Warmate – це безпілотний ударний літальний апарат, який було розроблено польською компанією WB Electronics. Цей дрон працює за схемою ураження цілі методом самознищення. Для досконалої роботи винахідники радять використовувати БПЛА Warmate з дроном-розвідником FlyEye. Безпілотник Warmate виявився не просто ударним дроном, його класифікували, як безпілотний авіаційний комплекс, або БАК. Війна в теперішньому часі дуже відрізняються від тих масштабних війн, що були в 20-му столітті. Так, як і раніше сучасна армія потребує важкого озброєння, артилерії і авіації, але вже не можливо уявити досконалу роботу цієї низки зброї без безпілотних літальних апаратів. Раніше більша кількість місій була неможливою через брак розвідувального ресурсу, а в теперішньому ході бойових дій ураження противника можна здійснити точно, завдяки розвідувальним даним з безпілотників. Окрему нішу в безпілотних підрозділах займають саме ударні БПЛА, більш відомі як дрони-камікадзе. Саме таким є польський БПЛА Warmate.
Внаслідок довготривалої антитерористичної операції на сході, а потім і повномасштабного вторґнення російської армії на територію України – військові стикнулись з відсутністю на внутрішньому військовому ринку достатньої кількості безпілотних летальних апаратів. Вже на сьогодні ми отримали чудову розробку українського виробництва, яка відома під назвою Punisher. Про цю пташку ми докладно інформували Вас в минулій публікації. Але, вже в 2022 році на озброєнні збройних сил України з’явились дрони-камікадзе Warmate. Тож в наступній статті спробуємо розібратися в особливостях, вартості дрону Warmate і його основних технічних характеристиках.
Історія створення
Безпілотник Warmate було створено польською компанією WB Electronics. Вже восени 2015 році дрон Warmate успішно представили на виставці MSPO-2015. Показ виявився настільки вдалим, що навесні 2016 керівництво компанії WB Electronics повідомило про отримання замовлення на виготовлення безпілотних літальних апаратів Warmate для двох країн, які на той момент перебували в умовах ведення бойових дій. На теперішній час вже виготовлено понад тисячу одиниць дронів-камікадзе Warmate, а до країн-операторів БПЛА, окрім Польщі та України ще додалась Індія. В 2022 році Індія отримала 100 одиниць безпілотників Warmate, тоді як Польща вже замовила для потреб своєї армії понад тисячу екземплярів.
Співпраця української компанії «Чезар» з польськими виробниками БПЛА Warmate розпочалася влітку 2016 року. Тоді, підприємство «Чезар», що знаходилось в місті Чернігів отримало дослідний зразок дрону Warmate і право на виготовлення та випробування цього безпілотнику. Назва безпілотнику Warmate з англійської має значення близький друг, але в українській армії за польським дроном вже закріпилася назва Побратим. В 2016 році на виставці зброї, що проходила в Києві було здійснено показ БПЛА Warmate, що вже виготовлявся в українському Чернігові.
Технічні характеристики
Безпілотний авіаційний комплекс Warmate створено для виконання ураження ворога шляхом самознищення. Дрон Warmate може виконувати запуск, як з борту броньованої техніки, так і зі спеціальних наземних станцій. Принцип дії дрону Warmate полягає в запуску зі спеціальної пускової установки контейнерного типу, далі розвинення максимальної висоти і швидкості, після знаходження цілі виконується зближення з об’єктом по траєкторії пікетування. Є декілька типів обладнання, від якого залежить характер майбутнього удару:
- бойове, що передбачає зниження до цілі шляхом підриву боєприпасу;
- не бойове, що проводить лише розвідувальні операції.
В бойовому навантаженні є 3 варіанти:
- застосування GTB-1, що забезпечує вибух великого об’єму, під час якого виконується викид вибухової суміші в повітря. Ці боєприпаси мають термобаричну класифікацію;
- застосування GO-1, GO-2, що забезпечує ураження об’єкту на відкритій місцевості за рахунок підриву боєголовки вагою 1 кг, з послідуючим розповсюдженням осколків на відстань близько 10 м. Такий боєприпас має осколково-фугасну дію;
- застосування GK-1, що розроблений для знешкодження важкої військової техніки, має здатність пробиття броні товщиною близька 220 мм. Така вибухова функція має класифікацію кумулятивних боєприпасів.
До можливих цілей БАКу Warmate можуть належати командні пункти, стаціонарні установки радіозв’язку ворога, будь-які боєприпаси, системи протиповітряної оборони, паливо та інше, словом все, що може вивести з ладу супротивника і зупинити можливість наступу.
Комплектація БАК Warmate
Комплектація безпілотних авіаційних комплексів Warmate може бути в трьох варіантах:
- Ударний комплекс, що базується на автомобілі броньованого типу та налічує 5 осіб для обслуговування:
- наземна станція керування;
- 12 одиниць дронів;
- 2 катапульти;
- компресор та балон високого тиску;
- бензиновий електричний агрегат;
- пристрій для встановлення антени;
- 24 боєприпаси;
- 4 рюкзаки для пакування.
- Ударний комплекс наземного управління, що переноситься вручну. Для обслуговування необхідно 2 особи:
- наземна станція керування;
- 3 одиниці дронів;
- 1 катапульта;
- радіостанції;
- 4 касети для виконання пневмозапуску;
- 6 боєприпасів;
- 2 рюкзаки.
