Гаубиця Zuzana-2 – технічні характеристики та бойова ефективність САУ 155 мм

Zuzana-2 – уявляє собою самохідну артилерійську установку , що відноситься до стандартів армії НАТО та має 155 мм калібр. В можливості САУ Zuzana-2 входить ураження ворожої цілі на далеких відстанях з високою точністю попадання, а похибка може складати лише 1-2 м. Це новий вид озброєння європейської армії, що вмістив в себе виправлення помилок попередніх поколінь самохідних артилерійських установок. САУ Zuzana-2 має високу дальність стрільби, а модернізований корпус дозволяє проводити маневрені операції до та після виконання бойових завдань.

Гаубиці Zuzana-2

Колісне шасі забезпечує мобільність такого виду озброєння, а броньована кабіна надійно захищає військових від уламків снарядів та куль. Також у версії САУ Zuzana-2 значно покращені корисні характеристики кабіни, окрім посиленого броньованого захисту машина обладнання системою кондиціювання та новим протипожарним захистом. Гаубиця Zuzana-2 застосовується з метою знищення ворожої артилерійської батареї. Артилерійські установки словацького виробництва є одним з найпопулярніших САУ 155 мм калібру, установки Zuzana-2 стоять на озброєнні армій значної частини держав Європи.

В цій статті розберемо основні плюси від застосування самохідної артилерійської установки Zuzana-2, дальність стрільби та інші технічні характеристики.

Загальні відомості про гаубиці Zuzana

Zuzana-2 одна з найвідоміших установок для ведення артилерійського дальнобійного вогню серед озброєння країн НАТО. Історія створення починається ще з 1970 року, коли була розроблена чеська самохідна артилерійська установка Dana. Саме ця САУ лежить в основі створення в Словаччині гаубиці Zuzana. За багато років було проведено низку випробувань, щодо поліпшення функцій САУ в Словаччині. В 2008 році Zuzana-2 була виставлена для огляду.Zuzana-2 САУ

За основу було взято чеський варіант Dana і доведено його до натівських стандартів того часу. Тобто це 155 мм САУ на колісному шасі Tatra T815 8х8. Самохідна артилерійська установка Zuzana-2 створена в інноваційному ключі і здатна знищувати наступальний потенціал ворога на відстані близько 40 км. За хвилину ця гаубиця може здійснити до 5 пострілів, що визначатимуться своєю точністю в ураження ворожої цілі. САУ Zuzana-2 вже за 3 хвилини здатна здійснити 13 пострілів. Все це стало можливим завдяки автоматичному зарядженню установки. Але це не всі її переваги. САУ Zuzana-2 може виконувати постріли, які будуть відрізнятись по траєкторії польоту, але ураження цілі пройде одночасно.

Завдячуючи своїй попередниці, лідеру військового ринку САУ DANA словакам вдалося створити унікальний і інноваційний вид озброєння, що ставав на ланку вище таких монстрів, як САУ Caesar французьких виробників та САУ 2С5М Гіацинт російської армії радянського часу.

Технічні характеристики

САУ Zuzana-2 була створена для ведення бойових дій за допомогою артилерійської установки з калібром 155 мм та довжиною 52 калібра. Дальність стрільби гаубиці Zuzana-2 складає до 41,5 км, точність ураження цілей досягається за рахунок точної автоматизованої системи управління вогнем, що досягається завдяки прив’язці до спеціальних цифрових карт. Карти формуються на підставі супутникових та інерційних систем вистежування даних.

Монтаж САУ Zuzana-2 виконано на колісному шасі Tatra T815 8х8, що забезпечує проходження установки в складних погодних умовах і долання перешкод таких, як стіна висотою 0,6 м, рів до 2 м, брод до 1,4 м. Окрім того в модернізацію моделі САУ Zuzana-2 було додано посилене броньоване оснащення кабіни водія. Також корпус має змогу обертатись на 360º. Конструкторами розроблено додаткове озброєння кулеметом 7,62 мм або 12,7 мм з метою посиленої оборони екіпажу гаубиці.

Характеристики 8х8:

Вага28,45 т
Висота3,52 м
Довжина14,2 м

САУ Zuzana-2 оснащені гарматами калібру 155 мм з довжиною 52 калібри .

Гаубиці Zuzana-2 калібру 155 мм розвивають швидкість до 80 км/год, якщо дорожнє покриття в нормальному стані. Така установка має запас ходу в 600 км, дальність стрільби гармат Zuzana-2 досягає від 5 по мінімуму та 41,5 км по максимуму. САУ Zuzana-2 включає в себе боєкомплект для виконання 40 пострілів. Похибка в ураженні цілі сягає від 1 до 2 метрів.

характеристики Гаубиці Zuzana-2
Дані від видання АРМІЯ INFORM.

Вартість

Відкриті джерела надають інформацію про вартість самохідної артилерійської установки Zuzana-2 посилаючись контракт на купівлю міністерством оборони Словаччини 25 гаубиць в 2018 році. На той час сума контракту була в межах 206 мільйонів доларів США або 149 мільйонів євро.З цієї інформації отримуємо відповідь, що ціна САУ Zuzana-2 становила близько 8 250 000 доларів США або 5 960 000 євро.

