Безпілотник MQ-9 Reaper використовується в першу чергу для збору розвідданих, а в наступному пріоритеті для для динамічних атак ворожих об’єктів. З огляду на його значний час бездіяльності, датчики широкого радіусу дії, багаторежимний набір зв’язку та високоточну зброю, він надає унікальну можливість для нанесення ударів, координації та розвідки проти цінних, швидких і чутливих до часу цілей.
Жнеці (reaper в перекладі з англійської) також можуть виконувати наступні місії та завдання: розвідка, спостереження та безпосередня підтримка з повітря, бойовий пошук та порятунок, точний удар по рухомій цілі, спостереження за конвоями, розчищення маршруту, знаходження цілей та авіаційне наведення. Можливості MQ-9 роблять його винятково корисним БПЛА для проведення нерегулярних бойових операцій на підтримку цілей бойового командира.
Особливості БПЛА
БПЛА Reaper є частиною дистанційно керованої літальної системи. Повністю працездатна система складається з літака, оснащеного датчиками/зброєю, наземної станції управління, основного супутникового зв’язку Predator, запасного обладнання, а також екіпажу з експлуатації та технічного обслуговування для різноманітних цілодобових місій.
Основний екіпаж складається з пілота, керуючого самим літальним апаратом і командуючого місією, та військового члена екіпажу, який керує датчиками та озброєнням. Щоб задовольнити вимоги бойових командирів, Reaper надає індивідуальні можливості, використовуючи набори для місій, що містять різні комбінації зброї та датчиків.
Базова система MQ-9 оснащена системою мультиспектрального націлювання, яка має надійний набір візуальних датчиків для наведення. MTS-B інтегрує інфрачервоний датчик, кольорову, монохромну камеру денного світла, короткохвильову інфрачервону камеру, лазерний покажчик і лазерний освітлювач. Відео з повним рухом від кожного датчика зображення можна переглядати як окремі відеопотоки або об’єднати.
Пристрій також містить лазерний далекомір/вказівник, який точно вказує цілі для застосування боєприпасів з лазерним наведенням, таких як Bomb Unit-12 Paveway II. Ударні американські дрони Reaper також оснащені радаром із синтетичною апертурою. Дрон MQ-9 може використовувати до восьми ракет з лазерним наведенням, Air-to-Ground Missile-114 Hellfire, які володіють високоточними, низькими побічними пошкодженнями, протитанковими та протипіхотними можливостями.
Дистанційно пілотований літальний апарат можна розібрати та завантажити в єдиний контейнер для розгортання по всьому світу. Всю систему можна перевозити на C-130 Hercules або більшому літаку. Безпілотник MQ-9 виконує польоти зі стандартних аеродромів з чіткою прямою видимістю до наземної термінальної антени даних, яка забезпечує зв’язок прямої видимості для зльоту та посадки. PPSL забезпечує загоризонтний зв’язок для літака та датчиків.
БПЛА MQ-9 також був модифікований для операцій з розширеною дальністю за рахунок додавання зовнішніх паливних баків, здатних вмістити 589 літрів пального. Це забезпечує більший час на станції та додаткову дальність. Модифікація також додає до гвинта додаткову лопать і систему впорскування води та спирту для покращення злітних характеристик.
Основна концепція операцій, дистанційна роздільна операція, передбачає використання наземної станції управління для зльоту та посадки на передньому робочому місці, тоді як екіпаж, що базується в континентальній частині Сполучених Штатів, виконує командування та управління рештою. місія через канали за межами прямої видимості. Віддалене розділення операцій призводить до меншої кількості персоналу, розгорнутого в передовій точці, консолідує контроль над різними польотами до місць у державі, і, таким чином, спрощує функції командування та контролю, а також завдання матеріально-технічного постачання для системи озброєння.
Передісторія створення
ВПС США запропонували систему MQ-9 Reaper у відповідь на вимогу Міністерства оборони США. Дрон також може використовуватись для підтримки ініціатив закордонних операцій на випадок непередбачених ситуацій. Він більший і потужніший, ніж MQ-1 Predator, і розроблений для швидкого й точного ураження чутливих до часу цілей та їх знищення або виведення з ладу. Буква «M» — це позначення багатоцільової системи Міністерства оборони, а буква «Q» означає дистанційно керовану літальну систему. «9» вказує на те, що це дев’ята система дистанційно пілотованого літака.
Озброєння mq-9 reaper
Однією з особливостей безпілотника mq-9 reaper є його здатність наносити вогневі удари, тому озброєння цього БПЛА потужне і високоточне. Конструкцією передбачено кріплення бойового озброєння на шести точках дрону mq-9 reaper. Вони розташовані наступним чином:
- дві внутрішні точки (з можливістю втримати по 680 кг);
- дві консольні точки (з можливістю втримати до 91 кг кожна);
- дві точки, що знаходяться посередині крила (з можливістю втримати по 230-270 кг).
