Разом з початком повномасштабної війни в Україні, у ЗСУ різко збільшились потреби в зброї, щоб зупинити ворожі війська і давати гідну відсіч противнику. Сучасна зброя, яку надають Україні західні партнери, стала серйозною перешкодою для успішного російського вторгнення. Серед усього цього озброєння особливе місце посідає javelin, оскільки цей комплекс є не тільки високоефективним, а й вважається справжнім символом американської підтримки українців. Що таке джавелін, та яким чином ці ПТРК (які ще називають «вбивцями танків») впливають на перебіг війни, а також чому їх так бояться росіяни ви дізнаєтесь в цій статті.
Загальні відомості про Джавеліни
Javelin – це переносний протитанковий ракетний комплекс (ПТРК), що виробляється американськими підприємствами Raytheon та Lockheed Martin. Він використовується для ураження бронетехніки, низьколітаючих та малошвидкісних цілей. Слід зазначити, що протитанковий ракетний комплекс Джавелін розроблявся спеціально для знищення радянських танків починаючи з 1986 р. Назва Javelin у перекладі означає важкий метальний спис, бойовий дротик. Вдосконалення конструкції Javelin й прийняття на озброєння зайняли аж 10 років та обійшлися в більше ніж 5 млрд. дол.
Під час «Холодної війни» в Пентагоні чітко розуміли, що наступ СРСР буде відбуватись саме в Європі й буде передбачати масоване застосування бронетехніки. Тож потрібна була максимально проста у використанні зброя, що буде знищувати цілі на середній дальності бачення, ігнорувати усі засоби протидії та уберігати оператора від вогню у відповідь.
Специфіка використання ПТРК Javelin
Специфіка цих західних переносних ракетних комплексів в простоті їх використання і в тому, як працює джавелін – за принципом «вистрілив – забув». Ракета має самонавідну головку, яка автоматично фіксує теплове випромінення цілі. Тому оператор ракетного комплексу, на відміну від інших ПТРК, не має супроводжувати і коригувати після запуску політ ракети, поки вона буде наближатися до цілі.
Оператор сканує поле бою прицільним пристроєм, знаходить об’єкт, позначає його і запускає ракету. Надалі ракета все робить автоматично: коригує висоту і швидкість польоту, а також відслідковує переміщення цілі. Оператор у цей час має змогу переміститись на іншу позицію і відповідно уникнути зворотнього обстрілу. Крім того, голівка обладнана матрицею, що охолоджується, а тому ракета «бачить» ціль та забезпечує її ураження у будь який час доби.
Снаряд має подвійний заряд, тому ракета Джавелін принцип дії має двохетапний:
- перший знищує динамічний захист танку;
- другий, він є основним, створює направлений вибуховий потік високого тиску.
В середині танка температура стає вищою за 10 000 градусів. Обладнання та екіпаж плавиться, а вибух боєкомплекту відриває башту. У випадку, якщо боєкомплект був відсутній, то зовні танк буде здаватись цілим, однак всередині усе буде виплавленим.
Технічні характеристики FGM-148 Javelin
Відомо на яку відстань стріляє Джавелін – він вражає ціль на відстані 2,5 км, а в новітніх модифікаціях – до 5 км. І тут криється ще одна особливість цього ПТРК. Після пострілу ракета стрімко збільшує висоту та вражає ціль майже вертикально. Коли вона падає, то пробиває якраз найтоншу верхню броню.
Ось основні характеристики даного виду озброєнь:
- два режими атаки: згори та прямо;
- час приведення в бойову готовність: менше 30 с;
- час перезаряджання: менше 20 с;
- ефективна дальність польоту ракети: 2,5 км;
- максимальна швидкість ракети: 100 м/с;
- вага: 22,3 кг, з яких ракета важить 15,9 в кг;
- довжина ракети: 139 см;
- розмах крил: 275 мм;
- радіус ракети: 38 мм;
- за один постріл випускається одна ракета;
- потребує двох людей для обслуги: оператора та заряджальника.
Скільки коштує
Загалом Джавелін – озброєння дороге, навіть для армії США. Є відомості стосовно того, скільки коштує ракета Джавелін у доларах: у 2020 році – 72 тисяч доларів та у 2021 – 76,4 тисяч доларів. Тому американські військові справжніми ракетами стріляють не часто, а більше займаються на тренажерах. Ракети армія береже для крайньої необхідності – вони залишаються зброєю резерву на випадок, якщо буде необхідно відбиватися від масованого нападу ззовні. Їх цілі – це як мінімум танки або гвинтокрили.
Javelin є одним з найбільш дорогих ПТРК у світі. Ціна джавелін у новітній версії — 175 тисяч доларів для ракети та приблизно стільки ж для пускової установки. Це у 10 раз більше ніж вартість ПТРК українського виробництва. Такою великою є вартість джавелінів для України та інших країн світу тому що в комплексі використовується інфрачервона голівка самонаведення з об’єктивами великого діаметра.
