Перун – це переносний зенітно-ракетний комплекс, який розроблено польськими винахідниками, з метою збиття летючих цілей на малій або середній висоті. ПЗРК Piorun – це більш вдосконалена та модернізована версія радянського ПЗРК Ігла. Розробниками комплексу стали польські інженери військового технологічного університету сумісно з компанією CRW Telesystem-Mesko sp. та Mesko S.A.
Основною метою поляків було створення принципово нового власного переносного зенітно-ракетного комплексу, який би складався лише з комплектуючих європейського виробництва. Тим самим, винахідники намагалися відійти від зброї радянських часів і перейти до виготовлення більш сучасних і конкурентоспроможних видів озброєння. Це їм блискуче вдалося і в наступній статті спробуємо більш детально розібрати основні характеристики і принцип дії ПЗРК Перун.
Принцип дії ПЗРК Перун
Принцип дії ПЗРК Piorun полягає в ураженні цілі, що рухається за допомогою керованої зенітної ракети зі спеціальною головкою, яка має функцію самонаведення. Пусковий механізм ПЗРК передбачає вибір режиму, відповідно до руху цілі – за допомогою спеціального перемикача режим змінюється з «зустрічного» на «навздогін».
Під час підготовки ПЗРК Перун до роботи необхідно з’єднати пусковий механізм з ключем авторизації. Далі необхідно встановити на корпус ракету, яка за маркуванням відповідає ключу авторизації. Після чого необхідно буде зняти захисні кришки з пускового механізму і корпусу ПЗРК і за допомогою спеціальних пазів з’єднати між собою, відкинути приціл і провернути ручку накалу на 180 º – це призведе до запуску наземного блоку живлення. Є можливість вибору режиму по параметрам цілі – літак, гелікоптер чи безпілотний літальний апарат та видимість – день, ніч, хмарно. За допомогою прицілу проводиться наведення на ціль і натиснення до упору на пусковий гачок, після чого декілька секунд необхідно супроводжувати ціль, за цей час пройде розкручування гіроскопу і здійсниться пуск ракети.
Технічні характеристики
Переносний зенітно-ракетний комплекс Перун створено для ураження летальних цілей на середній або низькій висоті. Головка самонаведення також була модернізована шляхом встановлення лазерного гіроскопу – для проведення більш точного ураження цілей. Переносні зенітно-ракетні комплекси Перун, після проведення декількох модернізацій стали компактною зброєю. Для застосування ПЗРК Перун достатньо однієї особи. В можливості ПЗРК Перун входить збиття таких летючих цілей, як літаки, гвинтокрили, безпілотні літальні апарати на невеликій висоті. Винахідники розробили приціл, який має здатність більш точного наведення на ціль.
ПЗРК Перун під час пуску має декілька режимів ураження цілей. Так, є можливість проведення переслідування або зустрічі цілі, при цьому об’єкт ураження може як віддалятися від оператора, так і наближатися до нього. Також, ПЗРК Перун обладнано спеціальними батареями, які відповідають за живлення основних систем пуску та авторизації, що унеможливлює використання цієї зброї ніким, окрім оператора установки. Ключ авторизації приєднується до пускового механізму, а його номер повинен відповідати номеру, що зазначений на пакуванні ракети. Охолодження системи самонаведення виконується за допомогою аргону. З метою ураження малих цілей – типу безпілотних літальних апаратів ПЗРК Перун оснащений запалом безконтактного типу з суміші алюмінієвого порошку з октогеном, який розташували поруч з основною боєголовкою.
В комплект ПЗРК Перун входить:
- зенітна керуюча ракета;
- джерело живлення;
- прицільно-пускова установка.
Конструктивні особливості
Довжина комплексу | 1,6 м |
---|---|
Висота ураження | 4000 м |
Дальність ураження | 6400 м |
Швидкість цілі, що зможе захопити комплекс «навздогін» | до 320 м/с |
Швидкість цілі, що зможе захопити комплекс «назустріч» | до 400 м/с |
Вага комплексу | 16,5 кг |
Вага бойової частини | 1,82 кг |
Характеристики ракети
калібр | 72 мм |
---|---|
довжина | 1600 мм |
стартова вага | 10,5 кг |
швидкість ракети | 660 м/с |
Ракета ПЗРК Перун оснащена бойовою частиною з посиленим зарядом, вага якої складає 1,82 кг. Підривники ракети складаються з двох типів: лазерний безконтактний та контактний. За допомогою розширених можливостей ракети до ураження цілей додались безпілотні літальні апарати.
