Комплекс PD-2: ціна, технічні характеристики та бойова ефективність українських безпілотників

PD-2 – це безпілотний літальний апарат, що має здатність наносити вогневі удари. Розробка належить українській молодій команді UKRSPECSYSTEMs. Безпілотник PD-2 вирішує декілька питань і в цьому його перевага серед інших безпілотних літальних комплексів. Розробники підійшли до питання створення БПЛА PD-2 з урахуванням всіх особливостей в використанні подібного озброєння, що стало доречним саме для української армії, коли наша держава стикнулася з російською агресією на сході України.

Дрон PD-2 може здійснювати розвідку за допомогою декількох сучасних камер та тепловізору, висота польоту може складати декілька тисяч метрів. Зліт та посадка безпілотника «PD-2» достатньо універсальна і може виконуватись як зі злітної смуги, так і за допомогою спеціальних модулів вертикальною. Можливе оснащення дрону PD-2 корисним вогневим навантаженням в вигляді бомб вагою до 3 кг. Такі характеристики роблять безпілотний комплекс PD-2 універсальним, непомітним для ворогів і ударним. В наступній статті спробуємо розібратися в особливостях нового виду безпілотників українського виробництва PD-2.

БПЛА UKRSPECSYSTEMS PD-2

Що відомо про PD-2

На початку російського вторгнення військовий ринок України був однотипним, більшість озброєння радянського зразка не давало можливості гідно протистояти ворогу. Так, українські волонтери стикнулися з проблемою відсутності на озброєнні достатньої кількості безпілотних літальних апаратів, тим більше дронів з можливістю нанесення вогневих ударів. Багато спроб закупити подібне озброєння в інших країнах закінчились поразкою, не всі держави готові були продати безпілотні комплекси для потреб військового ринку України. Тому,  волонтери організації «Народний проект» сумісно з молодою українською компанією UKRSPECSYSTEMs розпочали виробництво безпілотного літального апарату. В 2020 році розробниками було представлено безпілотник «PD-1», що виконував функції розвідувального дрону. Трохи згодом на ринок вийшла модернізована версія безпілотника PD-1, що мала в собі додаткову можливість нанесення вогневих ударів. Після випробувань восени 2020 цей дрон вийшов під новою назвою PD-2.

Дрон PD-2 в небі

Технічні характеристики

Безпілотний літальний апарат PD-2 створений для проведення розвідувальних операцій з висоти декількох кілометрів та можливістю нанесення вогневих ударів по військовим цілям за допомогою корисного бойового навантаження вагою до 3 кг.

Радіус застосування бпла PD-2 складає понад 200 км. Зліт виконується зі злітної смуги, але при необхідності дрон PD-2 можна обладнати спеціальними модулями з додатковими електричними двигунами, що забезпечать вертикальний зліт або посадку. Застосування модулів не займає багато часу і вважається швидкозмінним обладнанням. В системі стандартів НАТО безпілотник PD-2 має класифікацію STANAG 4670 (ATP 3.3.7) 1 класу, що не більше 150 кг, категорію малого БПЛА, та батальйоне бойове застосування.

Конструкція дрону PD-2 створена таким чином, що для зміни будь-якої запасної частини не потрібне використання спеціальних інструментів, кріплення деталей виконано в інноваційному  форматі «швидких» замків. Будь-яка деталь або бойове навантаження може бути замінено за кілька хвилин. Ця функція є доречною і необхідною в умовах застосування БПЛА PD-2 під час ведення бойових дій.

В комплект комплексу PD-2 входять:

  • дві одиниці дронів;
  • станція наземного керування.

камера PD-2

Конструктивні особливості PD-2

ВантажопідйомністьВ межах 19 кг
Бойове навантаження3 кг
Крейсерська швидкість100 км/год
Максимальна швидкість140 км/год
Час польоту10 годин
Практична стеля5 000 м
Радіус застосування1000 км
Максимальна злітна вага55 кг

У безпілотника PD-2 є 3 варіанти доставки вантажу:

  • скидання з під крил дрону;
  • скидання з під фюзеляжу;
  • за допомогою вертикального зльоту та посадки можливо здійснити навантаження, розвантаження дрону.

