Системи протиповітряної оборони IRIS-T SLM – характеристики, для чого потрібні

ППО IRIS-T – це сучасна система протиповітряної оборони. Німецька компанія Diehl Defence займалась вдосконаленням системи протиповітряної оборони на протязі 7 років і вже в 2017 році представила новий зразок під назвою IRIS-T. Сучасні системи протиповітряної і протиракетної оборони є невід’ємною складовою сучасних армій світу. Насамперед – це забезпечення безпеки військових і цивільних об’єктів від ракетного ураження. Відповідність новим технологіям і сучасність в системах ППО це не просто необхідність, адже бути дієвим захистом в умовах постійного вдосконалення ракетних носіїв складно.

Вже під час повномасштабного російського вторгнення на територію України Німеччина пообіцяла надати новітні системи протиракетної і протиповітряної оборони IRIS-T для захисту нашого повітряного простору. В чому ж особливість ППО IRIS-T, який потенціал і основні технічні характеристики зброї такого типу спробуємо розібрати в наступній статті.

ППО IRIS-T

Загальні відомості

Система ППО IRIS-T включає в себе сучасний зенітно-ракетний комплекс протиповітряної та протиракетної оборони, який застосовується на середньому радіусі дії. Розробка ППО IRIS-T належить німецьким винахідникам, що працюють в компанії Diehl Defence. Застосування цієї системи забезпечує знищення різних видів летючих цілей: літаків, гелікоптерів, безпілотних літальних апаратів, балістичних ракет, крилатих ракет.

ЗРК IRIS-T SLM

Особливостями в конструктивному ключі цієї системи протиповітряної оборони IRIS-T SLM є можливість використання основних складників в декількох варіантах шасі. Це стало можливим завдяки повній відповідності комплектуючих системи за розмірами і габаритами стандартів ISO 20, тобто передислокація ППО IRIS-T може виконуватись багатьма засобами, в тому числі і літаками. Можливості ППО IRIS-T SLM включають в себе ураження цілей в радіусі 40 км, також дія системи розповсюджується на 360 градусів в незалежності від погодних умов.

Характеристики IRIS T

Система протиповітряної оборони IRIS-T призначена для знищення рухомих повітряних цілей в радіусі дії до 40 км.

ППО IRIS-T передбачає декілька різновидів, що поділяються на наступні типи:

 1. IRIS-T Surface-Launched Middle Range – система середнього радіусу ураження цілей;
 2. IRIS-T Surface-Launched Short Range – система малого радіусу ураження цілей. Можливостями цієї категорії ракет теж є збиття летючих цілей, але в радіусі до 25 км;
 3. IRIS-T SLX – система збільшеного радіусу ураження на теперішній час знаходиться в фазі активної розробки.

Система ППО IRIS-T обладнана ракетоносіями для ракет типу «земля-повітря». Шасі включають в себе 4 направляючих механізми або 8 контейнерів з ракетами для забезпечення вертикального запуску.

опис системи IRIS-T

Відмінність протиповітряної системи IRIS-T від аналогів – це можливості ракети IRIS-T – Infrared Imaging System Tail. Це, безумовно інноваційний винахід з особливими технічними характеристиками і ось в чому справа: такий зразок ракети оснащений інфрачервоною головкою самонаведення та керуючим вектором тяги. Завдяки цьому, ракета IRIS-T отримала таку маневреність, що з легкістю може витримувати перенавантаження до 60 G. Саме тому, можливостей оминути руйнівну силу цієї ракети у цілей майже не залишилось.

Літак або крилата ракета з перевантаженням в два рази нижчим, ніж у ракети IRIS-T з великою вірогідністю попадає у зону враження. Наприклад, літак не зможе здійснювати маневри при перевантаженні 9 G, тому що це не в силах витримати жоден пілот. В той же час, ракета IRIS-T не випромінює жодних хвиль, тому для літаків знаходиться в недосяжній площині, аж поки не уразить ціль. IRIS-T обладнана «розумною» системою самонаведення, що запам’ятовує ціль і навіть при застосуванні теплових пасток – запобігти ураженню не вдасться.

Основні характеристики IRIS-T SLM

 • вага ракети складає 89 т;
 • довжина 3 м;
 • бойова частина 11,4 кг
 • двигун твердопаливний;
 • тип бойової частини : осколково-фугасна
 • дальність ураження до 40 км;
 • максимальне досягнення по висоті 5 км.

IRIS-T SLM

Варіанти колісних шасі:

 • колісна формула (MAN 6х6);
 • гусеничне шасі ( BvS10 на двох секціях).

Ціна

Вартість протиракетної системи IRIS-T SLM складає 140 мільйонів євро. Ціна однієї ракети до системи протиповітряної оборони IRIS-T складає близько 430 тисяч доларів за одиницю. В можливості системи входить захист площини в обсязі 196 000 км2 або лінії довжиною в 175 км. При цьому система здатна на ураження 24 цілей.

ЗРК IRIS-T SLM

Ефективність

Здавалося, що зарано говорити про бойову ефективність системи протиракетної оборони IRIS-T SLM. Після повномасштабного російського вторгнення на територію України в лютому 2022 року керівництво Німеччини пообіцяло надати Збройним Силам України чотири ППО IRIS-T SLM. Вже в жовтні цього року військове керівництво України відзвітувало про успішну роботу системи IRIS-T SLM.

Під час масованих ракетних обстрілів, зі слів військового керівництва України, система протиповітряної оборони IRIS-T SLM відмінно відпрацювала. Такий  захист дієвий навіть від ракет такого типу, як Х-22, Х-101, що відрізняються низьким польотом і є небезпечними та непомітними для радарів української протиповітряної системи оборони. Завдячуючи одночасному знищенню декількох цілей, а це може бути близько 24 одиниць – бойова ефективність подібних систем захисту, як IRIS-T SLM значно зростає. На рахунку цієї системи IRIS-T SLM вже є не одне врятоване життя в Україні, а з надходженням обіцяної кількості від німецького уряду – протиповітряна оборона нашої країни вийде на вищий рівень.

Натисніть, щоб оцінити нашу статтю!
[Загалом оцінок: 2 Середня: 5]

Супротив
Додати коментар