Безпілотний літальний апарат Лелека-100: ціна, дальність польоту та інші характеристики

«Лелека-100» – це безпілотний літальний апарат, який створено українськими винахідниками з метою проведення розвідувальних операцій в умовах ведення бойових дій. Ідея створення дрону такого типу належить приватній виробничо-інноваційній компанії «DeViRo», що з 2016 року спеціалізується на проектуванні та виготовленні безпілотних летальних апаратів для експлуатації у зоні бойових дій в Луганській та Донецькій областях України.

БПЛА «Лелека-100» вирішує питання розвідки маючи компактний розмір, розмах його крил склав 1,98 м, що робить такий дрон зручним для транспортування і забезпечує більший діапазон для використання. Розробники безпілотника постійно вдосконалювали моделі своїх літальних апаратів, доводячи їх функції до ідеальних умов використання. Комплекси такого типу повинні бути компактними, їх коефіцієнт корисної дії має досягати верхніх позначок, що необхідно забезпечити під час непростих умов в веденні бойових дій. Розвідувальна зброя такого типу швидко зайняла своє місце в лавах Збройних Сил України і виконання подібних завдань тепер є невід’ємною частиною проведення військових операцій.

дрон лелека-100

Історія БПЛА «Лелека-100»

В 2014 році на території України розпочало існування приватне виробничо-інноваційне виробництво компанії «DeViRo». Наша держава знаходилась в складній ситуації, через ведення бойових дій на території Донецької і Луганської областей. Існувала гостра потреба в швидкому озброєнні розвідувальних підрозділів безпілотними комплексами, що можуть вести пошукові операції та працювати в різних погодних умовах. Перші успіхи БПЛА «Лелека» отримав уже в 2016 році, його почали використовувати доволі активно, а вже на початку осені 2020 року цей безпілотник витримав державний іспит на полігоні ДНДІ ВС ОВТ.

Приватна компанія «DeViRo» стала однією з лідерів військового ринку України, що спеціалізуються на виготовленні безпілотних летальних апаратів. Так, дрон «Лелека-100» став одним з фаворитів військових Збройних Сил України в частині ведення розвідувальних операцій. Сумісно з коригувальником артилерійського вогню А1-СМ «Фурія» такі БПЛА є незамінними супутниками наших військових підрозділів.

БПЛА Лелека-100 в руках бійця

Для розробників безпілотника «Лелеки-100» стояла задача створення невеликого дрону, що міг би проводити розвідувальні дії і передавати інформацію з аеророзвідки, картографування місцевості на пункт управління. Але сигнал повинен бути зашифрованим і недосяжним для перехвату ворогом. Таких умов було досягнуто і вже в лютому 2017 року відбувся перший політ безпілотного-летального апарату «Лелека-100». Характеристики такого БПЛА задовільнили вимоги ведення розвідки, так дрон оснастили системою, що створює відеосигнал в кодованому вигляді. Ця особливість не дає змогу перехопити інформацію і стає майже прозорою для стандартних відеоприймачів.

Технічні характеристики «Лелеки-100»

Безпілотний летальний апарат «Лелека-100» є програмно-апаратним комплексом, що створений для проведення розвідувальних заходів за допомогою аеророзвідки, картографування, ведення партульних дій шляхом отримання координат військової цілі і передачі цієї інформації на пункт управління. Збір і безпосередня передача інформації про місцезнаходження цілі виконується в режимі реального часу.

БПЛА «Лелека-100» розвиває крейсерську швидкість 60-70 км/год, а його максимальна швидкість становить 120 км/год. Висота його практичної стелі дорівнює 1500 м. Дрон має довжину – 1,135 м, розмах крила складає 1,980 м. Допустиме спорядження безпілотника «Лелека-100» досягає до 5,5 кг. Однією з конструктивних властивостей такого безпілотного літального апарату є запуск, який може відбуватися з рук або катапульти, приземлення «Лелеки-100» здійснюється за допомогою парашуту на «живіт».