Безпілотний комплекс PD-2 оснащений сучасною системою спостереження: тепловізор має 5-ти кратний зум, а камери підвищеної здатності можливість збільшення зображення в тридцятикратному розмірі.

Безпілотник PD-2 працює на 4-х тактному двигуні на бензині А-95 та електричному генераторі з потужністю 500 Вт, який дає можливість підзарядки акумуляторам під час польоту і виконує функцію живлення для бортового обладнання. Для роботи двигуна в тихому режимі застосовується спеціальний глушник.

Програмне забезпечення Strix-online безпілотного літального апарату PD-2 має змогу планування місії, ведення спостережень в режимі «живої» карти, додавання об’єктів, виявлення, ідентифікація, з’ясування точних координат місця знаходження цілей в один клік.

Вартість

З відкритих джерел стало відомо, що  за допомогою волонтерської організації IT спільнотою в травні 2022 року було зібрано 30 000 000 гривень на придбання для потреб Збройних Сил України 1 комплекту безпілотного літального комплексу PD-2, що складався з 2 дронів та автомобілю з  системою керування. Точна інформація про ціну БПЛА PD-2 в відкритих джерелах відсутня, але стаття ще буде оновлюватись, тож можливі подальші уточнення з цього приводу.

Ефективність

Наразі БПЛА PD-2 успішно використовується військовими Збройних Сил України під час ведення бойових дій на лінії фронту. Безпілотники PD-2 забезпечують відмінне проведення розвідувальних операцій, мають можливість доставки вантажів, а також можуть здійснювати вогневі удари невеликої потужності. Під час використання дронів PD-2 розробники отримали багато гарних відгуків від військових. Комплекс PD-2 простий у застосуванні, має модульну конструкцію, можливість вертикального злету, ведення точних розвідувальних операцій, а канал надання інформації надійно захищений від перешкод, що можуть створювати бойові супротивники.

Комплекс PD-2

Порівняння з аналогами

Безпілотник PD-2 досить унікальний винахід українських розробників. За можливостями вертикального злету та скидання вантажу його можна було б порівняти з Mallow T150, але британський дрон все ж несе більш велике навантаження в 68 кг.

БПЛА PD-2, як і турецький аналог Bayraktar TB2 може виконувати розвідувальні операції та наносити вогневі удари. Звісно, враховуючи більшу злітну вагу – Bayraktar TB2 здатен виконувати масивні вогневі ударі, тоді як український PD-2 бере на борт до 3 кг бойового навантаження. Але для запуску Bayraktar TB2 необхідно обладнати злітну смугу – тоді як дрон PD-2 має можливість здійснити вертикальний зліт і вертикальну посадку. Вартість турецького БПЛА в рази дорожча за український безпілотник PD-2.

Функціональність PD-2 в частині можливостей здійснення вертикальних зльоту, посадки, нанесення вогневих ударів та ведення точної розвідки робить його універсальним. Тож для більш частішого використання на полі бойових дій все ж варто звернути увагу на нову українську «пташку» – безпілотний літальний комплекс PD-2.

Підсумки

Внутрішній військовий ринок України до 2014 був не готовий до проведення масштабних військових дій. Однак, завдяки винахідникам, волонтерам на озброєнні Збройних Сил України з’явився безпілотник PD-2. Його універсальні можливості ми і спробували розкрити в цій статті. Починаючи з травня 2022 року БПЛА PD-2 зайняв своє місце серед безпілотних апаратів, що були створені з початку російського вторгнення на територію України.

Натисніть, щоб оцінити нашу статтю!
[Загалом оцінок: 2 Середня: 5]

Супротив
Додати коментар