- Ударний комплекс, що базується на автомобілі з коефіцієнтом високого шляхопроходження. Для обслуговування необхідно 4 особи, що отримують додаткові засоби в якості спецодягу, навігації та метеоінформації, намет, спальні мішки, аптечку та запасні частини:
- наземна станція керування;
- 6 одиниць дронів;
- 2 катапульти;
- компресор та балон високого тиску;
- бензиновий електричний агрегат;
- 24 боєприпаси;
- 4 рюкзаки для пакування;
- 1 радіостанцію з дальністю 30 км;
- 3 радіостанції з дальністю 5 км.
Конструктивні характеристики
№ п/п | Характеристика | |
1 | діапазон наземного керування | 30 км |
2 | двигун | електричний |
3 | круїзна швидкість | 80 км/год |
4 | максимальна швидкість в момент пікетування цілі | 150 км/год |
5 | довжина | 1,1 м |
6 | розмах крила | 1,6 м |
7 | злітна вага | 5,7 кг |
8 | стеля | від 150 до 300 м |
9 | час роботи в автоматичному режимі керування | 30 хвилин |
Особливості
Особливостями безпілотнику Warmate є багатофункціональна система керування. Оператор має контроль над дроном і сам вирішує про можливість переведення літального апарату в режим ударного боєприпасу. Режими польоту БПЛА Warmate поділяються на п’ять груп:
- автоматичний, коли безпілотник виконує завдання заздалегідь прокладеним маршрутом і координатами цілі ураження;
- Hold, коли дрон баражує над ціллю;
- Fly to, коли висота польоту залишається на одному, заздалегідь встановленому рівні і БПЛА слідує до цілі за вибраними координатами;
- Cruise, коли виконується напівавтоматичне керування оператором, а дрон планує до зазначеної цілі заздалегідь запрограмованим маршрутом і рівнем висоти, працює режим автопілоту в напрямку камери;
- Attack, це режим виконання удару по цілі, що за допомогою систем автоматизації дрону та відеотрекеру виконує місію, навіть після втрати зв’язку з центром керування.
Вартість
Застосування БПЛА Warmate дозволяє виконувати широкій спектр військових задач, від проведення розвідувальних операцій до нанесення вогневих ударів по командним пунктам ворога, складах палива або боєприпасів. В залежності від комплектації комплексу варіюється цінова політика. В відкритих джерелах є інформація, що ціна Warmate з одним боєприпасом складає близька 12 000 доларів США.
В 2022 році волонтерські організації розпочали збір на комплектування української армії-дронів. Вдалось назбирати 64 000 000 гривень, на які було куплено 40 одиниць БПЛА Warmate. Тобто вартість безпілотнику Warmate склала 1 млн. 600 тисяч гривень.
Порівняння з аналогами
Враховуючи те, що російська армія розпочала війну з Україною, проведемо порівняння польського безпілотнику БПЛА Warmate з тим, що є у росіян. Основним ударним дроном російського виробництва є БПЛА Куб. Розглянемо відмінності за основними характеристиками безпілотних літальних апаратів. Щодо габаритних розмірів, то довжина Warmate складає 1,1 м на відміну від Куба, що має квадроформу і найбільша її сторона складає 1,3 м. Вага бойового навантаження, що здатен нести дрон у Warmate складає 1,2 кг, тоді як російський Куб може взяти 3 кг. Час знаходження в роботі у автоматичному режимі у Warmate складає 30 хвилин, як і у російського аналогу. Обидва дрони працюють в режимі самознищення, максимальна швидкість в момент пікетування у російського Кубу менша і складає 130 км/год, польський Warmate проводить ураження цілі зі швидкістю 150 км/год.
Хоча обидва безпілотники мають по декілька режимів роботи, але у російського Куба кульгає система наведення, тож в порівнянні з польським дроном Warmate не здатний здійснювати точні удари по цілям, що рухаються. Саме для невеликих вогняних ударів, що необхідно виконати в умовах ведення міських боїв, доцільніше використовувати польський Warmate, який має стелю застосування висотою в 300 м.
Підсумки
Військові дії на території України дали розуміння багатьом країнам, що успішний хід війни зараз залежить не тільки від важкої артилерії. Дрони та безпілотники займають одну з перших сходинок в необхідному щоденному використанні військового. Адже можливість ведення бойових дій в умовах сучасних міст, що більш за все притаманно окупованим місцевостям України, без сучасного безпілотного обладнання стає важкою задачею. Розвідка безпілотників надає чітку інформацію військовим для виконання артилерійських ударів, а ударні дрони здатні знешкоджувати ворожі позиції з хірургічною точністю. Польські винахідники змогли вчасно зорієнтуватись в вимогах сучасного військового ринку, що наштовхнуло їх на створення БАК Warmate. Адже, з метою доведення до досконалості свого винаходу, використання його в справжніх бойових задачах є чудовою ідеєю.
На брифінгу міністра цифрової інформації України Михайла Федорова ,що відбувся в жовтні минулого року було повідомлено, що завдяки об’єднанню Монобанку та Unite24 відбулася закупівля БАК Warmate для потреб української армії-дронів. Кількість придбаних Warmate склала 40 одиниць. Звісно з часом інформації буде більше, тож чекаємо на оновлення публікації в майбутньому.
Головний автор статей на сайті suprotyv.com. Сумлінно дотримується відповідності з офіційними джерелами інформації для компонування тексту.