Антидронові рушниці: принцип дії, як виглядають, ціна та приклади використання

Антидронова рушниця застосовується для знешкодження ворожих БПЛА, що на теперішній час в Україні стало принциповим аспектом і ми вже можемо говорити про новий вид зброї, який отримав цю назву. Сучасне ведення військових дій значно відрізняється від тих часів, коли перемогу на полі бою можливо було отримати лише завдяки важкій артилерії. Точність ведення вогневих уражень, проведення розвідувальних операцій, завдання ударів зараз стало можливим завдяки використанню безпілотних літальних апаратів. Нажаль, війна в України довела, що дрони мають значний вплив на ведення бойових операцій і зі сторони ворога безпілотники можуть нанести значних втрат.

Залужний з антидроновою рушницею

Антидронова рушниця – це принципово новий підхід винахідників, які критично вивчають військовий ринок і намагаються поділити зброю на декілька типів цінової політики, щоб під час знешкодження дешевої техніки не витрачати більш дорогі засоби протидії. За яким принципом працює антидронова рушниця, які її основні характеристики, вартість і ефективність розберемо в наступній статті.

Що таке антидронова рушниця

Антидронова рушниця в змозі вивести з ладу ворожий безпілотний літальний апарат і паралізуючи його дію звести до нуля виконання ним бойового завдання. Враховуючи значну кількість дронів в багатьох арміях світу та неможливість ведення точних вогневих уражень без застосування розвідувального апарату – винахідники багатьох країн почали працювати над протидією подібного виду озброєння. Збиття безпілотників дорого вартісною ракетою, або попадання зі снайперської гвинтівки в безпілотник, який почав входити в візуальну зону видимості не завжди призводили до 100 % знешкодження. Тому розроблення засобу протидії було успішно виконано і вже незабаром антидронова рушниця з’явилась на озброєнні у потужних арміях світу.

як виглядає антидронова рушниця

Найчастіше, після ураження БПЛА антидроновою рушницею, в 97 % він виходить з ладу. В характеристиках багатьох дронів вказано, що під час втрати зв’язку з оператором або системою управління безпілотник має можливість повернутися на місце запуску, але застосування антидронової рушниці довело, що в більшості випадків після ураження БПЛА немає шансів повернення на свою пускову точку. В залежності від погодних умов дрон починає зниження вертикально вниз, якщо ж є пориви вітру – він просто розбивається. Які ж основні функції протидії дронам і чому отримання такого озброєння є визначним для української армії розберемося далі.

Принцип роботи

Основними завданнями антидронової рушниці є забезпечення втрати зв’язку між безпілотним літальним апаратом та оператором, або системою управління. Під час виконання польоту зв’язок між літальним апаратом та пультом керування здійснюється шляхом передачі від оператора певних команд, а від дрону відповідно -відео, -фото інформації. Антидронова рушниця має налаштування в тому ж діапазоні, що і зв’язок між безпілотником і пультом керування, але потужність хвилі у антидронової рушниці значно вища і за рахунок цього виконується приглушення каналу зв’язку, після чого оператор пульту керування втрачає зв’язок з БПЛА, а дрон відповідно втрачає можливість сприйняття будь яких команд. Все це призводить до втрати ворогом джерела інформації, а здебільшого і втрати самого дрону, як зазначалось вище в 97 % випадків дрон вертикально летить вниз, або ж при наявності вітру розбивається.

антидроновий комплекс ЕDМ4S

Принцип роботи антидронової рушниці досить простий, не потребує окремого навчання і виконує свої функції в лічені секунди. Більше не потрібно вистежувати ворожі БПЛА за допомогою радарів, або намагатися збити їх, коли вони вже входять в видимість зору і найчастіше встигають виконати свої функції.