Ударний американський дрон mq-9 reaper оснащений потужними ракетами AGM-114 Hellfire. Це новий вид нищівної зброї, яка завдячуючи невеликій вазі може бути на борту безпілотників. Так вага ракети 50 кг з великою дальністю, що складає від 8 до 11 км. Потужність AGM-114 Hellfire може знищити будь-яку броньовану техніку ворога. Також у безпілотника mq-9 reaper є можливість застосування більш потужної ударної зброї, такої як 230 кг високоточні бомби. БПЛА mq-9 reaper не обмежений одним видом озброєння – при необхідності вогонь може вестись ракетами повітря-повітря, що дає змогу на знищення ворожих цілей на відстанях до 35 кілометрів. Завдячуючи спеціальним сенсорним датчикам безпілотник mq-9 reaper здатен виявляти цілі не зважаючи на складні хмарні погодні умови.
Технічні характеристики
- Основна функція: збір розвідданих для підтримки ударів, координації та розвідки
- Підрядник: General Atomics Aeronautical Systems, Inc.
- Силова установка: турбогвинтовий двигун Honeywell TPE331-10GD
- Тяга: максимум 900 кінських сил на валу
- Розмах крил: 20,1 метра
- Довжина: 11 метрів
- Висота: 3,8 метра
- Вага: 2223 кілограм в порожньому стані
- Максимальна злітна вага: 4 760 кілограмів)| ER: 5 307 кілограмів
- Ємність палива: 602 галони | ER: 903 галонів
- Вантажопідйомність: 1701 кілограм
- Максимальна швидкість: 445 км/год.
- Діапазон: 1850 кілометрів | ER: 2592 кілометри
- Стеля: до 15 240 метрів
- Озброєння: комбінація ракет AGM-114 Hellfire, GBU-12 Paveway II, GBU-38 Joint Direct Attack Munitions, GBU-49 Enhanced Paveway II та GBU-54 Laser Joint Direct Attack Munitions
- Екіпаж (дистанційний): два (пілот і оператор датчика)
- Вартість одиниці: 56,5 мільйонів доларів (включає чотири літаки з датчиками, наземну станцію управління та первинний супутниковий зв’язок Predator) (у доларах 2011 фінансового року)
- Початкова експлуатаційна здатність: жовтень 2007 року
- Інвентар: AFSOC, 50
Вартість
Як інформують відкритті джерела, на сьогоднішній день американський ударний безпілотний літальний апарат mq-9 reaper є одним з найкращих серед зброї подібного типу. Так, вартість комплекту безпілотника mq-9 reaper становить близько 10,5 млн доларів США. Ціна вказана за 1 комплект mq-9 reaper з урахуванням датчиків.
Також є інформація, щодо останнього контракту компанії-виробника БПЛА mq-9 reaper з Індією, яка придбала 30 комплектів таких безпілотних апаратів загальною вартістю 3 млрд доларів США.
В 2015 році компанія General Atomics поставила безпілотники mq-9 reaper Пентагону за ціною 279 млн доларів за 24 одиниці.
Порівняння з аналогами
БПЛА mq-9 reaper спробуємо порівняти з турецьким аналогом Bayraktar TB2. Це дві версії ударних безпілотних літальних апаратів, але є значні відмінності. Так, як вказувалось вище американський безпілотник mq-9 reaper значно дорожчій за турецький аналог. Але американський ударний дрон mq-9 reaper більш потужний, він здатен нести важку зброю на більші відстані. Bayraktar TB2 обладнаний чотирма точками для несення ударного озброєння вагою до 37,5 кг, тоді як дрон mq-9 reaper має шість точок і здатен нести зброю набагато більшої ваги. В порівнянні з Bayraktar TB2 БПЛА mq-9 reaper працює на дальності 1900 км, тоді як турецький дрон долає лише 150 км, швидкість першого в 2 рази швидша і дорівнює 400 км/год.
Однією з основних переваг безпілотника mq-9 reaper є його захищеність від виявлення, це стало можливим завдяки супутниковим каналам зв’язку між безпосереднім дроном і наземною станцією керування. Турецький аналог все ж створювався для проведення розвідки з можливим нанесенням вогневих ударів, а американський mq-9 reaper з самого початку проєктувався як ударний дрон великого радіусу дії.
Головний автор статей на сайті suprotyv.com. Сумлінно дотримується відповідності з офіційними джерелами інформації для компонування тексту.