Оцінки експертів

За різними оцінками експерти надають перевагу САУ з броньованими баштами, і в модернізованій версій установки Zuzana-2 було встановлено додаткове бронювання кабіни. Швидкострільність САУ Zuzana-2 без заперечення створені на високому рівні і працюють за наступною схемою:

  • перші 5 пострілів в автоматичному режимі відбуваються за хвилину;
  • далі тринадцять за перші три хвилини в автоматичному режимі;
  • в ручному режимі виконується два постріли за хвилину.

На відміну від аналогів САУ Zuzana-2 оснащена автоматичною системою зарядження гармат. Також в можливості установки входить широке застосування автоматизації процесів наведення. Точність виконання пострілів досягається ще завдяки оберту на 360º корпусу. Однією з інноваційних функцій, що розробили винахідники САУ Zuzana-2 є обладнання системою виконання пострілів в режимі MRSI. Завдяки цій системі з’явилась можливість виконання пострілів одночасно різними траєкторіями, але ураження цілі виконується в один момент.

САУ Zuzana-2

Завдячуючи броньованому захисту кабіни, в екіпажу збільшується час на зміну локації з метою уникнення ураження від пострілів ворога у відповідь. Також, конструкцією передбачено встановлення над ствольною частиною установки радіолокаційного вимірювача, який вираховує швидкість снаряду на початку вильоту. Приціл виконується за допомогою тепловізора, лазерного далекоміру, всі ці функції одна за одною доповнюють можливості САУ Zuzana-2 і роблять її одним з найкращих видів озброєння артилерійських підрозділів найпотужніших армій Європи.

Аналоги

Аналогами словацької самохідної артилерійської установки Zuzana-2 на ринку військової техніки стала французька гаубиця Caesar . Це САУ, яке теж має калібр стандартів НАТО 155 мм. Французька версія Caesar – це встановлення гаубиці на шасі Renault Shepra, тоді як словацька САУ Zuzana 2 закріплена на колісному шасі Tatra T815 8х8. Моделі Zuzana 2 є більш класичним варіантом артилерійських установок в частині броньованого захисту башти, тоді як у Caesar такий захист лише в проекті. Екіпажу французької версії гаубиці 155 мм калібру доводиться виходити з кабіни для зарядки та ведення основної частини роботи, тому що в конструкції таких САУ передбачено ручне або напівавтоматичне зарядження.

Експерти стверджують, що проведення автоматичної зарядки в САУ Zuzana 2 є процесом, який в кінцевому варіанті погано впливає на строк експлуатації установки та значно його зменшує. Але броньована башта у Zuzana 2 створювалась саме для того, щоб у екіпажа була можливість уникнути вогневого ураження у відповідь. Однією з кількох відмінностей САУ Zuzana 2 від аналога є точність виконання пострілу і вона сягає в 1-2 м відхилення від цілі. І це є безумовним плюсом у САУ Zuzana 2 на відмінність від аналога Caesar.

Бойове застосування

Основними операторами в застосуванні САУ Zuzana 2 в світі є Словаччина, яка має на своєму озброєнні 8 одиниць гаубиці, які закупили на заміну застарілих версій Zuzana. Другою країною оператором є Кіпр, який має 12 одиниць САУ Zuzana. На теперішній час похизуватися наявністю на озброєнні самохідних артилерійських установок Zuzana 2 може і Україна. Навесні 2022 року після масштабного вторгнення Росії на територію нашої держави Словаччина отримала замовлення на постачання до України 8 САУ Zuzana 2 . За відкритими джерелами інформації відомо, що вже в серпні Збройні Сили України отримали чотири зразка гаубиць Zuzana 2. Вже зараз сучасні гаубиці Zuzana 2 виконують свої завдання в бойовому ключі на території України.

Зброя НАТО САУ Zuzana 2

В жовтні 2022 року Данія, Норвегія та Німеччина заявили про готовність оплатити виготовлення 16 САУ Zuzana 2 для потреб української армії.

Підсумки

В підсумках слід зазначити, що самохідна артилерійська установка Zuzana 2 є відмінним зразком озброєння 155 мм калібру. Захищеність екіпажу, зменшення його кількості до трьох осіб, проведення автоматичного зарядження установки, виконання дальнострільних вогневих уражень, що сягають близько 42 км – все це переваги використання такого виду озброєння на полі бою. Під час проведення артилерійських дуелей разом з використанням інформації, що може бути отримана від сучасних безпілотних літальних апаратів САУ Zuzana 2 може виконувати надскладні задачі. Враховуючи наявність такого озброєння в ЗСУ, участь в таких дуелях мають для України позитивні результати, адже в ворожій російській армії таке озброєння не використовується, а їх САУ 2С5М Гіацинт уявляє з себе гармату 152 калібру радянського зразка, що має дальність стрільби на 10 км менше за САУ Zuzana 2.

Наразі деталі повноцінного використання українськими військовими САУ Zuzana 2 невідомі, але стаття ще буде оновлюватись, тож чекаємо на позитивні зміни в цьому напрямку.

https://youtu.be/S3okQLyAIIE

Натисніть, щоб оцінити нашу статтю!
[Загалом оцінок: 1 Середня: 5]

Супротив
Додати коментар