Турецький безпілотник байрактар став справжнім символом боротьби українських військ проти російських окупантів. На думку польського командора М. Дури, використання українськими збройними силами бойових дронів ТБ-2 сприяє перемозі України шляхом справжнього повітряного терору, який вони влаштовують російським окупантам з повітря. На що ж здатні ці бойові БПЛА та як їх застосовує Україна у війні з РФ? Пояснимо в цій статті.
Історія створення безпілотника Байрактар
Знаний у всьому світі безпілотник байрактар був розроблений та випускається турецькою компанією Baykar Makina. Невелика фірма, заснована в 1984 році, з часом перетворилась на справжнього збройного гіганта. Компанія належить сім’ї Байрактар, один з її членів – Сельчук Байрактар – технічний директор компанії, а також зять президента Реджепа Ердогана.
Відомим турецький байрактар став в 2016 році. Тоді його творець Сельчук Байрактар представив свою розробку на масштабних навчаннях в Ізмірі. Через деякий час його безпілотник був прийнятий на озброєння турецької армії. Після приголомшливого успіху, Сельчук Байрактар присвятив свій винахід коханій – дочці президента Туреччини Сумейє. Він зробив пропозицію дівчині й того ж року вони одружились у Стамбулі.
Bayraktar підтвердив свою ефективність у серії збройних конфліктів. Йдеться про військові дії у Лівії та Сирії. Однак справжня слава до «Прапороносця», як перекладається байрактар з турецької, прийшла під час Другої війни в Карабасі. Щодня під час конфлікту азербайджанська сторона викладала відеозаписи як працює байрактар по бронетехніці та живій силі противника. Результати дій турецьких дронів були приголомшливі – за час бойових дій байрактари знищили понад 100 вірменських танків, а також велику кількість артилерійських установок, ППО та іншої техніки.
Технічні характеристики Байрактарів
Байрактар – це загальна назва для всіх безпілотників компанії Baykar. Вони випускаються в 3-х класах: легкому, середньому та важкому. Серед них найбільш відомою є модель ТБ-2. На озброєнні України перебуває саме байрактар ТБ-2, тому ми розповімо більше про нього. У відкритих джерелах повідомляють скільки є байрактарів у Туреччині – це 107 ТБ2, які, починаючи з 2011 року, отримали силові структури.
Україна підписала угоду про купівлю цих літальних апаратів у Туреччини ще в 2018. В 2021 ТБ-2 здійснив свої перші вильоти над східними областями.
Байрактар має такі розміри: довжину 6,5 м і розмах крил 12 м. Він здатний розганятися до 220 км/г і перебувати протягом доби в польоті (рекордний показник становить 27 годин). Цей безпілотник є досить легким в своєму класі — його максимальна злітна вага становить 650 кг.
Всі характеристики можете побачити тут:
Скільки коштує
Важко сказати скільки коштує байрактар, оскільки ніхто не продає літальний апарат без станції керування, боєприпасів до нього та курсів для навчання персоналу.
«У сучасному військовому безпілотнику сам літальний апарат – це орієнтовно 20% від всієї системи. Все інше – це системи керування, розвідки, зв’язку, обслуговування та інше. Загалом правильно говорити про безпілотні авіаційні системи. Зрозуміло, що ми спершу звертаємо увагу саме на літальній апарат. Але до нього ще додається купа всього на землі – наземний центр керування, оператори керування апаратом, антенна система, а також боєприпаси»,
– коментує Олександр Чендеков – технічний директор української компанії Ukrspecsystems, що займається розробкою та виробництвом безпілотників.
Різні експерти оцінюють вартість байрактару з усім допоміжним комплектом від 30 до 70 млн. доларів. Сам літальний апарат коштує 1-2,5 млн. доларів. В порівнянні з пілотованою авіацією, ціна безпілотника байрактар у доларах є незначною.
Бойова ефективність байрактарів
Безпілотник за розмірами є значно меншим ніж літак і в ньому використовують менше металу (у Bayraktar корпус виготовляють з пластику). Також відомо на якій висоті літає байрактар – максимально він підіймається на 8,2 км, а це його робить невидимим для більшості радарів ППО. Його мотор працює тихо і з землі його майже не чутно. Він виділяє набагато менше тепла в порівнянні з реактивним двигуном. Таким чином безпілотник дуже складно виявити в ІЧ-спектрі й влучити ракетами, які використовують подібний спосіб наведення.
