Український БПЛА Spectator (БпАК-МП-1) – що відомо про даний безпілотник

«Spectator» – це безпілотний авіаційний комплекс,  який було розроблено українськими студентами та втілено працівниками ВАТ «Меридіан» імені академіка С.П. Корольова. Враховуючи тривалу антитерористичну операцію, яка розпочалася на сході України через російське вторгнення – військові стикнулись з відсутністю на внутрішньому військовому ринку достатньої кількості безпілотних летальних апаратів. Тому працівниками Укроборонпрому в 2016 році було надано військовим БПЛА «Spectator», а вже в 2019 році його було взято на озброєння армії України. В цій статті більш детально ознайомимось з цим комплексом.

Загальні відомості про «Spectator»

«Spectator» –  в перекладі з англійської мови «спостерігач», його було створено для проведення різного роду розвідувальних операцій під час ведення бойових дій. Головною складовою, яку  під час створення цього комплексу  врахували розробники  була безшумність роботи, адже ця складова на пряму залежить від характеристик двигуна і унеможливлює його виявлення ворогом. Відмінною особливістю стала можливість пуску  БПЛА «Spectator» з не підготовленої ділянки, тобто одним з плюсів цього комплексу є запуск з любої місцевості, навіть з руки військового.

Існує два різновиду цих безпілотних авіаційних комплексів – це БПЛА «Spectator» та його модернізована версія БПЛА «Spectator М1». Вони дещо відрізняються за технічними характеристиками тепловізійної камери, камери денного бачення,  в версії M1 збільшено кількість систем відеоспостереження до двох. Також, після модернізації, впроваджено систему автоматичного визначення координат ворожої цілі.

Spectator m1

Технічні характеристики «Spectator»

Цей авіаційний комплекс створено в 2015 році. Він розвиває швидкість до 120 км/год,  максимальна висота, яку може набрати безпілотник – 2 км, тривалість знаходження в повітрі до 2 годин. Його довжина – 1,295 м, розмах крила – 3 м, злітна вага – 5,5 кг.

«Spectator» не потребує спеціального покриття для зльоту, його можна запустити з любої місцевості, або з рук. Є можливість доповнити його функції камерами денного та, або нічного бачення, тепловізійною, мультиспектральною камерами. Також можна додати  різноманітні датчики – наприклад датчики радіаційного фону.БПАК Spectator

Так цим БПЛА виконують розвідувальні операції на різних місцевостях – на воді, в лісовій частині. Ним можна моніторити газопроводи, перевіряти цілісність державного кордону. За допомогою аерофотозйомки цей комплекс специфікується на проведенні пошукових та, або рятувальних військових чи цивільних операцій.

Керування здійснюється з наземної станції, що має змогу сприймати і передавати сигнали на відстані до 30 км. Основною функцією телеметричного каналу є надання інформації про місцезнаходження, він регулює параметри польоту, координує цілі. За допомогою радіо каналу є можливість керувати цільовим навантаженням, навіть при втраті сигналу системи супутникової навігації. Відеосигнал з зображенням цілі передається на наземну станцію керування.

Технічні характеристики «Spectator M1 »

Сумісно з науковцями Національного технічного університету України «Київського політехнічного інституту ім. Ігоря Сікорського»  відкрите акціонерне товариство «Меридіан» здійснило модернізацію безпілотного авіаційного комплексу «Spectator» і додало до його назви М1. Після проведення низькі випробувань цей БПЛА був включений до озброєння Збройних Сил України в 2019 році.

До його основних функцій було додано нову систему тепловізійної комплектуючої з камерою «Flir».  Модернізовано камеру денного нагляду і створено вже 2 системи відеоспостереження. Також було закодовано контролери управління передачею відеосигналів.

характеристики Spectator m1
Характеристики Spectator-M1 від УкрОборонПрому

В новому «Spectator M1» було розділено системи радіоелектронного управління, що робить цей дрон менш чутливим до засобів РЕБ.

Після модернізації в цей безпілотник вбудовано систему автоматизації з визначення координат ворожої цілі. Вона створює автоматичне конвертування координат цілі в форматі  СК-42, що зручно під час виконання операцій з  наведення вогню в умовах ведення артелерійських обстрілів.

Науковці зменшили вагу нової конструкції безпілотника та збільшили тривалість знаходження в повітрі. Їм вдалося встановити настільки тихий електродвигун, що БПЛА «Spectator M1» став найтихішим в модельному ряду безпілотників такого класу. Зарядний пристрій було зменшено по вазі і додано можливість зарядки від бортової автомобільної станції.

БПЛА Spectator

Модернізований літальний апарат тепер може знаходитись в повітрі понад дві години та виконувати завдання в радіусі більше ніж 30 км, його максимальна висота польоту складає 3600 м, а дальність збільшили до 150 км. Розмах крила – 3020 мм, час підготовки до польоту і запуск займає 10 хвилин.

Режими управління апаратом існують в 3 варіантах:

  • ручний;
  • напівавтоматичний;
  • автоматичний.
Приземлення безпілотника відбувається за допомогою нового парашуту, який дозволяє зменшити швидкість під час посадки.

Вартість

В комплект  безпілотного авіаційного комплексу «Spectator» входить:

  • 1 або 3 літальні апарати;
  • 1 панель радіоуправління;
  • наземна станція керування;
  • комплект антен;
  • комплект акумуляторних батарей;
  • рюкзак.
Встановлена ціна приблизно $15 000 за одиницю. Наразі точної інформації немає в відкритому доступі. Купити безпілотник пересічній людині неможливо, вони продаються тільки за особливими контрактами між державами чи організаціями.

Бойове застосування

БПЛА «Spectator» або «Spectator M1» знаходяться на озброєнні Української армії з 2016 року. Їх використання багатофункціональне, тож за допомогою цих безпілотників можливо вести розвідувальні  пошукові операції, спостерігати за будь-якими комунікаціями, наприклад газопроводами, трубопроводами. Він добре працює під час проведення розвідки важкодоступних місцевостей – річки, водойми, гірські райони, тощо. Ця безпілотна система знайшла широке застосування  під час проведення спостережень прикордонною службою за цілісністю державного кордону України.

Безпілотник Spectator-m1

Порівняння з аналогами

Аналогом безпілотних летальних апаратів «Spectator» або «Spectator M1» є А1-С / А1-СМ «Фурія»,  але розмах його крил менший і становить 2050 мм, також в останнього менша максимальна швидкість 130 км/год і для його запуску необхідна площадка, тоді як для «Spectator» вона не потрібна.

В той же час «Спостерігача» можна порівняти з  БПЛА «Лелека-100», але  висота його польоту вдвічі менша, а отже він більш вразливий до уражень зі сторони ворога.

Підсумки

На теперішній час застосування безпілотних летальних апаратів «Spectator» або «Spectator M1» в Україні під час проведення бойових дій набуло свого піку. Тож команда науковців працює на оборонну міць нашої держави і можливо в майбутньому вони представлять новий вид модернізації цих БПЛА. Наразі деталі невідомі, але стаття ще буде оновлюватись, тож чекаємо на позитивні зміни в цьому напрямку.

Натисніть, щоб оцінити нашу статтю!
[Загалом оцінок: 2 Середня: 5]

Супротив
Додати коментар

  1. Валерий

    В разделе “Порівняння з аналогами” ошибка.
    Там написано, что у “Фурии” меньше макс. скорость.
    Но, макс. скорость “Фурии” – 130 км/ч, а макс. скорость “Спектатора” – 120 км/ч.

    Відповіcти