«Оріон» – це безпілотний ударний літальний апарат, який розроблено російською компанією «Кронштадт», з метою вдосконалення вже існуючих зразків розвідувальних безпілотників додаванням функцій ударного дрону. За допомогою БПЛА «Оріон» мають виконуватись розвідувальні операції, а також нанесення вогневих ударів за допомогою декількох ракет класу «повітря- земля».
Наявність на військовому ринку потужних літальних апаратів спонукало військове керівництво РФ на розробку та створення ударних безпілотників «Оріон». Зброя такого типу входить в оборонну частину армії Туреччини, росіяни часто порівнюють БПЛА «Оріон» з «Bayraktar ТВ2». В наступній статті спробуємо розібратися, чи дійсно російський БПЛА «Оріон» відповідає всім заявленим характеристикам розробників.
Короткі відомості про «Оріон»
Вже починаючи з 2011 року росіяни почали розробку ударних БПЛА «Оріон». Під час вдосконалення основних характеристик систем управляння, роботи над збільшення злітної ваги та удосконаленням розвідувальних функції експортну версію безпілотного літального апарату було представлено на авіаційному форму «Макс-2017». Далі було ще кілька років внесення конструктивних змін, роботи над помилками і в 2019 році БПЛА «Оріон» представили на фестивалі «Макс-2019».Шляхом дослідної експлуатації, проведення декількох випробувань в 2018 році безпілотник «Оріон» здійснював вильоти в Сирії, але без застосування своїх ударних можливостей.
В 2020 році військове керівництво РФ повідомило про прийняття в дослідну експлуатацію першого зразка комплекту безпілотника «Оріон», в склад якого входило 3 апарати. Метою конструкторів було створення розвідувального безпілотного літального апарату з вдосконаленням його характеристик, функцій і приведення до стану ударної зброї середньої висоти. Тож БПЛА «Оріон» складається з середнього планеру, який управляється за допомогою електродистанційної системи. Конструкція фюзеляжу передбачає розміщення корисного навантаження, кріплення для фото-, радіоапаратури.
Технічні характеристики
Конструкція БПЛА «Оріон» передбачає в собі комплект, що складається з:
- 4-6 дронів;
- модуля для розміщення операторів роботи комплексу;
- модуля радіотехнічних засобів проведення спостережень;
- модуля управління злетом та посадкою літальних апаратів.
Безпілотний літальний апарат «Оріон» – це дрон для польотів в межах середньої висоти, що може нести зброю вагою до 200 кг. Конструкція безпосередньо літального апарату включає в себе планер з прямим крилом і V- образним оперенням хвостової частини дрону. Планер виготовили з композиційних матеріалів, так як потрібно було забезпечити міцну конструкцію з відносно невеликою вагою. Безпілотник «Оріон» має здатність перевозити корисне навантаження на середній частині фюзеляжу, а також за межами дрону на спеціально обладнаних для цього оплічниках. Під корисним навантаженням мається на увазі техніка, що застосовується для ведення розвідувальних дій: цифрова аеро-фотосистема, радіолокаційна система, система для проведення радіо-технічної розвідки.
Основні функції забезпечення проведення розвідки будуть досягатися шляхом отримання даних: в видимому просторі, інфрачервоному просторі, веденням і супроводженням військових цілей, проведенням виміру відстаней до цілі та підсвічуванням їх за допомогою лазерного променю.
Конструктивні особливості ударного БПЛА «Оріон»
Характеристика | |
---|---|
Вага корисного навантаження | 200 кг |
Розмах крил | 16,3 м |
Довжина | 8 м |
Максимальна злітна вага | 1200 кг |
Максимальна швидкість | 200 км\год |
Крейсерна швидкість | 120 км\год |
Тривалість польоту | 24 годин |
Максимальна висота польоту | до 7500 м |
Безпілотний літальний апарат «Оріон» здатен виконувати завдання на відстані до 250 км, але під час застосування ретрансляторів його дальність збільшується до 300 км.
Вартість «Оріон»
Інформації, щодо ціни на ударні безпілотні літальні апарати «Оріон» в відкритому доступі немає. РФ позиціонує свій БПЛА «Оріон» – як одну з найсучасніших моделей безпілотних апаратів на озброєнні. Нещодавно з’явилась інформація про запуск в Росії серійного виробництва дронів «Оріон» та навіть побудову заводу, але чи зможуть росіяни безперешкодно виготовляти зброю такого типу в умовах дії Західних санкцій. Загальна кількість інвестицій Російської держави у виготовлення ударних літальних апаратів «Оріон» склала приблизно 30 млн. доларів США. Тож можливо трохи пізніше стане відомо про ціну та подальшу долю російських безпілотників «Оріон».
Порівняння з аналогами
РФ стверджує, що їх розробникам вдалося створити зброю рівня відомого у всьому світі турецького «Bayraktar TB2». Росіяни називають свій «Оріон» – «Вбивцею байрактару». Чи є в цьому доля правди – спробуємо розібратися.
Рівноцінно порівняти «Оріон» з «Bayraktar TB2» можливо, але все ж такі відмінності є досить принциповими.
Турецька компанія «Bayraktar Defence» в пріоритеті своєї розробки ставила застосування зброї з чітким і точним лазерним наведенням, вони використовували високоточні бомби типу МАМ. Ще одним з плюсів «Bayraktar TB2» є висота польоту, яка більша на 700 м від російського «Оріону». Однією з проблем в класі зброї безпілотного типу є можливість виявлення і збиття дронів, якщо висота їх польоту знаходиться в зоні ППО. Різниця в 700 м є досить суттєвим аргументом на користь турецького «Bayraktar TB2».
Управляння «Bayraktar TB2» може передаватись від однієї наземної станції до іншої, що є зручною функцією, враховуючи дальність польоту турецького БПЛА. Також, якщо застосувати супутниковий зв’язок турецький дрон здатен виконувати бойові завдання на відстанях до 300 км без всяких ретрансляторів. В безпілотнику «Оріон» таких функцій не представлено.
Однією відмінністю на користь БПЛА «Оріон» є його корисне навантаження, що більше ніж у турецького дрону на 50 кг, так «Bayraktar TB2» переносить 150 кг. Але, як зазначалось вище у турецького БПЛА досить точне озброєння, тоді як росіяни використовують «модернізовану» крилами бойову частину РСЗВ Град. Тож можна дійти висновку, що «Bayraktar» значно виграє в російського «Оріону». А вигадана назва російського БПЛА «Убивця байрактарів» точно не виправдовує своє існування.
Підсумки
Військові дії всього світу створили новий хід ведення бойових дій під час проведення військових операцій. Усунення людини від участі в деяких процесах і тим самим зберігаючи її життя – є пріоритетом в найкращих арміях світу. Точність і висока якість проведення розвідувальних операцій сучасних безпілотних літальних апаратів додає ще й функцію ведення вогняних ударів. Одним з представників такої зброї є російський ударний дрон «Оріон».
На початку квітня 2022 року командування військово-повітряних сил ЗСУ заявило про збиття в небу над Україною російського безпілотного літального апарату «Оріон». Найймовірніше базування БПЛА «Оріон» здійснювалось на території окупованого Криму. За даними розвідки туди військовим командуванням РФ було направлено дрони «Оріон» для набуття навичок застосування в проведенні розвідувальних операцій. Безпілотник «Оріон» було збито силами українського ППО, тож висота польоту дронів такого типу є вразливою для сил протиповітряної оборони.
Головний автор статей на сайті suprotyv.com. Сумлінно дотримується відповідності з офіційними джерелами інформації для компонування тексту.