Протикорабельна ракета Гарпун – характеристики, дальність, ціна

Ракета Гарпун – це один з найвідоміших засобів протикорабельного ураження. Розробка ракет Harpoon належить американцям, що поставили мету створення зброї, яка здатна здійснювати ураження морських цілей на відстанях до 90 км. Історія створення протикорабельних ракет Гарпун тягнеться з 60-х років минулого століття і на теперішній час відомо про випуск біля 7000 одиниць подібних ракет. За своєю класифікацією ракети Гарпун поділяються на декілька груп: з можливістю запуску з надводного чи підводного човна або літака. Розробники Harpoon досягли можливостей ракети здійснювати політ над гребнем хвиль води, чим звели до нуля шанси супротивника на збиття. Звісно, через тривалу історію існування протикорабельних ракет Harpoon американцям вдалося досягти ідеальних технічних показників, що призвело до широкого попиту на військовому ринку. Адже, на теперішній час, ракетами Гарпун володіють найбільші морські держави світу.

протикорабельні ракети Гарпун

Після повномасштабного вторґнення РФ на територію України наші збройні сили чинили опір не тільки на землі та повітрі, але ще й на морі. Враховуючи те, що росіяни виконують більшість пусків ракет з акваторії Чорного моря наявність на озброєнні нашої держави протикорабельної зброї не менш важлива, аніж сучасні системи протиповітряної та протиракетної оборони. Тож, в чому особливість ракет Гарпун, які основні технічні характеристики та модифікації протикорабельних американських ракет, яка дальність польоту, чим зброя такого типу може допомогти Україні розглянемо в наступній публікації

Історія розробки

Метою створення протикорабельної зброї для американських винахідників було забезпечення ураження надводних цілей на відстанях до 45 км. Замовлення надійшло від військово-морських сил США і на початку 1965 американська компанія McDonnell Douglas надала свої перші результати. Спочатку створення ракета отримала можливість ураження підводних човнів, що пливуть на поверхні на відстані 45 км. Все кардинально змінив випадок застосування Єгиптом ракети з надводною траєкторією польоту, що випустили з двох ракетоносіїв проти ізраїльського корабля «Ейлат». Тоді, в 1967 році ізраїльський корабель було знищено і на підставі цих подій, американці змінили вектор можливостей для своїх протикорабельних ракет. Тепер крилатим ракетам надавався статус ураження надводних цілей і вже в 1970 році компанією McDonnell Douglas було створено ракету з модифікацією ZAGM-84А.

Ракети Гарпун

Назву Гарпун ракета отримала через неофіційну військову асоціацію між підводним човном та китом. Тобто назва засобу ураження кита закріпилась за військовою протикорабельною ракетою. З часом розробники здійснили три окремі модифікації крилатої ракети Гарпун: з можливістю запуску з літака, надводного або підводного човна. Згодом для Данії та Тайваню було створено наземні ракетні комплекси під протикорабельні ракети Harpoon.

Технічні характеристики harpoon

Ракета Гарпун – це засіб знищення цілей корабельного типу. В залежності від модифікації може виконувати запуск ракет з літака, надводного або підводного човна. Також існує можливість застосування берегового ракетного комплексу.

Принцип дії ракети Гарпун полягає в двох напрямках:

  1. Запуск по пеленгу, що забезпечує слідування ракети до цілі без ввімкнення радіолокаційної складової. Ця дія спрямовує ракету за точними координатами, виявити її неможливо, а радіолокаційне наведення вмикається на підльоті до мішені.
  2. Запуск по дальності, що без інформації про точне місцезнаходження цілі виконує пошук за допомогою ввімкнення радіолокаційного наведення. Такий принцип дії чудово використовувати, якщо точних координат мішені немає, але є ризик передчасного виявлення ракети та знищення її системами протиракетної оборони.

Розглянемо основні характеристики ракети Гарпун:

1. максимальна дальність ураження цілі від 200 до 300 км
2. довжина від 3,8 до 4,6 м
3. вага від 519 до 628 т
4. маса бойової частини 225 кг
5. швидкість польоту 855 км/год
6. розмах крила 914 мм

Протикорабельна ракета Гарпун складається з 4 основних частин:

  • носова частина, що зосередила в собі всю радіолокаційну електроніку;
  • бойова частина,
  • маршовий двигун,
  • хвостовий відсік.

ракета Гарпун

Модифікації

В залежності від модифікації ракети Гарпун мають різні конструктивні характеристики.