Дія такого дрону «Лелека-100» розрахована на температуру навколишнього середовища від: -20 ° С до +40° С, його корпус витримує спротив вітру до 20 м/с. БПЛА розрахований на довжину маршруту в 100 км за максимально встановлений час 2-2,5 годин.

Також однією з особливостей технічних характеристик такого безпілотника є його система протидії засобам РЕБ. Запатентована спеціальна система компанії «DeViRo» розпізнає навмисне блокування сигналізації GPS/Glonass або навмисні спроби заміни поля навігації.

Для тих, хто задається питанням як виглядає лелека-100, є наступне фото:

безпілотний літальний апарат Лелека-100

Цільове спорядження, що використовується при експлуатації безпілотнику «Лелека-100» розташоване на змінних модулях:

  • «F16х9» – модуль дистанційно керований, гідроскопічно стабілізований в двох-вимірних площинах, фіксований 4-х кратний зум;
  • «Z 10х32» – модуль дистанційно керований, гідроскопічно стабілізований в двох-вимірних площинах, змінний 16-ти кратний зум;
  • «Т 25х25» – модуль тепловізійний, дистанційно керований віссю тангажу в форматі 640х480, частотою 50 Гц.

БПЛА «Лелека-100» оснащений двома каналами відеоданих:

  • цифровим каналом 1080 р Full HD, стабільність передачи досягається на відстані до 15 км (цей канал розміщується в додатковій комплектації);
  • аналоговим каналом базової комплектації 720х576 , з забезпеченням стабільної передачі даних на відстані до 40 км.

Вартість

Інформації, щодо вартості комплексів «Лелека-100» в відкритому доступі немає. Проте є інформація, що покупка таких дронів для забепечення потреб Збройних Сил України була здійснена 21 квітня 2022 року благодійним фондом.

Вартість 25 комплексів безпілотних летальних апаратів «Лелека-100», що були закуплені благодійним фондом допомоги армії «Повернись живим» склала близько 45 млн гривень. Звідси можна зробити висновок, що ціна Лелеки 100 складає близько 55 тисяч доларів.

Купити цей БПЛА простій людині нереально – вони продаються тільки по спеціальних військових контрактах.

Порівняння з аналогами

Якщо «Лелеку-100» порівнювати з «Spectator», то перший програватиме в висоті польоту. Так у «Лелеки-100» висота складає 1500 м, тоді як «Spectator» підіймається на 500 м вище. Але розмах крила «Spectator» складає 3 м, тоді як «Лелека-100» має крила в 1,980 м в довжину і є більш компактним для використання. Є плюси в радіусі застосування «Лелеки-100» – він вище і доходить до 100 км, тоді як у «Spectator» дальність польоту обмежується 30 км. Тож можна врахувати всі плюси і мінуси таких безпілотників і вибрати кращий для виконання окремих завдань розвідки під час ведення бойових дій.

Безпілотник Лелека-100 в небі

Підсумки

За словами одного з співвласників приватної виробничо – іноваційної компанії «DeViRo» Дениса Чередніченко, безпілотний літальний апарат «Лелека-100» на теперішній час є надзвичайно затребуваним комплексом з числа розвідувальних дронів. З його участю було проведено 46% всіх розвідувальних військових операцій з усіх вильотів БПЛА. Станом на весну 2020 року на озброєння ЗСУ було надано близька 300 одиниць «Лелеки-100».

На теперішній час застосування різноманітних безпілотних летальних апаратів в Україні під час російсько-української війни набуло свого піку. В команді розробників компанії «DeViRo» триває робота над розробкою вантажних квардрокоптерів та ударних безпілотних літальних апаратів. Можливо в майбутньому вони представлять новий вид модернізації БПЛА «Лелека-100». Наразі деталі невідомі, але стаття ще буде оновлюватись, тож чекаємо на позитивні зміни в цьому напрямку.

Натисніть, щоб оцінити нашу статтю!
[Загалом оцінок: 4 Середня: 4.8]

Супротив
Додати коментар