Все про БПЛА Vector – технічні характеристики, ціна та бойова ефективність

Vector – це безпілотний літальний апарат, який розроблено німецькими винахідниками з метою проведення розвідувальних операцій в складних погодних умовах. Ідея та впровадження належать німецькій компанії «Quantum Systems». БПЛА Vector враховує в собі систему перевтілення 2 в 1, його можна трансформувати в конфігурацію мультикоптеру Scorpion і збільшити спектр виконання завдань.

Безпілотник Vector на військовому ринку займає одну з найперших позицій, він створений для проведення розвідки в складних місцевостях та на дальніх відстанях від оператору пункту управління. БПЛА Vector має здатність виконувати бойові завдання, при цьому роботу його двигуна майже нечутно ворогові. Тож враховуючи безшумність дії та велику відстань дії – німецький безпілотник Vector безумовно один з найкращих серед БПЛА такого типу. В наступній статті спробуємо розібратися з його технічними характеристиками.

БПЛА VECTOR

Історія БПЛА Vector

Задачі, які німці поставили для безпілотнику Vector – це не обов’язково ведення бойової розвідки, хоча безумовно в цьому він один з найкращих. Через здатність «Вектору» проводити спостереження в трьох напрямках – виробники пропонують використовувати можливості в переслідуванні браконьєрів, пошуку зниклих об’єктів, проведення розшуку в гірських місцевостях, здійснювати боротьбу з пожежами, а також запобігати їх появі, проводити розслідування пригод та порушень дорожнього руху. Всі ці роботи досягаються наявністю на борту БПЛА Vector інноваційних датчиків, що в режимі реального часу здатні надати необхідну інформацію швидко і точно.

безпілотник VECTOR у футлярі

Технічні характеристики

Безпілотний летальний апарат Vector є авіаційним комплексом, що створений для проведення спостережень за різними об’єктами шляхом отримання фото або відео координат і передачі цієї інформації на пункт управління. В військовій справі німецький БПЛА Vector вирішує питання коригування вогню під час ведення артилерійського бою.

БПЛА Vector має наступні характеристики:

✅ Радіус польоту 15 км з можливим збільшенням до 25 км
⏰ Максимальний час в польоті 2 години
✍ Крейсерна швидкість до 25 м/с
✅ Розмах крил 2,8 м
🏆 Максимальна злітна вага 7,4 кг
✍ Вага корисного навантаження 10 % від ваги дрону (в залежності від модифікації апарату)

Безпілотник Vector розвиває крейсерну швидкість від 15 до 25 м/с, але розробники кажуть про можливість дрону літати зі швидкістю вітру 10 м/с. Двигун безпілотника Vector забезпечує майже безшумну роботу. Завдяки особливостям конструкції Vector, а саме встановленим трьом поворотним роторам( двом на крилах дрону, одному в хвостовій частині), безпілотник може виконувати вертикальний зліт і посадку. Ще одним з плюсів Vector – це здатність продовжувати політ при спротиві вітру в 12 м/с. Саме вищезгадані конструктивні характеристики роблять БПЛА «Vector» одним з найкращих в категорії розвідувальних безпілотників .

Безпілотний літальний апарат Vector виконує завдання на відстані від оператору командного пункту, що складає 15 км, при застосуванні секторної антени до 25 км.

Схема БПЛА VECTOR
Схема БПЛА VECTOR від Quantum Systems

Комплекс БПЛА Vector складається в спеціальний кейс з розмірами: 0,85 х 0,47 х 0,028 м.

Однією з особливостей технічних характеристик такого безпілотника є наявність зашифрованих каналів передачі даних типу MESH-IP. Це дозволило створити сучасне зашифроване сітчасте IP-з’єднання. Такий тип передачі даних, що створила компанія «Quantum Systems» забезпечує високу продуктивність і є нововведенням для розвідувальних дронів, адже дозволяє вести спостереження в складних умовах.

Характеристики апаратного обладнання БПЛА Vector

Вибір пропускної здатності каналу5,10, 20 МГц
ШифруванняDES56, AES/GCM 128/256
Частотивід 400 МГц до 6 ГГц
Швидкість передачі данихДо 100 Мбіт/с
Потужність1 мВт - 4 Вт
Потужність з застосуванням секторних антендо 8 Вт
Затримка7 мс (20 МГц)
Чутливість99 дБм при 5 МГц
Термін роботи батареї12 годин

Чому цей безпілотник називають 2 в 1

Основною особливістю даного типу БПЛА є можливість  трансформації безпілотника в мультикоптер. Це дозволяє збільшити спектр завдань, для яких можна використати даний літальний апарат. На наступному зображені ви можете побачити сам процес трансформації:

трансформація

Вартість

Інформації, щодо вартості безпілотних комплексів Vector в відкритому доступі немає. Проте є інформація, що українські волонтери замовили в Німеччині БПЛА Vector за ціною 200 тисяч доларів США. Тож унікальний дрон Vector вже отримали на позиції ЗСУ в район Запорізької області, як стверджують офіційні джерела. Таких комплексів було замовлено декілька, і все це стало можливим за сприяння волонтерських організацій України.

Також на офіційному сайті Quantum-Systems 25 січня 2023 року було заявлено про передачу 105 безпілотників Vector Україні.

