, точність і маневреність, адже ведення вогню відбувалось з острову на Дунаї.
Аналоги
Аналогом української самохідної артилерійської установки Богдана можна назвати французьку САУ Caesar. Це гаубиці одного типу, тож спробуємо розібратися в їх основних відмінностях. Українська САУ Богдана по вазі перевищує Caesar 6х6 на 10 т. Швидкість САУ Богдани на шасі Краз – 63221 при нормальному покритті дороги менша на 20 км/год. Але, щодо головних характеристиках українська та французька установки мають спільні риси. Так-дальність ураження цілей в них складає до 42 км, і захист військових, що виконують керівництво гаубиць здійснено за допомогою бронювання кабіни шасі. Спільною рисою української Богдани і французької Caesar є маневреність, що надає більше шансів уникнення ворожої відповіді.
Про САУ Богдана знову згадали в 2021 році, коли Міністерство оборони України розглядало можливість закупки чеських САУ Dana M2. Це установка, яка робить 5 пострілів за хвилину з максимальною дальністю 25 км, що майже вдвічі менша за український аналог. На підставі цього виробники продовжили роботу над вдосконаленням САУ Богдани і останні випробування завершили взимку цього року, за кілька днів до початку масованого наступу російських військ на територію України.
Підсумки
На військовому ринку великих держав вже давно мають місце вдосконалені зразки артилерії. Українська артилерійська система Богдана пройшла непростий шлях, що залежав від багатьох причин. Так, через брак відповідних снарядів випробування відкладалися і іноді скасовувались. Серійне виробництво налагоджено не було і на озброєння української армії САУ Богдана так і не встигла потрапити. Тому, нажаль українська САУ Богдана була виконана лише в одному екземплярі і робота над її випробуванням закінчилась напередодні введення військового стану.
На теперішній час вже не є таємницею, що повернення окупованого росіянами острову Зміїний Україні стало можливим завдяки, в тому числі, і українській САУ Богдана. Відмінні показники на полі бою стали найкращими випробуваннями для української зброї нового зразка, якої до 2022 року не було на озброєнні Збройних Сил України. За свою історію виробництво САУ Богдани налічувало проведення безлічі модернізацій, що призвело до отримання кращих результатів і зіграло одну з ключових ролей під час протидії ворожим російським силам.
Тому, недарма САУ Богдана називають зброєю перемоги і завдячуючи таким розробкам українська армія ще на один крок наблизилася до мети.
Головний автор статей на сайті suprotyv.com. Сумлінно дотримується відповідності з офіційними джерелами інформації для компонування тексту.