Основні модифікації протикорабельної ракети Гарпун:

  • RGM-84 – застосовується з надводних човнів, наносить удар в режимі пікетування. Можливо виконувати пуск з батарей наземного базування;
  • AGM-84 – пуск здійснюється з борту літака;
  • UMG-84 – пуск здійснюється з підводного човна.

До назви модифікацій, в залежності від особливостей ракети додають літеру:

  1. Так, модифікації RGM-84А, AGM-84А, UMG-84А – це ракети першого покоління випуску 1970 років. Вони оснащені турбореактивним двигуном, дальність польоту складає 140 км.
  2. Спецвипуском ракети Гарпун, на замовлення Королівського флоту Великобританії, стала модифікація UMG-84В, що здатна виконувати більш низький політ.
  3. RGM-84С, AGM-84С, UMG-84С – ця модель увібрала у себе можливості низького польоту попередньої версії, але окрім цього було додано здатність не виконувати різкий стрибок під час наближення до цілі і проводити збиття на низькій висоті. Інша назва модифікації цього різновиду ракет Гарпун – це Harpoon block 1B.
  4. RGM-84D, AGM-84D, UMG-84D – внаслідок зміни палива ця модифікація отримала збільшену відстань польоту, що склала 220 км. Також, розробники додали можливість прокладання маршруту ракети, що раніше виконувався лише за прямою траєкторією, в модифікації D траєкторія може мати ламану криву і тим самим забезпечити собі безперешкодний шлях до цілі. Були покращені системи радіолокаційного самонаведення та система управління вогневим ураженням. Інша назва Harpoon block 1C.

Найбільш відомим варіантом протикорабельної ракети Гарпун на теперішній час є Harpoon block ІІ, що отримав здатність проводити ураження не тільки морських, але і наземних цілей. Конструктивні особливості цієї модифікації дозволяють використовувати її на будь-яких комплексах Гарпун.

Ціна ракети Harpoon

Ціна ракети Harpoon напряму залежить від її модифікації, адже за тривалий час існування протикорабельних ракет кожна країна, що має на озброєнні такі ракети замовила необхідний для своєї оборони варіант.

Наприклад, ціна на перші версії ракети Гарпун RGM-84А, AGM-84А, UMG-84А коливається в діапазоні від 350 000 до 750 000 доларів США. Комплекс наземного базування Harpoon Coastal Defense System, який знаходиться на озброєнні у Тайвані налічує в собі 100 одиниць пускових установок, 400 ракет та 25 радарів коштував в 2020 році 2,37 мільярдів доларів США. Ціна однієї ракети в модифікації AGM-84L Block ІІ для військового ринку США складала 1 500 000 доларів, тоді як експортний варіант для Індії обійшовся майже в 9 разів дорожче.

Harpoon

Бойове застосування

За свою п’ятдесятирічну історію існування протикорабельні крилаті ракети Harpoon отримали багато ситуацій з бойового застосування. Так, вперше застосування ракет Harpoon відбулося в 1980 році під час операції Перлина в Перський затоці. Тоді, іранські військові застосували проти сил Іраку 2 ракети Гарпун надводного базування, чим знищили два ракетні катери.

Гарпун

В 1988 році під час участі американських військово-морських сил в операції Богомол ракети Гарпун отримали бойове застосування. Тоді військові Іраку застосували ракети Гарпун проти американського крейсеру, але американцям вдалося перехопити їх і вчасно знешкодити. В результаті бою від іранського катеру залишився лише каркас і випущена американцями ракета Гарпун не знайшла ціль, так за допомогою артилерії катер іракських військових був знищений.

Підсумки

Щодо можливостей застосування протикорабельних ракет Гарпун в Україні проти військового флоту Росії, то існує версія, що в червні 2022 року під час знищення російського буксирного судна Василь Бех українськими військовими було застосовано ракети цього типу. Тоді, блискавично вдалося обійти розпіарений протиракетний російський комплекс Тор, завдавши нищівних ударів по російському кораблю. Ці дані заперечують військові журналісти, але необхідність мати такі ракети на озброєнні в Україні очевидна. Майже щодня ворог виводить в море судна з ракетами Калібр на борту.

З усіх можливих модифікацій протикорабельних ракет Гарпун для військових української армії найкраще підходить комплекс наземного базування. Так, запуск ракет з літаків або підводних човнів для України поки неможливий. Але, враховуючи чудову підготовку наших військових в найсучасніших військових країнах світу будемо сподіватись на надання нашими партнерами військової допомоги Україні у вигляді протикорабельних ракет Harpoon.

https://www.youtube.com/watch?v=xcdOZw5INF4

Натисніть, щоб оцінити нашу статтю!
[Загалом оцінок: 0 Середня: 0]

Супротив
Додати коментар