Скільки коштує
Починаючи з 2016 року ПЗРК Перун за контрактом був виготовлений для потреб польської армії. Контракт підписаний на забезпечення прицільно-пусковими установками в кількості 420 одиниць та ракетами в кількості 1300 одиниць на загальну суму 223,7 млн. доларів США. Тобто ціна однієї установки складає 532 000 доларів, однієї ракети 172 000 доларів. Військове керівництво Польщі, проаналізувавши вдале використання українськими військовими ПЗРК Перун в боротьбі проти російської авіації вдвічі збільшили виробництво комплексів.
Модифікації
Ракети, які входять в переносний зенітно-ракетний комплекс Перун можуть використовуватись в деяких системах протиповітряної оборони:
- ЗСУ Baila – це радянська зенітна система ,що була модернізована шляхом встановлення 4 комплектів ПЗРК Перун:
- ЗСУ Jodek-G – радянська зенітна установка, що модернізована встановленням 2 ПЗРК Перун;
- ЗСУ Poprad – самохідний комплекс, що окрім тепловізора та лазерного далекоміра має 4 ракети ПЗРК Перун.
Бойова ефективність
Під час протистоянь ворожій армії РФ українські військові здебільшого використовували ПЗРК Ігла радянських часів. Цей комплекс значно програє Перуну в характеристиках, так розробники ПЗРК Piorun наголошують, що ураження цілі здійснюється на висоті близька 4 км, а це вже достатньо високий рівень сучасної зброї. Але можливості польського ПЗРК значно вищі, так захоплення цілі може бути вже на висоті 7-8 км, що значно відрізняє ПЗРК Перун від радянського ПЗРК Ігла. Значний плюсом в ПЗРК Перун є можливість знищення не лише гвинтокрилів, літаків, що рухаються на низькій і середній висоті, а й безпілотних летальних апаратів, що ставить нову польську зброю на сходинку вище російських аналогів.
Вже наприкінці травня 2022 року українськими військовими на Херсонському напрямку за допомогою ПЗРК Перун було знищено російський гелікоптер КА-52 («Алігатор»). На ряду з цим, Збройним Силам України було успішно застосовано польський ПЗРК в знешкоджені безпілотних літальних апаратів.
Кількість на озброєнні України
ПЗРК Перун надійшов на озброєння Польщі наприкінці 2019 року. Але вже в березні 2022 року тамтешнім міністром оборони було оголошення про надання Україні комплекту військової допомоги, частиною якої були ПЗРК Перун. Остаточна кількість наданої допомоги Україні поки ще невідома, але стаття ще буде оновлюватись і в майбутньому очікуємо на більш чітку інформацію.
Заключення
На теперішній час застосування переносних зенітно-ракетних комплексів є одним з ключових принципів ведення військових операцій. Польські винахідники ще в 90 роках минулого століття почали поступово відходити від радянської зброї і на шляху до досконалості, під час виконання декількох модернізацій, з радянського ПЗРК Ігла вдалось здійснити перехід до ПЗРК Гром, який ще пізніше було допрацьовано і введено до озброєння під назвою ПЗРК Перун. Між цим проміжком часу було проведено кропітку роботу і з минулого зразка ПЗРК Ігла залишилось лише дещо схоже зовнішнє оздоблення. Так, винахідниками було створено достойний зразок переносного зенітно-ракетного комплексу Перун, який в своїй конструкції лише зовні нагадує про минулий варіант озброєння польської армії російським ПЗРК Ігла. Перун вражає цілі на висоті близька 4 км, захоплення цілі може бути вже на висоті 7-8 км.
На теперішній час в умовах бойових дій на території України, починаючи з 2014 року українська армія мала гостру потребу в якісних і далековражаючих ПЗРК, так радянські зразки вже не в змозі конкурувати з новітніми розробками сьогодення. Безумовно, інформація про передачу Збройним Силам України польських ПЗРК Перун вже дає свої результати на полі бою. Такі системи значно збільшують шанси українських військових в боротьбі проти російської авіації та безпілотних літальних апаратів.
Головний автор статей на сайті suprotyv.com. Сумлінно дотримується відповідності з офіційними джерелами інформації для компонування тексту.