Полонез – це реактивна система залпового вогню, що має здатність знешкодження об’єктів на відстанях до 200 км, її модернізована версія Полонез-М застосовується для ураження цілей на відстанях 300 км. Історія створення РСЗВ Полонез досить цікава. В 2013 році між Китаєм та Білоруссю було підписано договір на розробку системи залпового вогню спільними зусиллями винахідників військової техніки обох держав. Головною складовою послужила модель ракетного комплексу китайців GATSS, від білорусів система отримала лише шасі. Разом ця робота переросла в виготовлення реактивних систем залпового вогню і отримала назву Полонез.
Після пошкодження літака ДРЛО А-50У на військовому аеродромі Білорусі, самопроголошений президент республіки почав застосовувати погрози в сторону України. Враховуючи наявність в армії Білорусі РСЗВ Полонез, чи виникне загроза застосування цієї зброї нашими сусідами? В чому особливість РСЗВ Полонез, чи є вірогідність застосування системи по території України, які її основні характеристики, в чому аналоги краще за цю систему розберемо в наступній статті
Що уявляє собою РСЗВ Полонез
Система Полонез уявляє собою реактивну систему залпового вогню, що в 2015 році була задіяна під час військового параду в Білорусі. Розробка РСЗВ Полонез виконувалась декілька років, основними авторами якої були китайці та білоруси. Метою створення комплексу було надання можливості ураження цілей на відстанях близько 200 км. Зі слів міністра оборони Білорусі, в 2017 році, після проведення випробувань модернізована ракета до реактивної системи залпового вогню Полонез змогла здійснити ураження цілі на відстані 300 км. Тож, отримання таких результатів започаткувало продаж РСЗВ Полонез, але купив його тільки Азербайджан.
Насправді, від білорусів в цій системі лише шасі. Так, воно сконструйовано на основі відомої складової МАЗу, яке навіть росіяни не змогли перевершити. Але, основу реактивної системи залпового вогню Полонез становить ракетна складова, яка повністю виготовлена за китайською технологією. Ракети, які після модернізації здолали відстань в 300 км, теж китайські. Саме модернізована система РСЗВ Полонез – М має дальність ураження ракетами до 290 км.
Технічні характеристики
Основною технічною характеристикою реактивних систем залпового вогню є дальність ураження цілі, влучність та кількість пострілів, що можна здійснити за певний проміжок часу. Тож, порівняємо дві модифікації РСЗВ Полонез:
РСЗВ Полонез | РСЗВ Полонез-М | |
мінімальна дальність ураження цілі | 50 км | 120 км |
максимальна дальність ураження цілі | 200 км | 290 км |
кількість цілей, що підлягають ураженню, за один залп системи: | 8 | 8 |
площа розташування потенційної цілі, км | 10х10 | 20х20 |
кількість ракет в одному боєкомплекті | 48 од. | 48 од. |
кількість контейнерів | 8 | 8 |
Ракетна установка розміщена на шасі МЗКТ-7930, з ходовою характеристикою 8х8. Калібр ракет, що використовується в РСЗВ Полонез складає 301 мм.
СРЗВ Полонез складається:
- з пускових установок в кількості 4 одиниць, в кожній з яких по 8 контейнерів;
- пускові системи розміщені на шасі МЗКТ-7930;
- машини, що використовуються для зарядки комплексу на шасі МЗКТ-7930 в кількості 4 одиниць;
- пункт командного управління на шасі МАЗу.
Характеристики ракет до РСЗВ Полонез:
- касетна, осколково-фугасна складова;
- точність та радіус попадання в похибці до 30 м;
- калібр 301 мм;
- вага 725 кг для модифікації СРЗВ Полонез;
- вага 775 кг для модифікації СРЗВ Полонез-М.
Ціна РСЗВ Полонез
На жаль, точна ціна РСЗВ Полонез не є загальновідомою і може залежати від багатьох факторів, таких як кількість замовлених комплексів, умови поставки та договірні умови між продавцем та покупцем. Оскільки РСЗВ Полонез є розробкою китайсько-білоруського співтовариства, ціна може бути встановлена в залежності від угоди між двома країнами.
Порівняння з аналогами
В порівнянні систем реактивно-залпового вогню можливо було б обрати інші аналоги до РСЗВ Полонез, але російські військові називають цей комплекс білоруським HIMARS. Тож, спробуємо порівняти вже відомий нам американський HIMARS з РСЗВ Полонез. По-перше, американська реактивна артилерійська система розвиває швидкість до 85 км/год на шосе, у СРЗВ Полонез цей показник 70 км/год. Тож, HIMARS мобільніший і швидший.
Транспортувати HIMARS можливо літаком, він значно легший. Загальний залп у HIMARS становить 6 снарядів, на відміну від СРЗВ Полонез, де цей показник налічує 8 ракет. Точність ураження цілей в них теж різниться, так американський HIMARS має похибку в 3 м, що дає змогу проводити ураження цілі з хірургічною точністю, на відміну від РСЗВ Полонез – де похибка складає 30 м. Дальність стрільби СРЗВ Полонез максимум 300 км, у HIMARS до 480 км. Цікавим фактом є те, що у HIMARS відсутній спеціальний комплекс зарядження, який є у СРЗВ Полонез. Тож, очевидним є той факт, що навіть при застосуванні ракет з дальністю ураження меншою, за максимально можливу для HIMARS, він є значно кращим за китайсько-білоруський проект СРЗВ Полонез.
Підсумки
Зі слів військових експертів в Білорусі РСЗВ Полонез налічується лише біля чотирьох одиниць, і прийняття участі цих комплексів проти України викликає сумніви. Враховуючи використання, як комплектуючих так і основних боєприпасів для РСЗВ Полонез китайського виробництва, застосування цієї зброї в умовах оголошених санкцій для республіки майже неможлива. Звісно, така можливість у сусіда нашої країни є, але військове її застосування не може мати тривалий характер. Тож, враховуючи запровадження санкцій проти, в тому числі і військового виробництва РБ, проводити вдалі модернізації своєї зброї білорусам вже не вдасться.
З вищевикладеного видно, що комплекс налічує три машини, які задіяні на безпосередньому запуску ракет, їх управлінні та зарядженні. Складна система з громіздкими характеристиками дійсно поступається тій зброї, що вже є в Україні. Стаття ще буде оновлюватись, тож більше інформації чекайте в наступній публікації.
Головний автор статей на сайті suprotyv.com. Сумлінно дотримується відповідності з офіційними джерелами інформації для компонування тексту.