Сармат – це ракета з балістичною траєкторією польоту, що належить до п’ятого покоління та має характеристику НАТО SS-X-30. Розробка ракет Сармат належить російським вченим, що поставили мету створення нищівної зброї, яка здатна до ураження цілей з космічної орбіти. Системи протиракетної оборони за тривалий час свого існування пройшли шлях до удосконалення, тому, наприклад для американських систем типу Patriot, майже не залишилось цілей, які вони б не змогли знешкодити. Саме тому, росіяни постійно працюють над зброєю, що здатна завдати ударів по об’єктам і не бути поміченою для систем протиракетної оборони. Більшість ракет з балістичною траєкторією польоту, що є на озброєнні в РФ радянського зразка, тому вони не можуть бути конкурентоспроможні на ринку озброєння світу, адже технології пішли далеко вперед і засоби знешкодження ракет стали більш сучасними, влучними та руйнівними для них за останні 30 років.
Після повномасштабного вторґнення російської армії до території України військове керівництво РФ почало неодноразово погрожувати завданням ядерного удару. Щодо можливостей його здійснення є багато питань, які ми вже розглядали в минулих публікаціях. Саме перше – це санкційні обмеження, що накладені на російську економіку, адже більшість комплектуючих до збройних винаходів, все ж такі закуповувались за межами РФ. Зброя, подібна до ракет Сармат відкрито порушує умови договору, що був підписаний на початку розвалу Радянського Союзу. Але це не зупинило військове керівництво Росії розпочати відповідні розробки і вже в 2022 році провести випробування ракетного комплексу РС-28 з застосуванням багатоступеневої міжконтинентальної ракети Сармат з балістичною траєкторією польоту. Тож, яку небезпеку несуть погрози Путіна, щодо застосування ядерної зброї, в чому особливість ракет Сармат, який зміст носить словосполучення «орбітальне бомбардування» розглянемо в наступній публікації
Історія розробки
Росіяни тривалий час працювали над удосконаленням свого радянського ракетного озброєння. Більшість ідей базувалось на розробках українського Конструкторського Бюро Південне. Адже саме Дніпро, в радянські часи був центром аерокосмічних досліджень. Після розриву стосунків з Україною, в 2022 році військове керівництво РФ відрапортувало про успішні випробування ракети, що має змогу нанесення удару з орбітальної траєкторії і тим самим бути непомітною для систем сучасної протиракетної оборони. Ідея розробки належить державному ракетному центру ім. Макеєва. Метою створення вважається удосконалення більш старішої моделі міжконтинентальної балістичної ракети Р-36М Воєвода, ще радянських часів, а саме розробки 70-х років минулого століття на КБ Південне в українському місті Дніпро. Минула модель була відома на весь світ і мала назву Satana за класифікацію НАТО.
Саме на заміну Р-36М створили ракети Сармат, з можливостями виходу ракети на орбіту. Розробники Сармату стверджують про вдосконалений підхід до ракетної складової, наявність більшої кількості хибних пасток, додавання керованих елементів в частинах ракети, на які вона поділяється після приведення в дію. Щодо виконання запусків, то ракети Сармат, так як і попередні аналоги, отримали шахтне базування.
Технічні характеристики
Ракета Сармат – це засіб знищення цілей з важкою багатоступеневою складовою, що виконує рух за балістичною міжконтинентальною траєкторією ураження. Ракетний комплекс має шахтне базування. Двигун першої сходинки ракети Сармат уявляє собою модернізований двигун від ракети Р-36М. Більшість складових ракетного комплексу Сармат – це незначна модернізація застарілих радянських зразків ракетного озброєння з балістичною траєкторією польоту.
Розглянемо основні характеристики ракети Сармат РС-28:
1. | максимальна дальність ураження цілі | 18 000 км |
2. | кількість сходинок ракети | 3 |
3. | початкова вага | 208,1 т |
4. | діаметр | 3 м |
5. | довжина ракети Сармат | 35,50 м |
6. | вага корисного навантаження | 10 т |
7. | максимальна кількість боєголовок | 10 |
8. | вага кожної боєголовки | 0,75 мт |
9. | тип базування | шахта |
Особливостями балістичних ракет Сармат вважається додавання керованого блоку Авангард, що дозволяє ракеті виходити на суборбітальну траєкторію на орбіті. Принцип знаходження на орбіті зводиться до виконання напівоберту і за рахунок гальмування час знаходження ракети Сармат в космічній зоні збільшується, тим самим унеможливлюючи, зі слів розробників, ураження протиракетними засобами оборони.
