Гаубиця CAESAR: дальність стрільби, ціна та всі інші характеристики САУ

«Caesar» – це французька самохідна артилерійська установка з 155 мм калібром. За допомогою САУ Caesar ураження противника може відбуватись з високою точністю попадання на відстані 20 км. Конструкція виконана з використанням колісного шасі, яке додає мобільності і маневреності такому виду озброєння.

Гаубиця «Caesar» в змозі знищити ворожу артилерійську батарею, живу силу противника. САУ такого типу здатна забезпечити проходження артилерії в замінованих місцевостях. Французькі гаубиці стоять на озброєнні в значної частини держав Європи.

Гаубиця CAESAR

Загальні відомості про гаубиці «Caesar»

«Caesar» – це абревіатура вислову, що в перекладі з французької означає: «Вантажна машина, що має на оснащенні артилерійську установку». Тобто це 155 мм САУ «Caesar» на колісному шасі, в якості якого може бути використана вантажівка Renault. Самохідна артилерійська установка Цезар створена в інноваційному ключі і здатна знищувати наступальний потенціал ворога на відстані 20 км. За хвилину ця гаубиця може здійснити до 5 пострілів, що визначатимуться своєю точністю в ураження ворожої цілі.

Гаубиця «Caesar» стала однією з перших зразків артилерійського озброєння на шасі вантажних автомобілів і випередила лідера військового ринку DANA, що на протязі десятиліть займала нішу «унікальності» в військовому озброєнні країн Європи. САУ «Caesar» розроблена з урахуванням вимог до озброєння НАТО, так можливо використовувати різні типи боєприпасів, що мають калібр 155 мм. За словами головнокомандувача Збройних Сил України Валерія Залужного: «Гаубиці «Caesar» калібру 155 мм дають можливість діяти за принципом : вогонь-маневр-вогонь».

як виглядає САУ caesar
Як виглядає САУ caesar

Розробка колісної самохідної артилерії почалася ще в 1994 році фірмою «Giat». На меті було створення мобільної системи, що виконувала б підтримку сил швидкого реагування. Після проведення декількох модернізацій САУ «Caesar» було запущено в серійне виробництво. Так, починаючи з 2009 року гаубицями «Caesar» були озброєнні частини французької армії в Афганістані, у Лівані, під час операції «Sevral» артилерійський полк Африки у Малі.

На теперішній час перші європейські держави: Данія, Індонезія, Франція, Бельгія, Чехія мають на озброєнні самохідні артилерійські установки «Caesar».

Технічні характеристики

САУ Caesar призначена для ведення бойових дій за допомогою артилерійської установки з калібром 155 мм та довжиною 52 калібра. Заряд гармат «Caesar» може бути різноманітним, але відповідати вимогам НАТО в 155 мм, також в використанні можуть бути задіяні касетні снаряди.

Дальність стрільби гаубиці «Caesar» складає до 42 км, точність ураження цілей досягається за рахунок системи управління вогнем FAST-Hit, що автоматизована і забезпечена прив’язкою до GPS координат. В французькому варіанті монтажу САУ «Caesar» 155 мм встановлено на Renault Shepra 5 6х6, що оснащена додатковим бронюванням. Конструкторами французьких гаубиць «Caesar» передбачено транспортування військовою авіацією С-130 Hercules чи А400М.

Французька 155-міліметрова гаубиця

Основні конструктивні характеристики установки «Caesar»:

✅ Тип(6х6)(8х8)
🏆 Вага17,7 т28,7-30,2 т
✍ Висота3,7 м3,1 м
✔️ Довжина10 м12,3 м

САУ «Caesar» оснащені гарматами калібру 155 мм з довжиною 52 калібри .

Гаубиці «Caesar» калібру 155 мм розвивають швидкість до 100 км/год, якщо дорожнє покриття в нормальному стані, при бездоріжжі швидкість знижується до 50 км/год. Така установка має запас ходу в 600 км, дальність стрільби гармат «Caesar» досягає 42 км звичайними снарядами та 50 км активно-реактивними снарядами.