Відомі моделі

Насправді в світі не так багато різновидів антидронових рушниць, але українські винахідники теж можуть похизуватись вітчизняними розробками, які за результатами міжнародних випробувань значно перевершили своїх попередників. Українська антидронова рушниця має назву KVSG-6 і на ринку її представляє компанія Kvertus. Це компанія, що займається розробкою антидронових рушниць з 2017 року і приймала успішну участь на виставці Зброя та безпека. Під час виставки українська KVSG-6 здійснила фурор і значно обійшла найкращі світові зразки в цьому напрямі.

антидронова рушниця KVSG-6

Основні характеристики української антидронової рушниці KVSG-6:

 • габаритні розміри 930х280х70 мм;
 • радіаторна система охолодження;
 • вихідна потужність в 80 Вт;
 • час роботи в автономному режимі – 25 – 30 хвилин;
 • вага 6 кг.

Відомі литовські рушниці EDM4S, що належать компанії NT-Servise раніше застосовувались в прикордонних підрозділах для виконання роботи в умовах збереження цілісності в міждержавному просторі, однак після початку повномасштабного російського вторгнення на територію України литовськими волонтерами було надано українській армії 110 одиниць.

Принцип дії всіх антидронових рушниць однаковий, тому детально зупинятися на кожній моделі сенсу немає.

Ціна

Після лютого 2022 року внаслідок повномасштабного російського вторгнення на територію України 35 підрозділам Збройних Сил України литовськими волонтерами було надано 110 одиниць антидронових рушниць EDM4S. За даними, що місять відкриті джерела вартість антидронових рушниць становила півтора мільйона євро, тобто ціна однієї рушниці складає приблизно 14 тисяч євро.

EDM4S рушниця проти дронів

Щодо українського аналогу антидронової рушниці, то перед початком 2022 року вартість одного зразка KVSG-6 компанії Kvertus становила 15 тисяч доларів США, на теперішній час ціну виробником було знижено до 12 тисяч доларів.

Ефективність

На теперішній час в Європі є лише одне місце, де є можливість перевірити бойову ефективність зброї, і нажаль, це Україна. Як зазначалось вище, країни Балтії внесли значний вклад в забезпечення українських військових засобами боротьби з ворожими безпілотними літальними апаратами. Але українська антидронова рушниця KVSG-6 компанії Kvertus найкраще зарекомендувала себе на полі бою і навіть перевершила очікування розробників. За відкритими джерелами стало відомо про успішне знешкодження російського БПЛА Орлан-10 за допомогою KVSG-6. Винахідники не розраховували на можливість свого винаходу в знешкодженні ворожих БПЛА типу «крило», але українські військові під час застосування рушниці довели і таку її можливість.

комплекс проти БПЛА в дії

Зброя, точніше антизброя такого типу тільки лише починає набирати оберти, військові вже давно перевели ведення бойових дій в іншу площину і ходить багато стверджувань, що на теперішній час активні дії проходять і в розрізі «війни дронів». Тож, можливо згодом інформації про антидронові рушниці в відкритому доступі буде значно більше і ми оновимо статтю.

Підсумки

Вже не один раз зазначалось, що російсько-українську війну називають війною артилерії та дронів. Волонтерський рух на постійній основі забезпечує військових найкращими зразками сучасної техніки, в тому числі і антидроновими рушницями. На озброєнні Збройних Сил України вже не одна сотня таких рушниць, але для забезпечення всіх підрозділів в повному обсязі потрібно ще багато одиниць, тому замовлення є, а отже ця галузь набуває стрімкого розвитку. Наразі виготовлення антидронових рушниць в Україні виконується за рахунок волонтерських організацій, а рівень ефективності зброї такого типу займає одну з достойних позицій на рівні винахідників всього світу.

Натисніть, щоб оцінити нашу статтю!
[Загалом оцінок: 15 Середня: 4.1]

Супротив
Додати коментар

 1. Kent

  Прочитав статтю. Де море й як воно працює так й не відомо. ще, статистака не та, яка статистика. Що вам сказати, гарні малюнки.
  Нічого особистого, може так й треба.
  Щасти!

  Відповіcти