Під час створення Сармату, акцент був наданий саме балістичним ракетам на рідкому паливі, що мають змогу нести більший заряд по вазі та більшу кількість хибних пасток. Ракета Сармат призначена для ядерних боєголовок, але в неї інші уражуючи фактори. Як стверджують спеціалісти, завдяки системі Авангард дія ураження ракети Сармат може бути локально направленою і завдяки кінетичній енергій бойового блоку виконувати руйнування без застосування ядерного потенціалу. Тобто, для ураження певної цілі застосують лише кінетичну вибухову зброю.
Перспективи
Враховуючи те, що політика президента РФ вже багато років тримається на виконанні ядерного шантажу – винахід такої зброї, що здатна, теоретично, здійснити ядерний удар була необхідною складовою в військових розробках. Адже, до теперішнього часу весь ядерний потенціал країни зосереджувався навколо старих радянських ракет Воєвода (більш відома за НАТівською характеристикою Satana). Ядерна зброя має свій термін придатності, а строк експлуатації ядерних ракет в Радянському Союзі визначався 10 річним терміном. Тобто, не враховуючи значну кількість спроб подовження терміну служби ядерної зброї – в РФ майже не залишилось дієздатних носіїв. Саме тому, після вторґнення Росії до території України державі-агресору необхідно було підтвердити свій статус ядерної державі в світі. Адже, на теперішній час розробкою та випробуваннями ядерної зброї займаються лише 3 держави в світі, серед яких ще США та Китай.
Випробування ракети Сармат були проведені двічі, результати не надали очікуваного ефекту, адже виробники обіцяли, в першу чергу невразливість Сармату сучасними засобами ПРО. В своїх промовах російські військові експерти апелюють лише до найкращих в світі протиракетних засобів, що мають на озброєнні США. На теперішній час, вважаючи на значні обмеження в економічному секторі Росії, вдосконалення та тривале випробування ракети з міжконтинентальною балістичною траєкторією польоту Сармат зведено до нуля.
Оцінки світу
Світові військові експерти вважають, що створення ракети Сармат ніщо інше, як недосконала модернізація радянської ракети Р-36М. Навіть зовні корпус ракети Сармат повторює радянську Воєводу. Саме радянська ракета, з усіх наявних класу земля-повітря, виконувала функцію ядерної гарантії і потенційно могла доставити до 460 ядерних боєголовок в ціль. Розробки ракети Сармат розпочалися ще в 2010 роках, але нічого іншого, окрім вже існуючої радянської класичної балістичної ракети так і не було винайдено. Двигун ракети Сармат – це модернізація двигуна першої сходинки ракети Р-36М, а функція виконання «орбітального бомбардування» скопійована з Р-36. На додачу, система Авангард, що дозволяє керувати окремими частинами ракети Сармат і додає їй в класифікацію «глобального» ураження – це розробки радянських вчених до системи ракети Р-36.
Саме тому, значна кількість інформації, що надається на офіційних російських джерелах ніколи не згадує, що основна частина їх головної зброї ніщо інше, як незакінчена модернізація радянської ракети Сатана, авторами якої стали конструктори дніпропетровського конструкторського бюро ПівденМаш в 70-х роках минулого століття. Ви можете впевнитись і порівняти основні характеристики цих двох ракет самостійно.
Підсумки
Під час виступу на конференції президента Росії Путіна 23 лютого 2023 року, за інформацією західних засобів масової інформації виконувались випробування міжконтинентальної ракети Сармат з балістичною траєкторією польоту. Це було зроблено навмисно, адже хизування ядерною зброєю так притаманно політичним амбіціям президента РФ. Але, випробування провалилось і гучної заяви, щодо винаходу інноваційної зброї, яка здатна обійти найсучаснішу систему протиракетної оборони США не було. Звісно, така зброя в держави-терориста існує, але успіхів і досягнень в цьому напрямку досі немає і в умовах економічних санкцій продовження модернізації дорого вартісних компонентів поки неможливе.
В підсумках до публікації, варто зазначити, що на відміну від Росії – про успішне випробування своєї балістичної зброї вже заявили лідери Північної Кореї. За рік вони здійснили п’ять таких випробувань і всі вони були вдалими. Тож, публікація ще буде оновлюватись, в залежності від відкриття доступу до поглибленої інформації по балістичній міжконтинентальній ракеті Сармат.
Головний автор статей на сайті suprotyv.com. Сумлінно дотримується відповідності з офіційними джерелами інформації для компонування тексту.