Vector безпілотник

Ефективність

Ефективність застосування німецьких безпілотників Vector значною мірою збільшить використання артилерії на полі бою. Враховуючи велику кількість безпілотних літальних апаратів на військовому ринку перед розробниками постало питання в створенні БПЛА з такими функціями, що забезпечать проведення відмінної розвідки в складних умовах і залишаться невидимими для ворогу. Таких характеристик було досягнуто під час створення безпілотного літального апарату Vector. Його апаратне забезпечення розраховано на застосування в тактичних цілях, тому комплекс поставляється в міцному корпусі за рейтингом IP 67.

Можливості безпілотника Vector інноваційні, він може вести спостереження в трьох проекціях ( згори, зпереду і знизу). Також завдяки особливостям конструкції дрон Vector виконує вертикальний зліт, його політ енергоефективний і протікає на високій дальності. Всі процеси виконуються автоматично. Тому зручність, компактність, точність передачі даних і безпечна експлуатація – це основні характеристики безпілотника.

безпілотник Вектор

Порівняння з аналогами

Провести порівняння з аналогами складно через унікальність цього БПЛА . Для прикладу розглянемо російський Орлан. Розмах крил «Орлану» складає 3,1 м, а крила Vector складають 2,8 м. Також варто зазначити, що Вектор легко складається та переноситься в спеціальному кейсі, то ж є більш компактним для використання. Дальність польоту у БПЛА «Орлан-10» краща і довша, тому що складає до 120 км відстані від станції управління, тоді як VECTOR виконує завдання на відстанях до 25 км. Але новітня система спостережень робить БПЛА Vector все ж більш корисним у веденні розвідувальних операцій.

Безпілотний літальний апарат «Орлан-10» стартує зі спеціальної розбірної катапульти. Посадка виконується за допомогою парашуту, також, завдяки спеціальним системам передбачені умови жорсткої посадки. Можливості безпілотного літального апарату Vector значно вдосконалені і розраховані на вертикальні зліт і посадку.

Можна зробити висновок, що для певних цілей даний тип БПЛА є дуже корисним та навіть незамінимим. Так, він може поступатись дальністю польоту безпілотникам ворога, проте наявність новітніх технологій, а також можливість трансформування в мультикоптер відкриває унікальні можливості з використання.

безпілотник Орлан 10
Орлан 10

Підсумки

На теперішній час застосування безпілотних летальних апаратів в Збройних силах України є важливою складовою для досягнення результатів на полі бою. Безпілотники Vector увійшли до озброєння українських підрозділів завдяки допомозі волонтерських організацій та країн-союзників. За допомогою БПЛА такого класу військові мають можливість коригування артилерійського вогню з відмінною чіткістю, тож перебільшити значимість такого виду озброєння неможливо.

Наразі більшість інформації відсутня в відкритому доступі з міркувань безпеки, але стаття постійно оновлюється новою відкритою інформацією.

Рекомендуємо подивитись відео від волонтерського центру “Паляниця” про даний безпілотник:

Відповіді на часті запитання

Хто розробив та виробляє БПЛА Vector?

БПЛА Vector розробляє та виробляє німецька компанія Quantum-Systems GmbH, яка спеціалізується на виробництві різноманітних безпілотних літальних апаратів.

Для яких цілей можна використовувати БПЛА Vector?

БПЛА Vector може бути використаний для різноманітних завдань, таких як зйомка аерофотознімків, контроль стану доріг та інших інфраструктурних об'єктів, контроль стану рослинності, а також моніторинг лісів та інших природних територій.

Які характеристики має БПЛА Vector?

БПЛА Vector має максимальну швидкість польоту до 80 км/год, максимальну висоту польоту 5000 метрів та час автономного польоту до 120 хвилин.

Яким чином можна керувати БПЛА Vector?

БПЛА Vector може керуватися з допомогою земної станції управління або програмного забезпечення, що дозволяє планувати маршрути польоту та виконувати автоматичні завдання.

Які переваги має використання БПЛА Vector у порівнянні з традиційними методами?

Використання БПЛА Vector дозволяє здійснювати контроль та моніторинг об'єктів швидше та ефективніше, зменшує ризик для людей, які здійснюють контроль з повітря, та може знизити витрати на проведення моніторингу та контролю.

Натисніть, щоб оцінити нашу статтю!
[Загалом оцінок: 7 Середня: 4.4]

Супротив
Додати коментар

 1. Михайло

  Порівняння з аналогами зроблене на таке від**бись, що не зрозуміло, нащо його було взагалі починати писати.
  Середнє згадування назви бпла VECTOR 2-3 рази на абзац постіно по тексту, що кумедно. Я думав, такі умови для реклами вже ніхто не ставить.

  Відповіcти
  1. Адміністратор

   Вітаємо! Ми звернули увагу на ваше зауваження і постараємось написати більш розлоге порівняння з аналогічними безпілотниками. На рахунок середнього згадування не зовсім розумію про які “умови для реклами” ви говорите, але постараємось зробити менше тавтологій, якщо такі будуть виявлені редактором.

   Відповіcти
  2. Адміністратор

   Стаття оновлена, а більш широке порівняння з аналогами в процесі створення

   Відповіcти