Зенітно-ракетний комплекс С-300 – характеристики ППО, як працює, ціна

ППО С-300 – це система протиповітряної оборони, розроблена в радянські часи. Військове керівництво Радянського Союзу в середині 60-х та напочатку 70 – х років ініціювали розроблення системи протиповітряної і протиракетної оборони, що здатна була мобільно переміщуватись. Швидкий темп розвитку ракетної галузі в світі спонукав Радянський Союз до винаходу сучасної, на той час системи, що планувалось встановити на захисті Москви. На теперішній час система ППО С-300 це безліч різноманітних модифікацій, які оснащені ракетами різних типів, радарами. Основний принцип роботи ППО С-300 полягає в здатності злагоджено працювати в межах однієї модифікації при застосуванні різних типів складових.

Ракетні комплекси ППО С-300

На теперішній час в період повномасштабного російського вторгнення на територію України уряд Словаччини пообіцяв передати експортні зразки системи протиракетної і протиповітряної оборони С-300 ПМУ. В чому ж особливість ППО С-300, яка ефективність такої системи, її основні характеристики та модифікації розберемо в цій статті.

Загальні відомості

Система С-300 уявляє собою зенітно-ракетний комплекс протиповітряної та протиракетної оборони радянського зразка, що в 1979 році була прийнята на озброєння. Розробка ППО С-300 виконувалась з 1975 по 1978 роки, а безліч модернізацій ця система проходила до 1997 року. Метою створення засобів протиповітряної оборони системи С-300 був захист окремих категорій стратегічно важливих об’єктів радянської системи від ураження балістичними ракетами, літаками і гелікоптерами. Вперше було створено систему, що здатна виконувати супровід одночасно шести цілей з можливістю запуску по них 12 ракет. Мова йде про модифікацію ППО С-300 П, що стала повністю автоматизованою системою, а саме від початку виявлення цілі до виконання наведення ракети для збиття.

система ППО С-300

Однією з особливостей системи протиповітряної оборони С-300 була її мобільність, яка забезпечувала швидке згортання системи і унеможливлювала її виявлення ворогом, як це було з аналогом ППО С-125, коли час на підготовку до переміщення складав одну годину двадцять п’ять хвилин. ППО С-300, в залежності від модифікацій знешкоджує цілі в радіусі від 5 до 150 км в незалежності від погодних умов. Якщо з систем протиракетної оборони С-300 створити угрупування – це забезпечить стабільну лінію протиповітряної оборони об’єкту.

Характеристики С-300

Система протиповітряної оборони С-300 призначена для знищення рухомих повітряних цілей в радіусі дії до від 5 до 150 км, в незалежності від погодних умов, збиття може здійснюватися в діапазоні висоти польоту від 10 до 27 км.

Існує безліч модифікацій ППО С-300, розглянемо основні зразки:

  1. ППО С 300 П – система застосовується для захисту міст, об’єктів збільшеної площі;
  2. ППО С 300 В – система для захисту військових об’єктів;
  3. ППО С 300 Ф – система для захисту військового флоту.

Основні конструктивні характеристики ППО С-300 розглянемо на прикладі 2 модифікацій ППО С-300 ПМУ та ППО С-300 ВМ.

С-300 протиповітряна оборона

Основні характеристики ППО С-300 ПМУ

  • вага однієї ракети складає 1600 т;
  • вага бойової частини ракети 150 кг;
  • проміжок часу між запуском ракет становить 3-5 с;
  • мобільність всієї системи, час на повне згортання становить 5 хвилин;
  • засіб переміщення – колісне шасі;
  • одночасне захоплення 6 цілей;
  • кількість одного залпу 12 ракет;
  • швидкість ракети 2000 м/с;
  • швидкість цілі 1300 м/с;
  • радіус ураження літаків, гелікоптерів від 5 до 90 км;
  • радіус ураження ракетних цілей до 35 км;
  • висота ураження літаків, гелікоптерів від 0,025 до 27 км.

Основні характеристики ППО С-300 ВМ

  • проміжок часу між запусками ракет становить 1,5 с;
  • мобільність системи, час на згортання становить 5 хвилин;
  • засіб переміщення – гусеничне шасі;
  • одночасне захоплення 24 цілей;
  • кількість одного залпу від 48 до 96 ракет;
  • швидкість ракети 2600 м/с;
  • швидкість цілі 4500 м/с;
  • радіус ураження літаків, гелікоптерів до 250 км;
  • радіус ураження ракетних цілей до 40 км;
  • висота ураження літаків, гелікоптерів від 0,025 до 30 км;
  • висота ураження ракетних цілей від 1 до 30 км.

Здебільшого під час маскування місця знаходження систем С-300 використовують надувні макети, що мають обладнання для імітації інфрачервоного випромінювання.

ППО С-300

Ціна

Остаточної інформації, щодо ціни на системи протиракетної оборони С-300 та її комплектуючих в відкритому доступі не має. Є дані про контракт між РФ та Китаєм на постачання 8 дивізіонів С-300ПМУ-1 загальною вартістю 400 мільйонів доларів. Цей контракт включав в себе 32 пускові установки та 196 ракет.

Стаття буде оновлюватись і в майбутньому, можливо ціна на ППО С-300 стане публічною.

Ефективність

Ефективність від використання систем протиповітряної оборони С-300 за роки існування комплексу багато. Є дані про передачу Росією комплексів моделі С-300ВМ для забезпечення оборони в Сирії наприкінці 2016 року. Це стало першим відкритим застосуванням системи С-300 на території інших держав. Також, наприкінці 2020 року засобами, отриманими за допомогою безпілотної розвідки військових Азербайджану, було зафіксовано систему протиповітряної оборони С-300 на території невизнаної республіки Нагірного Карабаху.

зрк с-300

На території України росіяни почали застосовувати системи ППО не тільки як протиракетну оборону, але як зброю. Обстріли ведуться ракетами призначеними для збиття летючих цілей, але використання таким чином ППО С-300 не радили навіть розробники цієї системи. Адже вартість ракети є великою, спрямувати її точно в ціль, використовуючи режим «земля-земля» неможливо, адже керувати ракетою можна лише на запуску, подальше коригування не виконується і ракети летять наосліп. Але для російської армії обстріли цивільних об’єктів є нормою, тому вони особливо не переймаються некерованістю такого типу озброєння. Експерти стверджують, що російська армія долучилася до таких дій через брак комплектуючих для високоточної зброї. Ефективність систем С-300 наразі залишається на доволі високому рівні, але, враховуючи запровадження санкцій проти, в тому числі і військового виробництва РФ, проводити вдалі модернізації протиракетних систем С-300 росіянам вже не вдасться.

Натисніть, щоб оцінити нашу статтю!
[Загалом оцінок: 0 Середня: 0]

Супротив
Додати коментар