Зрозуміло, що один постріл Джавеліна вартує значних сум і використовувати американські комплекси для будь-якої ворожої техніки немає сенсу. Адже з БМП, БТР та старими танками чудово справляються і відносно старі ручні протитанкові гранатомети, а тим паче новітні українські «Стугна» та «Корсар».
Бойова ефективність Джавелінів
Сам виробник заявляє, що коефіцієнт успішних влучень в ціль становить близько 94% за даними випробувань. Однак, коефіцієнт влучень в бойових умовах може значно різнитись від заявленого значення. Так CNN описували випадки, коли у війні в Іраку ракети давали осічки, не стартували або й не влучали в ціль. Тоді серед головних причин зазначених проблем називали «віртуальні» навчання військових замість практичних. В результаті, у військових виникали проблеми з виявленням та ідентифікацією цілей, а відповідно й промахи.
Українські військові стверджують, що так звані «мангали» росіян, які вони наварюють на танки, БТР або БМП, на ефективність джавелінів ніяким чином не впливають. Javelin може пробивати до 80 сантиметрів суцільної броні та всі захисні екрани, які мають російські танки. Тож росіяни й досі шукають відповіді на питання: “чи можна захиститись від Джавеліну?”.
Кількість Джавелінів на озброєнні України
Однозначно відповісти на це питання не можна: частину військових вантажів уряд України та держави-партнери розголошують одразу, а частина прибуває таємно і йдеться лише про її вагу та найменування. За різними підрахунками, та на основі заяв офіційної української влади, можна сказати, що кількість ПТРК Джавелін на озброєнні України сумарно дорівнює понад 6000 пускових установок. Впевнено можна сказати, що справжня кількість Джавелінів, що була та буде направлена до України після 24 лютого 2022 року, стане відомою лише після закінчення війни.
Інструкція з використання
Оператори ПТРК описують принцип роботи Джавеліна наступним чином:
«Коли я навів на ціль і впевненився, що її бачу чітко, я відводжу запобіжник та натискаю лівий тригер. Одразу стає чутно характерний звук запуску батареї охолодження. Потім затискаю правий тригер і утримую його до того часу, поки не запуститься двигун ракети. Далі відбувається пуск ракети, після чого потрібно відпустити ці два тригери та переміститись в безпечну позицію».
В інструкції Джавелін зазначено, що зона у секторі 60 градусів на відстані 25 м позаду пускової має бути вільною від особового складу. А попереду пускової необхідно мати щонайменше 5 м вільного простору. Слід зазначити, що ракета Javelin після пострілу робить доволі високу гірку і на траєкторії польоту перешкоди мають бути відсутні. Одразу після пострілу, не чекаючи результату, боєць має залишити свою позицію.
Також для тих, хто цікавиться як користуватись Джавелінами, ми знайшли відео з детальною інструкцією з використання:
https://youtu.be/At6RLV8xc0g
Аналоги
В української армії є і власні протитанкові комплекси. Це такі новітні розробки як «Стугна» та «Корсар». Їх відмінність від Javelin полягає в мобільності, масі та системі наведення. Не можна сказати, що українська зброя набагато гірша, ніж американська. Вона просто використовується для інших бойових завдань. Крім того, не обов’язково використовувати за будь-якої нагоди дорогий Джавелін – одноразовий чи багаторазовий інший, більш дешевий аналог цього ПТРК, буде більш доцільно.
Найбільш відомим аналогом є шведський NLAW. Його з Джавеліном відмінність полягає в тому, що він використовується при бойових діях на ближніх дистанціях від 20 до 600 м в урбанізованій місцевості, а Javelin найкращий на відкритій місцевості та відстані від 1 до 2,5 км.
Як виглядає Джавелін
Фото Джевелінів використовуються в цій статті. За допомогою їх ви швидко зрозумієте як виглядає джавелін в реальності.
FAQ – відповіді за часті запитання
Що таке джавелін?
Джавелін - переносний протитанковий ракетний комплекс (ПТРК), один з кращих в своєму роді.
Скільки джавелінів є в України?
Станом на 2022 рік в Україні є понад 6000 ПТРК Javelin
Що означає джавелін?
Джавелін в перекладі з англійської мови означає тяжкий метальний спис. Це характеризує характер його застосування - тяжкий спис, який знищує танки.
Скільки коштує джавелін?
У новітній версії ракета до джавеліна коштує близько 175 тисяч доларів, приблизно така ж ціна пускової установки.
Скільки важить javelin?
22,3 кг - маса комплексу с ракетою. Сама ракета важить 8,4 кг.
Javelin одноразовий чи багаторазовий?
ПЗРК Javelin є багаторазовим.
Головний автор статей на сайті suprotyv.com. Сумлінно дотримується відповідності з офіційними джерелами інформації для компонування тексту.