Байрактар ТБ-2 – це оперативно-тактичний, багатоцільовий безпілотний літальний комплекс. Він застосовується у двох варіантах ведення бойових дій – розвідувальному та ударному. В залежності від модифікації байрактарів, дія радіоканалів управляння може становити 150 км і 300 км (оновлена модель). Україна має обидві версії. При цьому оперативний радіус дії ТБ-2 рахують не від позиції зльоту, а від станції керування, що розташована поблизу. Станція може змінювати дислокацію і приймати керування апаратами від сусідніх станцій вже під час знаходження БПЛА в повітрі. 4000 км – це найбільша дальність польоту байрактару, який він може здолати будучи запрограмованим або перемикаючись між станціями керування.
Наявність оптоелектронної голівки дозволяє використовувати БПЛА байрактар ТБ2 як систему повітряної розвідки великої дальності. Цей бойовий дрон вирізняється від аналогів своєю здатністю нести на собі дві керовані протитанкові ракети UMTAS або до 4-х високоточних бомб Bozok, Roketsan, MAM-L i MAM-C. Зокрема корисна вантажопідйомність безпілотника становить 55 кг.
Bayraktar має лазерне наведення і вражає лише обрані цілі. Під час одного вильоту дрон може вразити до чотирьох цілей, атакуючи їх в одночас або послідовно. Дальність ураження цілі – до 8 км, а похибка влучання є не більшою за 1 м.
Кількість БПЛА на озброєнні країни
Застосована ЗСУ тактика використання БПЛА дозволяє збільшити ефективність байрактарів, виключити їх втрати і в той же час якісно виконувати бойові завдання. Цьому сприяє введення повної секретності та прихованості даних, що якимось чином пов’язане з дронами, що використовують українські військові. В офіційних повідомленнях відсутня точна інформація про те, скільки байрактарів у України є на цей час, а також звідки і як вони діють. В недавній заяві міноборони було вказано, що з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну, на озброєння ЗСУ прийняли понад 50 одиниць цих безпілотників.
Західні експерти припускають, що українці використовують ТБ-2 із заздалегідь зроблених майданчиків, розташування яких невідомо ворогові. Якщо аналог байрактару вимагає для підняття й посадки протяжних стартових смуг, а також наявності спец. ангарів та складного обладнання, то турецький дрон може обійтись без всього цього.
Спочатку Україна мала на озброєнні від 12 до 20 байрактарів. Згодом компанія-виробник погодилась на поставку додаткової партії безпілотників. Перед початком російської агресії Україна замовила ще 16 машин. За даними Товариства Турецьких Експортерів, експорт зброї до України в 2022 зріс у 55 разів. Невідомо й скільки збитих байрактарів було під час війни.
Як виглядає
Справжні фото байрактарів використані в нашій статті.
Кількість збитих байрактарів в Україні
За місяць війни, не дивлячись на численні пропагандистські заяви РФ про знищенні 18 українських БПЛА, тільки один раз вони змогли оприлюднити фотознімки збитого байрактара на околицях Харкова. Наразі невідомо чи збивають байрактари росіяни, а якщо так, то де це відбувається і яким чином вони це роблять.
Рекомендуємо подивитись відео про цей безпілотник:
Підсумки
Байрактари з успіхом компенсують ЗСУ нестачу штурмової авіації. Хоча вони й не несуть значного озброєння, але суттєво ускладнюють життя російським військам в тилу та на фронті. Поки росіяни гадають як знищити байрактар, наявність постійної загрози з повітря негативно впливає на їх моральний та психологічний стан та в цілому деморалізує їх війська.
FAQ
Що таке байрактар?
Байрактар - це сучасний ударний оперативно-тактичний безпілотник, створений в Турції. Даний БПЛА являється одним з найкращих у світі.
Скільки байрактарів в Україні?
В Україні на даний момент вже є більше 50 одиниць даних безпілотників. Тільки після 24.02.2022 Україна отримали понад 50 Байрактарів. Точна цифра невідома через засекреченість деяких даних.
Хто винайшов байрактар?
Байрактар винайшов турецький інженер Сельчук Байрактар, який являється технічним директором компанії «Baykar». Цікаво що сам Байрактар є зятем президента Туреччини Реджепа Ердогана.
Скільки коштує один байрактар
Один байрактар коштує приблизно 69 мільйонів доларів. Ціна може змінюватись в залежності від контракту.
Як перекладається з турецького байрактар
З турецької мови Байрактар перекладається як "прапороносець".
Головний автор статей на сайті suprotyv.com. Сумлінно дотримується відповідності з офіційними джерелами інформації для компонування тексту.