«Орлан – 10» – це безпілотний літальний апарат, який розроблено росіянами з метою проведення розвідувальних операцій для визначення місця знаходження військових цілей на великій протяжності. Розробником такого дрону стало ТОВ «Спеціальний технологічний центр», що знаходиться в м. Санкт-Петербург, Росія.
БПЛА «Орлан-10» створений для проведення розвідки в складних місцевостях та на дальніх відстанях від пункту управління. Безпілотний летальний апарат такого типу входить в цілий комплекс, що вміщує окрім дронів, місця роботи операторів установки, обладнання, що дії управління радіоканалами та виконання передачі даних, електрогенератор та обладнання для проведення технічного обслуговування і старту безпосередньо безпілотника. В даній статті спробуємо розібратися з його технічними характеристиками.
Історія «Орлан 10»
В 2010 році перед військовим керівництвом РФ постало питання в забезпеченні підтримки сухопутних військ безпілотними летальними апаратами. На підставі цього на озброєння Російської армії було надано безпілотник «Орлан-10».
Під час ведення військових операцій на території Донецької та Луганської області України в 2014 році, керівництво Росії впевнилось в необхідності розвитку галузі з виготовлення БПЛА. Так, з метою підтримки артилерійського вогню на бойових позиціях було прийнято рішення про масове виготовлення багатоцільових авіаційних комплексів «Орлан-10». На теперішній час, РФ виготовила та встигла надати на озброєння понад 1000 одиниць таких безпілотників.
Після збиття українськими військовими БПЛА «Орлан-100» було виявлено, що до конструкції безпосередньо самого розвідувального дрону було додано гранати в еквіваленті пострілів ВОГ-25П. Таким чином розробники намагались зменшити втрати військових літаків та гелікоптерів, що під час ведення бойових дій і намагань ураження противника некерованими бомбами з низькою точністю попадання, мали знижувати висоту польоту своєї військової авіації і тим самим наражати її на збиття засобами ПЗРК.
Технічні характеристики «Орлан-10»
Багатоцільовий летальний апарат «Орлан-10» є безпілотним авіаційним комплексом, що створений для проведення спостережень за різними об’єктами шляхом отримання фото- або відео- цілі і передачі цієї інформації на пункт управління. Під час артилерійських обстрілів дрон служить підтримкою і вирішує питання коригування вогню.
БПЛА «Орлан – 10 » має наступні характеристики:
- довжина склала 1,8 м;
- розмах крил 3, 1 м;
- маса в порожньому стані 12,5 кг;
- маса в завантаженому стані від 14 до 18 кг;
- маса вантажу до 5 кг.
Такий БПЛА розвиває швидкість від 90 до 150 км/год. Двигун безпілотника «Орлан-10» – внутрішнього згорання на палеві А-95. В можливості дрону входить зліт при швидкості вітру до 10 м/с. Максимальна висота стелі такого безпілотника досягає 5000 м. Тривалість виконання польоту у «Орлан-10» до 16 годин 30 хвилин. Цей дрон може долітати на відстані до 120 км від наземної станції, а до 600 км виконувати бойові завдання в автономному режимі. БПЛА працює в діапазоні від – 30 ℃ до +40℃.
Безпілотний літальний апарат «Орлан-10» стартує зі спеціальної розбірної катапульти. Посадка виконується за допомогою парашуту, також, завдяки двом системам передбачені умови жорсткої посадки.
Однією з особливостей технічних характеристик такого безпілотника є можливість виконувати завдання з висоти декількох кілометрів, але через роздільну здатність його фотокамер – найкраща висота робочого стану 500 м. Під час баражування над позиціями «Орлан-10» визначає координати бойових цілей, а в час артилерійських нальотів цей дрон виконує коригування вогню в он-лайн режимі.
Безпілотник такого типу досить малий для виявлення очима людини, непомітний для радарів. Тому збиття летальних апаратів такого класу досить ускладнено.
В комплект «Орлан-10» входить до чотирьох одиниць дронів, керування якими виконується з пункту управління. Є можливість створення локальної системи для задіяння корисних навантажень одразу 30 операторами.
Під час встановлення маршруту для «Орлан-10» може бути використане зображення мапи в растровому форматі. Точки польоту позначаються з прив’язкою до мапи. Можливе використання електронних карт. Також можна запрограмувати точки «дім» та «посадка». В разі виникнення нестандартних ситуацій при втраті зв’язку, безпілотнику можна задати алгоритм дії і повернути до пульту управління.
Ціна
Інформації, щодо вартості безпілотних комплексів «Орлан-10» в відкритому доступі немає. Проте є інформація, що ціна БПЛА варіюється від 80 до 120 тисяч доларів США. Але ця цифра вказується без урахування навантаження дрону, тоді як ця характеристика становить 50 % вартості всього комплексу. Тому встановити повну вартість безпілотників «Орлан-10» з 100 % точністю наразі важко.
Бойова ефективність
Російська Федерація асоціює свій винахід БПЛА «Орлан-10», як унікальний безпілотний комплекс, що належить виключно вітчизняним винахідникам. Але після неодноразового збиття таких безпілотників було встановлено, що під час монтажу «Орлану-10» росіяни використовували запасні частини виробництва країн Західної Європи, США та Китаю. Тож більша частина комплексу не дієздатна без іноземних комплектуючих.
Але дрони «Орлан-10» знайшли широке застосування під час бойових дій на сході України. Росія використовує безпілотники такого типу для ведення спостережень за протяжними і локальними об’єктами, також «Орлани-10» застосовували, як умовно-ударну зброю додавши до її борту гранати з 40-мм пострілами. Можливості безпілотника обмежені 4 одиницями гранат, що він здатен взяти на борт.
Порівняння з аналогами
Під час порівняння БПЛА «Орлан-10» з дронами подібного класу – розглянемо українську «Лелеку-100» та український «Spectator». Висота польоту «Орлану-10» вища, але функціонування камери можливо при висоті 500 м, тоді як «Лелека-100» виконує завдання на висоті 1500 м, а «Spectator» підіймається на 2000 м. Розмах крил «Орлану» складає 3,100 м і є найширшим серед інших, так крила «Spectator» складають 3 м, тоді як «Лелека-100» має крила в 1,980 м в ширину і є більш компактним для використання. Дальність польоту найкраща і найдовша у БПЛА «Орлан-10», що складає до 120 км відстані від станції управління. Радіус застосування «Лелеки-100» доходить до 100 км, тоді як у «Spectator» дальність польоту обмежується 30 км. Тож можна самостійно зробити висновки і врахувати всі плюси і мінуси кожного комплексу. Так від дальності виконання завдання і від можливостей дрону буде залежати результат розвідки.
Підсумки
На теперішній час застосування безпілотних летальних апаратів є одним з безпрограшних принципів ведення військових операцій. Тому, виключаючи вплив «людського фактору» в частині виконання розвідки – безпілотні дрони знайшли і зайняли свою нішу. За їх допомогою є можливість виконання спостережень, завдання незначних ударів по військовим цілям та проведення коригування вогняних ударів артилерії.
Відео-огляд російського дрона Орлан-10 від військових експертів:
Головний автор статей на сайті suprotyv.com. Сумлінно дотримується відповідності з офіційними джерелами інформації для компонування тексту.