ППО NASAMS – це система протиповітряної та протиракетної оборони, що належить до розробки норвезьких винахідників. Протиповітряні системи NASAMS уявляють собою застосування старих комплектуючих, що за роки використання довели свою досконалість і нових, інноваційних складових системи. Все це разом забезпечує досконалу роботу комплексу, збільшує можливості і робить систему ППО NASAMS однією з найкращих в світі.
В умовах війни в Україні застосування подібних систем оборони цивільних та інфраструктурних об’єктів забезпечить досконалий захист. Про надання Збройним Силам України протиповітряної оборони NASAMS йдуть впевнені перемовини, тож після надходження цих комплексів і застосування їх за призначенням в нашій державі – стаття буде оновлюватись і інформація тільки збільшиться.
Загальні відомості
Комплекс протиповітряної та протиракетної оборони ППО NASAMS уявляє собою зенітно-ракетний комплекс, що бере свій початок з 1998 року. За ці роки система неодноразово модернізувалась і набула, на теперішній час найефективніших якостей. ППО NASAMS створювалось на заміну зенітно-ракетного комплексу «Improved Hawk». Вже після проведення перших випробувань система ППО NASAMS довела свою ефективність, навіть в знищенні крилатих ракет. Метою створення протиракетної оборони засобами системи ППО NASAMS був захист від ураження балістичними ракетами, безпілотними літальними апаратами, літаками і гелікоптерами. ППО NASAMS здатна визначати одночасно близько шістдесяти цілей з можливістю запуску по них 3 керованих ракет.
Однією з особливостей системи протиповітряної оборони ППО NASAMS є можливість встановлення пускових установок на відстані до 25 км від пульту керування. Також, однією з переваг ППО NASAMS є особливі конструктивні характеристики ракети компанії Raytheon, що виконує захоплення та знешкодження цілі шляхом застосування радіо-локаційної системи AN/TPQ-36. Тож в чому основні переваги комплексу ППО NASAMS, які основні характеристики та вартість спробуємо детальніше розглянути в наступній статті.
Модифікації NASAMS
Система протиповітряної та протиракетної оборони NASAMS призначена для знищення рухомих повітряних цілей в радіусі дії до від 2,5 до 40 км, в діапазоні висоти польоту від 30 до 1600 м.
Розглянемо найпопулярніші модифікації:
- ППО NASAMS II – пускові установки встановлені на шасі Bv-6, також цей комплекс отримав більш сучасне програмне забезпечення, що дає змогу бути використаним в різних сумісних системах управління;
- Slamraam – цю модель було створено для забезпечення потреб американської морської піхоти. Відмінністю такого зразка є ракета AIM-120C Проект було закрито в 2011 році. Розглядалась можливість застосування цих модифікацій при виникненні надзвичайних ситуацій.
- Slamraam EX – покращена модернізація комплексу за рахунок можливості застосування двох ракет малої або середньої дальності відповідно. В цій модифікації у ракет збільшений радіус застосування.
Характеристики ППО Nasams
- вага однієї ракети складає 150,7 кг;
- вага бойової частини ракети 22 кг;
- довжина ракети – 3,6 м;
- діаметр ракети – 178 мм;
- засіб переміщення – колісне шасі;
- одночасне виявлення до 60 цілей;
- максимальна кількість ракет в один запуск батареї – 72;
- швидкість ракети 1020 м/с;
- швидкість цілі до 1000 м/с;
- радіус ураження літаків, гелікоптерів, крилатих ракет від 2,5 до 40 км;
- висота ураження літаків, гелікоптерів, крилатих ракет від 30 м до 16 км.
Час, необхідний для згортання або розгортання комплексу складає близько 3 хв.
Розглянемо трохи докладніше відмінність ракет, що застосовуються в ППО NASAMS. Шлях до досконалості зенітно-ракетного комплексу ППО NASAMS був тривалий. Виробники і розробники ракетних складових змінювались і зупинились на компанії Raytheon. Їх ракети AMRAAM своєю конструкцією відносяться до керованих ракет з застосуванням хрестоподібних керуючих елементів і крила. Від пуску до моменту знешкодження цілі ракета здійснює ураження за двома шляхами – спочатку йде в автономному режимі і виконує команди від центру управляння, потім за допомогою радіолокаційної системи входить в режим самонаведення і виконує захоплення об’єкту на відстанях до 20 км. Система знешкодження цілі полягає в осколково – фугасному ураженні.
Ціна
Остаточної інформації, щодо систем протиповітряної та протиракетної оборони NASAMS та її комплектуючих в відкритому доступі не має. Однак є інформація, що вартість системи ППО NASAMS в унітарній складовій коштує 50 мільйонів доларів США. Також є інформація про контракт між компанією Kongsberg, Raytheon та Угорщиною, що вирішила наприкінці 2020 року замовити виготовлення систем ППО NASAMS для заміни застарілих радянських систем протиповітряної оборони. Сума контракту склала близько 1 млрд. доларів США.
Стаття буде оновлюватись. В майбутньому, можливо, ціна на ППО NASAMS стане публічною.
Ефективність
Ефективність від використання систем протиповітряної оборони ППО NASAMS за роки існування комплексу багато. Адже завдяки інноваційному виявленню летючих цілей за допомогою радіолокаційної радарної станції в кількості близькій до 60 одиниць – система комплексів ППО NASAMS не має аналогів в світі. Цікавим фактом, що говорить про безумовну ефективність комплексу ППО NASAMS стало те, що під час інаугурації президента США в 2005 році системи застосовувались для оборони повітряного простору Білого дому. Цю систему називають «захистом президентів» саме через застосування в США.
Красномовним прикладом ефективності ППО NASAMS можна вважати і те, що системи входять до озброєння найпотужніших армій світу, таких як Сполучені Штати Америки, Норвегії, Нідерландів, Австралії. Загальна кількість операторів комплексів ППО NASAMS складає 12 держав.
Заключення
Починаючи від початку повномасштабного вторгнення Росії на територію України керівництво оборони нашої держави на всіх можливих дипломатичних рівнях проводило роботу про необхідність отримання комплексів ППО NASAMS. І вже на початку листопада 2022 року ми можемо впевнено стверджувати, що ці системи будуть стояти на обороні повітряного простору України. Звісно, про їх ефективність в Україні говорити зарано, але це нова, потужна система протиракетного і протиповітряного захисту, що так необхідна нам для збереження військових, цивільних об’єктів.
https://youtu.be/xs9IVdS2vQ0
Головний автор статей на сайті suprotyv.com. Сумлінно дотримується відповідності з офіційними джерелами інформації для компонування тексту.