Бомбардувальник винищувач Су-34: ціна, характеристики

Літак Су-34 – це російський винищувач-бомбардувальник. Його було створено для заміни більш застарілої версії військового літака Су-27. В можливості винищувача Су-34 входить нанесення ударів, які за словами конструкторів можуть вражати, в тому числі, і рухомі цілі, також його планували застосовувати для нищівних ударів не тільки по повітряних цілях, але і по наземних мішенях, що мають невелику площу. Тобто, найперше з чим повинен був впоратись бомбардувальник Су-34 – це нанесення дуже точних ударів по цілям різних конфігурацій – від літака противника до наземних цілей в тилових частинах ведення бойових дій.

Su-34

Щодо сподівань конструкторів бомбардувальника Су-34 і реальних його показників в відкритому доступі є багато інформації. Під час вторґнення російської армії на територію України цей винищувач застосовується доволі часто. В надійності і неперевершеності бомбардувальника Су-34 ми всі впевнились в жовтні 2022 року, коли літак впав на житловий будинок в російському місті Єйськ. За даними офіційних джерел два пілоти встигли катапультуватись, але загинуло 14 цивільних людей, що знаходились в зоні вибуху. Тож, що нового розробники додали до винищувача, який створений на основі радянського літака, скільки коштує, яка його вага та скільки в Росії Су-34 розглянемо в наступній публікації

Загальні відомості

Хоча росіяни і називають свій Су-34 новітньою розробкою, але перший політ в винищувача відбувся ще за радянських часів в 1990 році. Метою створення подібної машини була необхідність заміни більш застарілих моделей винищувачів, таких як Су-27. Опрацюванням проекту займались дослідне конструкторське бюро ім. Сухого і через п’ять років винищувач Су-34 представили на авіаційному форумі Ле Бурже. Але, від часу розробки до моменту постановки бомбардувальника на озброєння російської армії пройшло 12 років. Це пояснюється браком в Росії великої кількості комплектуючих, що необхідні для виробництва літаків.

Су-34

Су-34 розробляли з метою надання можливості повітряним силам наносити точкові авіаційні удари по цілям наземного базування, а також здійснення ураження повітряних цілей. Принциповою відмінністю від попередніх моделей радянських літаків було змінення входу до кабіни екіпажу, що відбувається в ніші опорної передньої частини шасі. Також, до технічних характеристик Су-34 додали дозаправлення літака в повітрі, що надає спроможність виконувати політ на дальність близько 4000 км.

Технічні характеристики

Екіпаж винищувача Су-34 складається з двох осіб. Літак озброєний гарматою 30 мм калібру та має 12 точок для несення бойового навантаження, що вагою не повинно перевищувати 8 т. В радіолокаційній системі задіяна можливість розпізнавання цілі на відстані до 75 000 м. Одним з основних технічних показників винищувачів є швидкість польоту, тож у російського Су-34 швидкість доходить до 1900 км/год. Вага Су-34 в порожньому стані складає 22 500 кг.

Характеристика:
1 довжина 23,3 м
2 злітна вага 38 240 кг
3 розмах крил 14,7 м
4 висота 6 м
5 бойове навантаження 12 точок підвіски з загальною вагою корисного навантаження 8 000 кг
6 бойовий радіус 1100 км
7 максимальна злітна вага 45 000 кг
8 максимальна швидкість (на нижніх висотах) 1400 км/год
9 максимальна швидкість (в період польоту на висоті) 1900 км/год
10 дальність польоту 4 000 км

Винищувач Су-34 обладнаний двома двигунами АЛ-31Ф-М1, вага одного двигуна складає 1520 кг. Така конструкція має свої плюси і мінуси. Так, в разі відмови одного з двигунів в пілота є шанс здійснити аварійну посадку бомбардувальника. Але два двигуни це велике додаткове навантаження, маса літака Су-34 за рахунок цього збільшена, отже він втрачає ту легкість, яка так потрібна винищувачам в повітряних боях.

Вартість Су-34

Після 2010 року бомбардувальнику Су-34 було проведено модернізацію, конкретні деталі невідомі, але можливо вартість літака напряму залежить від його додаткових можливостей. Тож, для самих росіян продовження розробки Су-34 стало можливим завдяки отриманню «нафтових» коштів, тобто інвестиції в авіабудування почали поступати лише після 2014 року, саме після цього виготовлення винищувачів поставили на конвеєр. Кошти від продажу нафти керівництво РФ почало активно вкладати в озброєння армії.

су-34 в небі

На теперішній час ціна Су-34 складає близько 36 000 000 доларів США. На 2016 рік в військовій авіації РФ налічувалось 100 одиниць Су-34, на теперішній час для військово-повітряних сил Росії було виготовлено 143 одиниці.

Бойове застосування

Початок бойового застосування винищувачів Су-34 почався в 2008 році, коли російська авіація виконувала бомбардування Грузії. Його використовували для підтримки бомбардувальників за рахунок застосовування можливостей радіоелектронної боротьби з протиповітряними системами Грузії. Дуже гучно було проведено рекламну компанію під час роботи винищувачів Су-34 в Сирії. Мова йшла про високоточні удари та чудову оснащеність літака. Але, фактично бомбардувальники Су-34 в Сирії були озброєні лише касетними боєприпасами і про розпіарену точність нанесення ударів не могло бути й мови.

Аварія Су-34

Під час вторґнення російської армії на територію України росіяни активно використовували свою винищувальну авіацію, і зокрема Су-34. Щодо досконалості цього літака, то українським військовим вдавалося неодноразово знищувати його переносними зенітно-ракетними комплексами або засобами протиповітряної оборони. Адже, знижуючи висоту Су-34 стає вразливим для ППО. Зараз важко підрахувати кількість збитих літаків, тому скільки залишилось Су-34 у росіян можна лише здогадуватись. Офіційна цифра збиття Су-34 українськими військовим біля 20 одиниць, але враховуючи вразливість цієї моделі від 140 існуючих у РФ одиниць сміливо можна віднімати більшу кількість.

Порівняння з аналогами

В порівнянні з аналогами винищувачів-бомбардувальників слід враховувати багато факторів, адже однією відмінністю тут не обійтись. Російський Су-34 дуже часто порівнюють з американським F-15E Strike Eagles. Американський F-15E стоїть на озброєнні таких військових країн, як США, Ізраїль, Саудівська Аравія та Південна Корея. Кількість осіб в екіпажі у цих двох літаків однакова і складає дві особи. Винищувач F-15E теж обладнаний двома двигунами, але з цифровою системою керування. Дальність польоту американського винищувача F-15E складає 3900 м, що лише на 100 м відрізняється від Су-34, але відміною є те, що американський літак не потребує дозаправлення в повітрі і використовує паливні баки.

Щодо корисного бойового навантаження, то у F-15E воно складає загальну вагу до 11 т, тоді як Су-34 може взяти лише 8 т. Ну і основною відмінністю між цими винищувачами є швидкість, адже це один з найголовніших критеріїв оцінки. Тож, максимальна швидкість, яку розвиває F-15E складає 2660 км/год, тоді як швидкість Су-34 1900 км/год. Бойовий радіус американського винищувача 1270 км, а у Су-34 цей показник сягає 1100 км. Є відмінності і в практичній стелі, де американський винищувач F-15E має 18,2 км, а російський Су-34 17 км.

Тож, відмінності двох винищувачів-бомбардувальників очевидні і за основними показниками військових літаків такого типу краще американський аналог F-15E.

Натисніть, щоб оцінити нашу статтю!
[Загалом оцінок: 2 Середня: 5]

Супротив
Додати коментар