Протитанкові ракетні комплекси Фагот: інструкція з застосування, характеристики та ціна

ПТРК Фагот – переносний протитанковий радянський комплекс, призначений для ураження нерухомих та рухомих цілей, таких як броньована техніка, укриття, вогневі засоби, повітряні цілі, що рухаються на малих швидкостях. Комплекс застосовувався у різних військових конфліктах, а тепер він використовується у російсько-українській війні. Які ж особливості цього ПЗРК та як він використовується, ми розглянемо далі.

ПТРК 9к111 Фагот

Загальні відомості про Фагот

Розробка Фагот ПТРК стартувала у березні 1963 р. у тульському КБ Приладобудування. Повномасштабні роботи стосовно цього комплексу були розпочаті в травні 1966 р., але заводські випробовування комплексу у 1967-1968 роках були невдалими.

Після ліквідації несправностей, розробки було завершено наприкінці весни 1969. В березні 1970 р. було закінчено спільні державні випробування комплексу. Вже у вересні 1970 ПТРК 9К111 Фагот був прийнятий на озброєння військ СРСР. У 1970 р. на Кіровському заводі «Маяк» було замовлено першу партію комплексів у розмірі 100 шт., а в наступному році там розпочалося їх серійне виробництво.

9k111 Фагот
Як виглядає 9k111 Фагот

У 1975 р. був створений модернізований варіант ракети 9М111М, в якому вдалося збільшити дальність польоту та бронепробивність. Удосконалений зразок комплексу отримав назву 9М111М «Факторія».

Зазначимо, що Фагот – ПТРК ІІ-го покоління, в ньому використано напівавтоматичне наведення ракети на ціль. Керування ракетою здійснюється за допомогою дротів, які вона розмотує під час польоту. Для ураження цілі слід «вести» ракету безпосередньо до влучання.

Технічні характеристики

 1. Дальність ураження: 70-2000 м.
 2. Скорострільність: 3 постріли за хв.
 3. Калібр – 120 мм.
 4. Маса в похідному положенні – 49,4 кг.
 5. Маса в бойовому положенні з контейнером – 36 кг.
 6. Час польоту на max дальність: 11 с.
 7. Найбільша швидкість: 864 км/год.
 8. Середня швидкість: 659 км/год.
 9. Бронебійність до 600 мм, під кутом 60° – 200 мм.

До складу Фагот ПТРК входять:

 • переносна пускова установка 9П135 (9П135М, 9П135М-1), що складається, з апаратурою керування 9С451, приладом наведення 9Ш119М1 та механізмом пуску 9П155 на станку 9П56 (9П56М);
 • ракети 9М111(9М111-2) в транспортно-пускових контейнерах;
 • ЗІП;
 • допоміжна техніка та апаратура для перевірки.

Вартість ПТРК Фагот

«Фагот» реалізовувався на експорт до багатьох країн світу і використовувався у найбільш масштабних конфліктах останніх десятиліть. За кордоном цей ПТРК відомий за назвою AT-4 «Spigot». Невелика вартість комплексу зробила його досить розповсюдженим і наразі він перебуває на озброєнні 22 країн світу. Найбільша кількість цих ПТРК налічується в Росії (100 од.), Україні (800 од.), Білорусі (500 од.) та Болгарії (222 од.).

Наразі з відкритих джерел відомо, що ціна транспортно-пускового контейнеру ПТРК Фагот становить орієнтовно 4600 грн., в той час як ціна протитанкової керованої ракети 9М111 – 11 500 грн.

Інструкція з застосування 9К111

ПТРК Фагот є колективним озброєнням і його розрахунок, зазвичай, складається з двох осіб: оператора та старшого оператора. Інструкція включає ще й командира розрахунку, але на практиці йдеться саме про 2-х бійців. Комплекс переноситься у двох в’юках: в одному пускова (22,5 кг), а в іншому 2 ракети (26,85 кг).

Перед позицією не має бути ніяких перешкод, оскільки для керування комплексу використовуються дроти, які можуть обірватися через високу траву, кущі або інші перешкоди. Крім того, стрільба з ПТРК Фагот вимагає того, щоб позаду на відстані щонайменше 10 м у секторі 30 градусів не було стін та інших перешкод. Це пов’язано з роботою стартового двигуна ракети.

комплекс Фагот

Одразу після пуску перші 40-50 м ракета «присаджується». Коли позиція знаходиться у низинах або на рівнині, то під час пуску по «рівню горизонту» – ракета вдариться о поверхню землі. Тож необхідно зробити пуск з «перевищенням» та встигнути зразу ж після пуску повернути ракету на потрібну висоту.

Бойова ефективність

Дальність дії «Фаготу» залежить від типу ракет, які використовуються. Комплекс може працювати ракетами 9М111 з дальністю польоту 2 км та 9М111М (М1, М2) з дальністю до 2,5 км. Також можливе використання ракет 9М113, що мають дальність дії до 4 км.

Величина бронепробиття ракет 9М111 та 9М113 є доволі обмеженою через відсутність тандемної бойової частини. Коли мова йде про знищення БМП та ін. Бронетехніки це є важливим. Сучасні танки на сьогоднішній день оснащені динамічним захистом, проте влучання у танк ракети з «Фаготу» з високою долею ймовірності може призвести до контузії екіпажу та виводу з аду системи керування озброєнням. На відстань у 1,5 км ракета долітає за 8 сек.

протитанковий комплекс Фагот

Детальної інформації щодо бойового застосування та ефективності цього ПТРК в реальних умовах військового бою майже не існує. Можливо це пов’язано з тим, що цей комплекс досить складно відрізнити від інших систем КБП.

Аналоги

Конструктивні рішення, що вперше буди реалізовані у «Фаготі», широко використовувалися в ПТРК «Конкурс», що створювався одночасно з ним, але має майже в 2 рази більшу дальність. Також аналогічними за будовою є протитанкові ракетні комплекси «Метіс» та «Корнет». Розробникам вдалося домогтися того, щоб ракети «Факторія», «Фагот» та «Конкурс» могли застосовуватися з тих самих пускових установок.

В якості зарубіжних аналогів тих же років можна назвати протитанкові комплекси HOT та MILAN. За своїми технічними показниками радянські аналоги дещо кращі, але всі вони відрізняються більшими габаритами та вагою. Також «Фагот» має досить низькі бронепробивні характеристики, які роблять його використання не ефективним проти озброєння з динамічним захистом.

Головним недоліком «Фаготу» є те, що можна вразити лише ті цілі, що перебувають у візуальному контакті з оператором. Також на відміну від ПТРК наступних поколінь, що використовують принцип «вистрелив та забув», «Фагот» не може виявляти цілі та потрібна безпосередня участь оператора.

Натисніть, щоб оцінити нашу статтю!
[Загалом оцінок: 3 Середня: 5]

Супротив
Додати коментар