Літак Eurofighter Typhoon – технічні характеристики, ціна, порівняння з аналогами

Літак Eurofighter Typhoon – уявляє собою винищувач 4 покоління з багатоцільовою функцією. Його було створено для задоволення потреб Королівських повітряних сил Великобританії. Eurofighter входить до озброєння не тільки Британії, але й Німеччини, Італії, Саудівської Аравії, Іспанії та Австрії. На теперішній час концерном Eurofighter GmbH виготовлено 926 одиниць винищувачів Eurofighter Typhoon.

Eurofighter Typhoon

Під час свого візиту до Великої Британії президент України Володимир Зеленський піднімав тему постачання Збройним силам України саме винищувачів Eurofighter Typhoon. Результати зустрічі невідомі, але навчання наших пілотів в Великобританії вже розпочато, тож можна сподіватись про позитивне вирішення цього питання. Тож, в чому особливість британських винищувачів, скільки коштує Eurofighter Typhoon, які їх принципові відмінності і чому в деяких питаннях вони краще відомого американського літака F-16 розглянемо в наступній публікації

Загальні відомості

Розробка Eurofighter Typhoon розпочалася в Великобританії ще в 1970 роках, на той час англійці визначились с тим, що вони б хотіли отримати від винищувача. Спочатку робота проводилась сумісно з іншими країнами Європи, і вже в кінці 80-х років на початку 90-х було завершено роботу над літаком. По завершенню необхідних випробувань в 1998 році було підписано контракт на виготовлення винищувача і вирішено надати йому назву Typhoon.

Eurofighter Typhoon в небі

На теперішній час літак здобув характеристику багатоцільового винищувача 4+ покоління. Остання категорія стала можливою внаслідок встановлення, під час модернізації в 2006 році, лазерного підсвічування цілей, за що відповідає функція Litening 3. Однак, програма модернізації виконувалась покроково і поступово, тому більшість винищувачів можуть мати ті чи інші покращення. В якому складі отримає Eurofighter Typhoon України наразі невідомо. Щодо озброєння повітряних сил Великобританії, то їх Eurofighter Typhoon має модифікацію FGR4. Ця модель передбачає застосування далекобійних ракет «повітря-повітря», ракет середньої дальності ураження, а також інноваційну складову в вигляді наведення боєприпасів на ціль за допомогою оптично-локаційної станції Pirat, яка використовується без вмикання засобів радіо-локаційної системи.

Технічні характеристики

Легкість винищувача Eurofighter було досягнуто за допомогою використання композитних сучасних матеріалів, що забезпечили надійність і збільшили ресурс використання до 6000 льотних годин. Конструкцією Eurofighter передбачено застосування запасних паливних баків в окремих ємностях, фюзеляжу, кільовій частині та крилах літака. Це забезпечує збільшення дальності польоту і дає змогу використовувати паливні баки загальною місткістю в 5000 літрів. Шасі має специфічну конструкцію, що дає змогу проводити зліт винищувача з неідеальних поверхонь злітних смуг на ділянці в 700 м.

Кабіна пілота винищувача Eurofighter створена за принципом зручності та надійності-основна інформація виводиться на індикатор лобового скла, а наведення на ціль виконується нашоломним прицілом.

Технічні характеристики винищувача Eurofighter відрізняються, тому розглянемо основну модель літака з модифікацією FGR4.

Характеристика:
1 довжина 19,96 м
2 злітна вага 16 000 кг
3 розмах крил 10,95 м
4 висота 5,28 м
5 бойове навантаження 13 точок підвіски з загальною вагою корисного навантаження 9 000 кг
6 бойовий радіус 1389 км
7 максимальна злітна вага 23 500 кг
8 максимальна швидкість (на нижніх висотах) 1470 км/год
9 максимальна швидкість (в період польоту на висоті) 2495 км/год
10 дальність польоту 2 900 км

В модифікації винищувача Eurofighter Typhoon FGR4 система Pirat виконує наведення на ціль без ввімкнення засобів РЛС, що досягається шляхом застосування оптично-локаційної станції.

Маневреність винищувача FGR4 досягається завдяки швидкопідйомності 315 м/с.