САУ «Caesar» включає в себе 18 снарядні боєприпаси.

Вартість

Остаточної інформації, щодо вартості французької самохідної артилерійської установки «Caesar» в відкритому доступі не має. Але під час закупівлі САУ для задоволення потреб військового озброєння Чехії виробник запросив 400 млн. доларів США за 52 одиниці. Це ціна на установки без урахування командно-штабних машин управління системою. Тобто вартість однієї гаубиці «Caesar» сягає приблизно 7,5 млн. доларів США.

Оцінки експертів

За різними оцінками експерти надають перевагу САУ з броньованими баштами, але не все так однозначно. Так самохідні установки зі зброєю на задній частині шасі автомобіля мають більш легкий процес зарядки, що забезпечує менший процент поломок та, в свою чергу, зменшують експлуатаційні та виробничі витрати. В швидкострільності теж є переваги, так гаубиця «Caesar» здатна зробити 6 пострілів за 45 секунд. Автоматична система зарядження гармат і широке застосування автоматизації процесів наведення – тягне за собою збільшення членів екіпажу. Але установку «Caesar» часто критикують за відсутність броньованої кабіни і те, що під час роботи в умовах ведення бою екіпажу потрібно бути не в транспортному засобі, так як під час визначення ворогом місця з якого вівся артилерійський обстріл – військові повинні уникнути враження у відповідь.

гаубиця caesar 155-мм

Під час створення гаубиці «Caesar» калібру 155 мм було втілено ідею встановлення артилерійської частини буксової гаубиці попередніх поколінь на автомобільне шасі. Так у замовника є варіанти, яке шасі використати з САУ Цезар. Це може бути від Mercedes-Benz Unimog, як це робили французи на початку до Tatra Force на прикладі чехів.

Аналоги

Аналогами французької самохідної артилерійської установки «Caesar» на ринку військової техніки стали словацька Zuzana 2 та чеська гаубиця нового покоління DITA. Це САУ, які мають калібр стандартів НАТО 155 мм. Але Zuzana 2 та DITA за конструкцією схожі і мають броньовану башту, яку закріплено на восьмиколісному шасі Tatra. Французька версія «Caesar» це встановлення гаубиці на шасі Renault Shepra. Моделі Zuzana 2 та DITA є більш класичним варіантом артилерійських установок в частині броньованого захисту башти, тоді як у «Caesar» такий захист лише в проекті.

Екіпажу французької версії гаубиці 155 мм калібру доводиться виходити з кабіни для зарядки та ведення основної частини роботи, тому що в конструкції таких САУ передбачено ручне або напівавтоматичне зарядження. Однак, як зазначалось вище, експерти досить скептично ставляться до так званих плюсів Zuzana 2 та DITA, адже автоматична зарядка є більш складним процесом, що потребує більші витрати на ремонт і скорочує строк експлуатації самої установки ведення артилерійського вогню.

Підсумки

Звісно, для виконання безпечного артилерійського бою бажаніше було б використовувати більш захищені для екіпажу установки, але гаубиці «Caesar» калібру 155 мм мають в своїх характеристиках не один плюс. Такі САУ є маневреними, їх можливо встановити на декілька видів шасі, що робить «Caesar» більш універсальним в використанні. Під час ведення вогню французькі гаубиці здатні з максимальною точністю вразити ворожу ціль на відстані 20 км. Гармати «Caesar» в змозі зменшити ударний потенціал ворога, тим самим зупинити його наступальні дії.

Про передачу Збройним Силам України САУ «Caesar» від держав Європи йдеться від початку війни в Україні. Головнокомандувач ЗСУ Залужний заявив, що українським військовим знадобилось 2-3 години, щоб опанувати деталі використання «Caesar». Наразі деталі невідомі, але стаття ще буде оновлюватись, тож чекаємо на позитивні зміни в цьому напрямку.

Також дивіться відео-огляд гаубиць Цезар:

https://youtu.be/0UM491x-gBY

Натисніть, щоб оцінити нашу статтю!
[Загалом оцінок: 1 Середня: 5]

Супротив
Додати коментар