винищувач Eurofighter Typhoon

Зброя Eurofighter FGR4

Однією з особливостей винищувача Eurofighter є його здатність виконувати політ в надзвуковій крейсерській швидкості. Такі можливості отримали лише 4 військових літака в світі. Це значення сягає від 1,0 до 1,4 Маха.

Модель винищувача FGR4 оснащена ракетами типу «повітря-повітря», це потужна далекобійна зброя, яка має назву Meteor.

Крім далекобійних ракет, можливе застосування ракет середньої дальності AIM-120 AMRAAM та високоточних бомб Paveway.

Вартість Eurofighter

Вартість Eurofighter на пряму залежить від конкретної модифікації та можливостей літака. Британський винищувач Eurofighter є одним з найдорожчих військових літаків в світі. Так, ціна Eurofighter на 2007 рік, враховуючи витрати на навчання пілотів склала близько 120 000 000 доларів США.

В порівнянні з аналогами, винищувач Eurofighter має достатньо дорогий показник вартості однієї льотної години, що за оцінками різних експертів складає від 8 000 до 18 000 доларів США.

Бойове застосування

Початок бойового застосування винищувачів Eurofighter був в 2011 році, коли британська авіація забезпечувала режим безпольотної зони над територією Лівії. Було виконано успішне бомбардування військової бази транспортної складової армії Каддафі. Під час бомбардувань застосовувались бомби GBU-16 з лазерним наведенням. В період проведення лівійської операції винищувачами Eurofighter було здійснено 613 вдалих вильотів. Винищувачі Eurofighter зарекомендували себе бездоганно, пілоти знаходились в кабіні по 7 годин, але враховуючи ідеальну конструкцію літака перенавантаження ними переносились легше. Одним з важких питань під час експлуатації Eurofighter стала проблема в недостатній кількості професіональних пілотів, тому під час військової операції в Лівії були залучені пілоти одночасно з інструкторами.

літак Eurofighter Typhoon

Порівняння з аналогами

Основною відмінністю від аналогів у британського винищувача Eurofighter вважають вартість однієї льотної години, яка складає до 18 000 доларів США та можливість наведення боєприпасів на ціль за допомогою оптично-локаційної станції Pirat, яка використовується без вмикання засобів радіо-локаційної системи. Тому використання винищувача Eurofighter є дорогим, але виправданим варіантом.

Eurofighter проти CУ-35

СУ-35 має бойовий радіус в 1600 км, у британського Eurofighter це значення менше і складає 1390 км. Дальність польоту без використання додаткового палива у Eurofighter складає 3790 км, СУ-35 програє в цьому питанні  3400 км. Маса бойового навантаження Eurofighter складає 9000 кг, у СУ-35 це 8000 т. Основне розрізнення полягає в крейсерській швидкості, що у Eurofighter складає 1,0 до 1,4 Маха, у СУ-35 це значення від 0,75 до 0,9 Маха.

Порівняння Eurofighter з Rafale

Французький винищувач Rafale розвиває меншу максимальну швидкість до 2200 км/год, у британського Eurofighter цей показник складає 2 450 км/год. Також, у винищувача Eurofighter краще швидкопідйомність 315 м/с, тоді як у Rafale це 305 м/с. Відстань бойового радіуса в цих винищувачів однакова, а от практична стеля вища у Eurofighter на 1,5 км.

Винищувач Rafale
Літак Rafale

Eurofighter та F-16

Щодо порівняння британського Eurofighter з американським F-16, то експерти заявляють про надто високу вартість однієї льотної години першого. Так, в порівнянні з F-16 одна льотна година коштує від 8 000 до 18 000 доларів, тоді як американський винищувач коштує 7000 доларів за годину. Але між ними є відмінності і на користь винищувача Eurofighter. Так, практична стеля у нього більше і складає 19 812 м в порівняні з 18 000 м F-16. Щодо, бойового навантаження – то Eurofighter може нести на борту на 1 300 кг більше ніж американський F-16.

Натисніть, щоб оцінити нашу статтю!
[Загалом оцінок: 2 Середня: 5]

Супротив
Додати коментар